Těhotné a kojící ženy, nezapomínejte na pitný režim! Důležité je i složení tekutin

Těhotné a kojící ženy, nezapomínejte na pitný režim! Důležité je i složení tekutin
Zdroj: Coca-Cola

Povědomí o tom, že by běžný dospělý člověk měl vypít okolo dvou litrů vody denně, je v Česku široké. Mnohem méně se ale ví, že v těhotenství a při kojení riziko dehydratace roste, a tak je nutné příjem tekutin významně navýšit. Nedodržování pitného režimu může ohrožovat správný vývoj plodu, způsobovat vyčerpání organismu a zhoršovat životní funkce matky i dítěte. Kromě objemu vody je navíc důležité i její složení, zejména pak obsah minerálů, dusičnanů a sodíku. To vše nyní nastávajícím i kojícím maminkám připomíná nová osvětová kampaň spojená s vodou Natura kojenecká. Iniciativa zahrnuje osvětu v médiích a také v čekárnách Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, jenž je odborným garantem kampaně. Voda Natura kojenecká je zároveň součástí Happy Baby balíčků, jež dostávají maminky ve většině českých porodnic.

Komerční sdělení
Komerční sdělení 19. 10. 2022 12:19

„O tom, že je v těhotenství potřeba zvýšit kalorický příjem a upravit stravu, se mluví mnohem více než o pitném režimu, který se pak zbytečně podceňuje. Tělo těhotných žen přitom zadržuje více vody, což zvyšuje riziko dehydratace. Nastávající maminky by tak měly vypít o zhruba 0,3 litru vody na den více než obvykle. Pokud například sportují, je třeba navýšit příjem tekutin ještě výrazněji,“ popisuje Petra Hanulíková, vedoucí lékařka porodních sálů v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

Kromě zdravotních rizik pro matky s sebou dehydratace v době těhotenství nese rizika také pro plod. „Zahraniční studie ukazují, že děti narozené dehydrovaným ženám mají v průměru nižší porodní váhu, nižší tělesnou délku a menší obvod hlavy i hrudníku. Problém s přísunem tekutin v průběhu třetího trimestru tak má prokazatelný dopad na vývoj plodu,“ uvádí zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě Ladislav Krofta. Podle Krofty lze přitom problémy s přísunem tekutin očekávat u více než poloviny těhotných žen.

Ani porodem však zvýšený důraz na pitný režim nekončí. Naopak by měl být ještě intenzivnější, protože mateřské mléko je z 87 % tvořeno vodou. Na příjem tekutin reagují i další systémy – od kardiovaskulárního přes trávicí trakt, kde je voda klíčová pro vstřebávání živin, až po nervovou soustavu a vylučovací systém. „Jedním z mýtů podle mě je, že když bude kojící žena opravdu hodně pít, určitě bude mít hodně mateřského mléka. Takhle jednoduše ale lidské tělo nefunguje. Pít dostatečně je klíčové, ale přepíjet se může být nebezpečné. Proto kojícím ženám zejména v prvních týdnech, kdy je dítě pouze kojeno, doporučujeme, aby vypily zhruba 0,7 litru denně nad rámec běžně doporučovaných dvou litrů,“ říká vedoucí lékařka oddělení fyziologických novorozenců v Ústavu pro péči o matku a dítě Marcela Křížová.

Coca-Cola

Hlídat jen množství nestačí

Větší pozornost je v období těhotenství a při kojení podle odborníků nutné věnovat nejen objemu tekutin, jež tělo přijímá, ale i jejich složení. Například nápoje s obsahem kofeinu a alkoholu riziko dehydratace ještě zvyšují, nevhodné jsou také slazené nápoje. Ideální je naopak čistá pramenitá voda nebo přírodní minerální voda s nízkým obsahem minerálů. „Zatímco v silně mineralizované vodě může být rozpuštěno i více než 5 000 miligramů minerálů na litr, maximální přípustná hranice pro pramenitou vodu je 1 000 miligramů, a pro kojeneckou vodu dokonce jen 500 miligramů na litr,“ uvádí prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů Ing. Jiří Pražan.

Upozorňuje také na to, že voda vhodná pro těhotné a kojící ženy musí kromě minerálů splňovat přísné limity i pro obsah dalších látek. „Pro kojence mohou být nebezpečné zejména dusičnany, protože se ve střevním traktu za určitých podmínek redukují na dusitany. Ty se pak mohou navázat na červené krvinky místo kyslíku a bránit tak jeho dostatečnému přechodu do těla,“ popisuje Pražan s tím, že zatímco běžná voda může obsahovat až 50 miligramů dusičnanů na litr, limit pro kojeneckou vodu je pětkrát přísnější. Těhotným a kojícím ženám dále doporučuje sledovat i obsah sodíku, který může ovlivňovat krevní tlak a přispívat k zadržování vody v těle.

Coca-Cola

Zdroje špičkové kojenecké vody vhodné pro dlouhodobé užívání dospělými i dětmi a pro pokrytí zvýšeného přísunu tekutin v době těhotenství a kojení lze nalézt i v Česku. Jeden z nejvýznamnějších zdrojů se už více než 30 let nachází na území přírodní rezervace Adršpašsko-teplických skal. Voda z řídce osídlené zalesněné oblasti s minimální průmyslovou aktivitou je tak kvalitní, že nemusí procházet žádnou další úpravou ani čistěním. Pod značkou Natura kojenecká nabízí nejen těhotným a kojícím maminkám po celé České republice kvalitní pramenitou vodu, která je vhodná pro každodenní pití či přípravu kojenecké stravy, a to díky vyváženému obsahu vápníku a hořčíku i nízkým podílům dusičnanů, sodíku či minerálů. 

Čas na pití připomene aplikace či lahev

Tipů, jak lze v období těhotenství a kojení udržet vhodný pitný režim, je celá řada – od notifikací v telefonu, které na pití pravidelně upozorňují, až po speciální lahve, jež pomocí rysek připomínají, že je třeba tekutiny doplnit. „My ženy máme všechno spojené s vizuálnem, proto pro mě bylo důležité mít hezkou lahev na pití a mít ji na očích. To mi připomínalo, kolik vody mám za den ještě vypít,“ popisuje svoji zkušenost modelka, influencerka a v neposlední řadě maminka Renata Langmannová. 

„Osvětu, která připomíná, že v těhotenství a při kojení je nutné nejen vypít více vody, ale všímat si i jejího složení, vítám. Když jsem byla těhotná já, nikdo mě na to neupozornil. Pitný režim ale naštěstí řeším celý život. Když jsem aktivně dělala modeling a cestovala po celém světě, pomáhal mi udržovat zdravější pleť a předcházet zadržování vody v těle. V těhotenství se k tomu pak samozřejmě přidalo zdraví miminka. To je důležitý moment, protože maminky mají často tendenci v těhotenství a po porodu dát veškerý důraz na dítě a sebe naopak upozaďují. Pitný režim je proto nutné si dát do hlavy jako prioritu,“ uzavírá Langmannová.

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články