Potvrzeno: Rostliny „cítí“ naše doteky

Rostliny mají úžasné vlastnosti. Mnohé z nich ještě čekají na své odhalení.
Zdroj: Gmanetwork.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mnozí pěstitelé rostlin přesvědčeně tvrdí, že tyto pozoruhodné organismy mají city. Australští vědci nyní dokázali, že nejsou zase až tak daleko od pravdy. Zjištěné informace publikovali v odborném časopise Plant Psychology.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 28. února 2018

„Ačkoliv lidé všeobecně předpokládají, že rostliny naše doteky nevnímají, ukazuje se, že ve skutečnosti jsou na ně velmi citlivé,“ uvedl Olivier Van Aken z University of Western Australia.

Samozřejmě – v této problematice je zapotřebí vyhnout se přehnanému antropomorfizování. V první řadě, rostliny nemají mozek a „myslet“ či „cítit“ tedy nemohou. Minimálně ne stejným způsobem jako my.

To ovšem neznamená, že si nedokážou udržovat povědomí o svém okolí. Jsou schopny určité komunikace, umí rozpoznat, že se je chystá zkonzumovat nějaký živočich (a následně vypustit obrannou chemikálii), a reagují na doteky.

Dlužno dodat, že nejen na ty naše. Například pokud je postříkáte vodním sprejem, dojde k dramatické fyziologické odpovědi v podobě změny exprese několika tisíců genů.

„Byli jsme schopni prokázat, že tato reakce nebyla způsobena žádnými účinnými látkami obsaženými ve spreji, nýbrž fyzickým kontaktem – v tomto případě přistáním kapek na povrchu listů,“ vysvětlil Van Aken. „Podobnou reakci vyvolá i jemné poplácávání nebo doteky pinzetou.“

Jelikož rostliny před hrozícím nebezpečím nemohou uprchnout, tyto (a další) schopnosti jsou pro jejich přežití v přírodě klíčové.

Mohlo by vás zajímat:

Fíkus, ledviník i areka čistí vzduch a zkvalitňují spánek.
Mohlo by Vás zajímat:

Vstáváte unavení? Možná vám v ložnici chybí zeleň. Těchto 5 čisticích rostlin zlepšuje kvalitu spánku

Zdroj: Science Alert

Tereza Těžká z kontroverzního dokumentu V síti promluvila o polyamorii: Mám dva muže, ani jednoho nemiluji víc

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články