Slovníček teenagerů odtajněn: Zjistili jsme za vás, co znamená cheater, fajtit nebo stream

Svět se řítí raketovou rychlostí kupředu a ruku v ruce s tím se vyvíjí i jazyk. Naši teenageři už proto mluví úplně jinak než my. Abychom jim porozuměli, připravuje etický hacker Pavel Matějíček každý týden slovníček kybermládeže. Tentokrát se v něm zaměřil na vysvětlení výrazů cheater, fajtit nebo stream. 

Tereza Švandová
Tereza Švandová 30. 04. 2024 10:30

Slovník generace Z je z velké míry ovlivněn počítačovým a herním názvoslovím, pronikají do něj ale v mohutné míře také počeštěné výrazy z angličtiny. Nikoho proto nepřekvapí, když vám puberťák místo bojovat řekne fajtit nebo se vytasí se slůvkem cheater. A to vzdor faktu, že pro obojí máme v rodném jazyce plnohodnotné ekvivalenty. Jak tedy mládežníkům porozumět a neztrapnit se? Čtěte dál!

Kdo je cheater?

Jde o označení pro člověka, který podvádí ve hrách. Cheater může zneužívat buď nějakého bugu (programátorská chyba v počítačové hře - pozn. red.), anebo může používat nějaké nástroje, například wallhack. Což je nástroj, díky kterému vidí skrz zdi.

Co značí pojem stream?

Streamovat neznamená jen něco sdílet, ale sdílet to živě! Typicky se můžete potkat s postavou, které se říká streamer. Streamer je člověk, který streamuje to, co zrovna dělá. Typicky hraje nějakou hru nebo třeba skládá LEGO. Během streamu mu jeho odběratelé a sledující můžou posílat komentáře anebo třeba donaty (finanční podpora - pozn. red.).

Co znamená ass?

Ass je označení pro zadek nebo taky pr*l. Často se to může používat ve větě jenom jako písmeno S. Když napíšete holce třeba "hele, slečno, máš krásnou S!" , znamená to "máš pěkný zadeček". Můžete to taky potkat i v nějakých sonzích. Třeba od Vladimira 518 je známý song, ve kterém se zpívá: "Usínal jsem s představou o tom, jak jí hobluju ass."

Co se skrývá pod názvem dope?

Jde o anglické slangové označení pro drogy. Můžete se s tím potkat třeba ve větě: "Kámo, ten týpek odvedle normálně selí (prodává - pozn. red.) doup!" Ale to není všechno! Dope může být taky použito ve větě, jako třeba: "That‘s dope!" To znamená: "To je hustý!" Takže si vyberte!

Kdy a kde můžete fajtit?

Fajtit znamená bojovat, a to jak v reálu, tak ve virtuálu. Můžete třeba říct: "Kámo, včera jsem se s někým pofajtil!" Anebo: "Kámo, prožívám teď hrozný fajt se závislostí na chlastu!"

Související články

Další články