Vstáváte unavení? Možná vám v ložnici chybí zeleň. Těchto 5 čisticích rostlin zlepšuje kvalitu spánku

Fíkus, ledviník i areka čistí vzduch a zkvalitňují spánek.
Zdroj: SuperiorPlantScapes.com / Seienblumen-ross.de

Věděli jste, že zelená rostlina, kterou máte s velkou pravděpodobností na skříni v ložnici, přispívá ke kvalitnímu spánku? Fíkus, areka nebo tchýnin jazyk čistí vzduch v místnosti, zatímco spíte. S těmito 5 rostlinami v ložnici se budete probouzet čerství.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová14. 02. 2018 14:27

Aloe Vera

Masazerelus.com

Sukulentní bylina s dlouhými dužnatými listy se těší oblibě díky svým léčivým schopnostem. Aloe gel podávaný ústně pomůže ulevit jedincům s osteoartrózou, onemocněním střev, horečkou i při svědění. Ozdravné účinky má i pro pacienty s žaludečními vředy, astmatem, cukrovkou… A jak víme z televize, rázně zatočí s akné.

Právě nemoci kůže umí gel z tohoto kaktusu účinně zastrašit. Mnoho lidí ho používá lokálně jako lék na popáleniny, spálení sluncem, omrzliny, lupénku, opary, pooperační rány a proleženiny.

A jak si ale aloe vera rozumí se spánkem? Skrze své čistící schopnosti. Tato rostlina je jednou z nejefektivnějších, když přijde na odstraňování nebezpečných chemikálií, jako formaldehyd. V noci pak uvolňuje v noci kyslík, čímž se řadí k úkazům flóry.

***

Areka

SiteWomen.com.au

Tato palma je skvělým lapačem škodlivých látek ve vzduchu. Odstraňuje z něj toxiny i oxid uhličitý. V „rodné“ Malajsii si přivykla na vysoké teploty, zazelená se tedy, jen když se teplota v ložnici udrží nad 15 °C. Uvolňuje také velké množství vlhkosti do vzduchu, což přinese užitek především v zimních měsících, kdy topná zařízení vysušují vzduch.

***

Fíkus

AlphaBotanical.com

Lidově se tato vcelku nenáročná, původně indická rostlina označuje jako „benjamin“. Ve skupině rostlin s čisticími schopnostmi ale žádným benjamínkem rozhodně není! Odstraňuje ze vzduchu až 70 % benzenu, čpavek, toluen a další nežádoucí složky, které se do ovzduší dostávají z nekvalitních syntetických materiálů, jako linoleum či dřevotřískové desky. Ničí také polovinu stávajících mikrobů.

***

Tchýnin jazyk

WebPlants.ru

Název této rostliny může evokovat cosi záludného až nebezpečného. Ale je to jen klam. Tchýnin jazyk je široce oblíbený, a to pro své dlouhé listy, které mohou přerůst i jeden metr. Kromě toho je velmi skromný – zalévat ho stačí minimálně, nevadí mu stín a snese i suchý vzduch.

A teď k tomu zásadnímu. Tchýnin jazyk prospívá dýchacímu a imunitnímu systému. Ulevuje při bolesti hlavy a snižuje krevní tlak. A stejně jako aloe vera lapí ze vzduchu oxid uhličitý.

***

Ledviník

BriarPatchGreenHouses.com

Pokojová rostlina roku 2009 podle Holandské květinové kanceláře pochází z tropických oblastí Asie a Nového Zélandu. Obsahuje flavonoidy, látky s antioxidačním působením, které regenerují a posilují cévy. Listy této kapradiny jsou nasáklé esenciálními oleji. Pomůžou tak ukolébat ke spánku. A na pár hodin „vypnout“ stres.

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články