603 let od upálení mistra Jana Husa. Pocházel skutečně z Husince u Prachatic a proč se tolik líbil komunistům?

Pro katolickou církev je Hus dodnes rozporuplnou osobností.
Zdroj: ceskatelevize.cz
Kdyby Jan Hus viděl, jak ho propagovali komunisté, nejspíše by nevycházel z údivu.Hus zemřel, protože byl církvi nepohodlný. Na hledání konkrétních důvodů této nepohodlnosti nebylo vzhledem k tehdejší situaci moc času.Opravdu pocházel Hus z Husince?Kostnický koncil měl tedy daleko důležitější starosti, než bylo zkoumání drobné názorové odlišnosti a spravedlivý proces pro mistra Jana Husa.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Před 603 lety byl v německé Kostnici upálen církevní reformátor Jan Hus. Ač jeho smrt byla významnou událostí pro historický vývoj církve a dodnes se o ní učí každý žák základní školy, tak o jeho skutečném životě neví většina z nás zhola nic. Naše představy jsou založeny více na domněnkách než na podložených faktech. Čím vším nás tedy může tento středověký učenec překvapit?

Eva Jeřábková
Eva Jeřábková 6. července 2018

V nesprávný čas na nesprávném místě

Mistr Jan Hus je dnes vnímán jako významný církevní reformátor, ovšem z historického hlediska nepřicházel se žádnými přelomovými názory. Měl tu smůlu, že byl v nesprávný čas na nesprávném místě. Církev zrovna procházela obdobím schizmatu, kdy se o post papeže ucházeli i tři lidé najednou. Kostnický koncil měl tedy daleko důležitější starosti, než bylo zkoumání drobné názorové odlišnosti a spravedlivý proces pro mistra Jana Husa.  S trochou nadsázky můžeme říci, že pokud by se Jan Hus narodil o 50 let dříve nebo o 50 let později, s největší pravděpodobností by v historii zapadl jako jeden z mnoha kazatelů s nepohodlnými názory.

 

Hus jako vousatý asketa?

Asi každému z nás se při jméně Jan Hus vybaví asketický muž s delšími vlasy a plnovousem. I přesto, že jeho dobový portrét neexistuje, můžeme téměř s jistotou prohlásit, že tak Hus nemohl nevypadat. Podle tehdejších pravidel museli být všichni kněží hladce oholeni a mít vyholenou typickou středověkou tonzuru na hlavě. Ve vlastních dopisech se navíc Hus popisuje jako malý člověk s kulatým obličejem a obtloustlou postavou. Náš zažitý Husův portrét je spíše romantizovanou představou, než že by odpovídal realitě.

 

Hus z Husince, ale z jakého?

Většina z nás si jistě ještě ze školních lavic pamatuje, že Jan Hus se narodil v Husinci. A stejná část se domnívá, že se jedná o Husinec u Prachatic. Dost dobře to mohlo být někde úplně jinde, třeba v Husinci na Mladoboleslavsku nebo v jakémkoliv jiném dnes již zaniklém Husinci. Žádné důvěryhodné prameny tento fakt nepotvrzují a ani nevyvrací.

Na osud této vesničky a jejích obyvatel se nesmí nikdy zapomenout
Mohlo by Vás zajímat:

76. výročí vyhlazení Lidic. Připomeňme si naprosto zbytečnou smrt občanů této malé vesničky

Miláček komunistů

Velmi populární byl Hus v tehdejším Československu. Komunistická propaganda ho vyzdvihovala jako bojovníka za sociální spravedlnost, práva chudých obyčejných lidí a velkého českého vlastence. A husitské války jako vzepření se útlaku. Komunistům se to možná hodilo do krámu, ale pravda byla jinde. Hus rozhodně nebyl žádným socialistou a jeho kritika bohatství církevních představitelů z něj žádného bojovníka za chudé nedělá. Samotní husité byli v rámci náboženských válek spíše skupinkou radikálních barbarů než ctihodnými válečníky proletariátu.

Zajímavostí je, že v Husovi nalezla zalíbení nejen extrémní levice, ale třeba i fašistický vůdce Benito Mussolini. Ten se na počátku své kariéry netajil obdivem k mistru Husovi a uváděl ho jako jeden ze svých vzorů. Napsal o něm dokonce monografii Jan Hus, hlasatel pravdy.  A jednu dobu se podle jeho vzoru podepisoval jako „vero eretico“, tedy pravý kacíř.

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články