Historicky prvním mistrem České republiky v malování ve virtuální realitě se stal Michal Škapa

Mistr republiky Michal Škapa.
Zdroj: Media:list
Tuto sobotu se na známé adrese Bubenská 1, v prostorách The Chemistry Gallery a JAD Productions, konalo mistrovství malířů ve virtuální realitě. Historicky prvním vítězem VR CLASH a mistrem republiky se stal přední český grafik, výtvarník a graffiti umělec, Michal Škapa.Ve třech kolech si to mezi sebou rozdalo osm umělců vybraných kurátory The Chemistry Gallery.První semifinálovou battlovou dvojicí byl Kryštof Hošek a Michal Škapa.Dalšími postupujícími byli Matěj Hájek a Tomáš Tichý, kteří se utkali ve druhém semifinálovém duelu.+ 9 fotek+ 10 fotek

Tuto sobotu se na známé adrese Bubenská 1, v prostorách The Chemistry Gallery a JAD Productions, konalo mistrovství malířů ve virtuální realitě. Akce VR CLASH je první akcí svého druhu v České republice. Historicky prvním vítězem VR CLASH a mistrem republiky se stal přední český grafik, výtvarník a graffiti umělec, Michal Škapa.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 27. 04. 2017 07:41

Díky akci VR CLASH se u nás poprvé propojilo klasické umělecké vyjádření kreslířů s virtuální realitou pomocí technologie Tilt Brush. Umělec v ní není omezen malířskou plochou, obyčejným tahem štětce, ani statičností barev.

Veškerý prostor kolem něj se stává prostorem pro tvorbu. Výsledná 3D díla umělců mohli návštěvníci vidět na zdech galerie jen několik minut po utkání, a to pomocí použití speciální aplikace VR CLASH AR.

Media:list

Ve třech kolech si to mezi sebou rozdalo osm umělců vybraných kurátory The Chemistry Gallery. První semifinálovou battlovou dvojicí byl Kryštof Hošek a Michal Škapa. Dalšími postupujícími byli Matěj Hájek a Tomáš Tichý, kteří se utkali ve druhém semifinálovém duelu.

Umělci v každém z kol tvořili na základě zadaných témat. Tématy byly náměty známých obrazů – Kytice, Krajina s rybníkem a Výkřik. Do finále porota poslala Michala Škapu a Tomáše Tichého. Vítězem v malování ve virtuální realitě se po napínavém dvacetiminutovém utkání stal Michal Škapa.

Media:list

Michal Škapa je neodmyslitelnou součástí fungování pražské umělecké a streetartové scény. Dlouhodobě přispívá k její životaschopnosti nejen jako výkonný umělec, ale také jako realizátor mnoha grafických návrhů knih, katalogů a plakátů.

Pracuje v rozličných médiích a formátech od realizace nástěnných maleb – muralů, akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice, až po site-specific instalace a prostorové objekty. Prezentoval Českou republiku na výstavě v EXPO 2010 v Šanghaji, vystavoval v řadě prestižních galerií (GHMP, Mánes, DOX, Trafačka, Gask).

Media:list

„Do malování ve virtuální realitě jsem se okamžitě zamiloval. Ovládání je celkem intuitivní a hned jsem se v tom zabydlel. Kreslení a malování do prostoru je úžasné, a ještě navíc jsou tam různé efektové štětce, které simulují třeba neony, oheň, blesky apod. Můj oblíbený film Tron, podle kterého používám i svůj pseudonym, se pro mě stal na chvíli realitou,“ uvedl vítěz Michal Škapa.

Vítěze vybrala pětičlenná porota ve složení Yemi A.D. za JAD Productions, Jindřich Trapl za XLAB, Petr Hájek za Chemistry Gallery, Emma Smetana a Michal Cimala.

Media:list

„Hlavním cílem projektu bylo dostat kvalitní umělce do virtuálního prostoru a posunout tak hranice jejich tvorby v nové technologii dál, a to se myslím povedlo. Tenhle progres bude hrát roli i v mezinárodní konkurenci nastupujících platforem VR,” dodává Yemi A.D.

Pořadatelé akce byli The Chemistry Gallery, JAD Productions a XLAB Realtime CZ.

Podívejte se na fotky z akce v galerii.

Zdroj: Tisková zpráva

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články