Intimní operace, o které se nemluví: Labioplastika zvedne sebevědomí a zlepší sexuální život

Intimní operace, o které se nemluví: Labioplastika zvedne sebevědomí a zlepší sexuální život

Stále více žen ve světě i u nás podstupuje plastiky. Ať už z důvodů estetických, psychických, či zdravotních. A nejinak je tomu i u operací v intimních oblastech, jen se o nich tolik nemluví. Nejčastěji jde o takzvanou labioplastiku, tedy úpravu velikosti stydkých pysků. Zjišťovali jsme, kdy takovou operaci podstoupit a jak vlastně probíhá.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová20. 12. 2019 08:00

Pokud je psychickým důvodem zlepšení sexuálního života, je operace v naprosté většině spojena se zúžením poševního vchodu, přičemž pozitivním a u většiny žen trvalým efektem je zvýšení vzrušivosti při pohlavním styku. Věk, gravitace, pohlavní život a porody se na poměrech ženského genitálu neblaze podepisují. Důvodem k zásahu do zevního genitálu může být jakákoli abnormalita v jeho oblasti nebo její kombinace s poklesem poševních stěn a dělohy. Dříve mělo mnoho žen problém o tomto problému hovořit i s nejbližšími, natož s lékaři. Naštěstí doba se mění a estetická i funkční úprava genitálu se stává stále populárnější operací. V USA jen za loňský rok přibylo až o 40 % více žen, které tento zákrok podstoupily.

Labioplastika se provádí v případě ochablých a prodloužených stydkých pysků. To může být způsobeno geneticky, gravitací nebo vlivem prodělaných porodů. Zvětšené stydké pysky ruší vzhled nejen kosmeticky, ale mohou způsobovat potíže při pohybu, sportu, v sexuálním životě a mohou být také příčinou častých zánětů zevních pohlavních orgánů u ženy. Řešením je poměrně jednoduchá jednodenní operace, která spočívá v odstranění přebytečné kůže.

V některých případech však ženy žádají i opačnou operaci – tedy zvětšení velkých stydkých pysků, kde s věkem ubývá tuková tkáň. "Malé stydké pysky pak nejsou překryty, výrazně vyčnívají a dochází k neestetické disproporci. Ustupující labia je možné vyplnit vlastní tukovou tkání, která se odebere z podkoží břicha nebo stehna a kanylou aplikuje do velkých stydkých pysků," vysvětluje MUDr. Roman Kufa, šéf centra estetické medicíny Perfect Clinic.

V hlavní roli psychika

Samozřejmě vážným důvodem může být již zmiňovaný nedostatečný prožitek sexuálního styku a s tím i související důvody psychické. Pokud je psychickým důvodem zlepšení sexuálního života, je operace v naprosté většině spojena se zúžením poševního vchodu, přičemž pozitivním a u většiny žen trvalým efektem je zvýšení vzrušivosti při pohlavním styku. Výsledky jsou nadmíru dobré. Spokojenost s anatomickým efektem operace přiznává více než 85 % žen, subjektivní zlepšení pak 75 %.

Souhra gynekologa a plastika v případě kombinované operace

Úpravu zevního genitálu by měl provádět plastický chirurg ve spolupráci gynekologem, neboť naprostá většina abnormalit v této oblasti je spojena i s drobnými odlišnostmi v oblasti pochvy a vyšších struktur. „Je potřeba naprosto dokonale znát a respektovat anatomické uspořádání nejen zevního, ale i vnitřního genitálu a vzájemné topografické vztahy v této oblasti. Plastický chirurg je pak ten, který výsledek operace doladí,“ vysvětluje gynekolog Štěpán Budka a dodává, že jde o týmovou spolupráci. Dá se říci, že zpočátku operuje gynekolog a plastický chirurg mu asistuje a v druhé polovině operace je tomu přesně naopak.

Jak probíhá operace?

Zákrok probíhá v celkové narkóze v gynekologické poloze jako při gynekologickém vyšetření. Nejde o nic složitého. Nejprve se odstraní přebytečná kůže, podkoží a jizvy v oblasti zevního genitálu, v další fázi se provede vypreparování anatomických struktur a následně se tyto struktury zase rekonstruují. Tady je nutné respektovat normální anatomii v této oblasti. V poslední fázi se podkoží a kůže sešijí. Délka operace závisí na rozsahu defektu, obvykle trvá od dvaceti minut do jedné hodiny.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články