Jak zvládnout parné letní dny, když máte vysoký tlak?

Jak zmírnit vysoký tlak?
Zdroj: pixabay
Jak zmírnit vysoký tlak?Vysoký krevní tlak (neboli hypertenze) je zdravotní indispozicí, která netrápí jen starší část populace, jak by se mnozí mohli domnívat.V České republice podle posledních studií vysoký krevní tlak postihuje až 40 procent dospělé populace ve věku 25-64 let a s věkem počet hypertoniků stoupá.Příčina vysokého tlaku není obvykle známá, lze mu ale předejít či zmírnit jeho projevy včasnou prevencí.+ 1 fotka+ 2 fotky

Léto už je již v plném proudu a všichni pravidelně odpočítáváme dny do začátku prosluněného víkendu či delší dovolené. Horké a slunečné letní dny jsou nesmírně příjemné, mají však i svá rizika. Extrémně teplé počasí totiž značně zatěžuje kardiovaskulární systém a především srdce. Zvláště pak patříte-li mezi hypertoniky. Pokud se ale budete držet pár základních pravidel, nemusíte se bát ani dovolené v zemi, kde jsou tropické teploty na denním pořádku.

Lenka Šebestová
Lenka Šebestová 24. 06. 2018 08:55

Vysoký krevní tlak (neboli hypertenze) je zdravotní indispozicí, která netrápí jen starší část populace, jak by se mnozí mohli domnívat. V České republice podle posledních studií vysoký krevní tlak postihuje až 40 procent dospělé populace ve věku 25-64 let a s věkem počet hypertoniků stoupá. Řada lidí vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Právě vysoký krevní tlak je totiž jedním z onemocnění, které se často nijak neprojevuje, většinou se odhalí až v momentě, kdy již způsobilo postižení životně důležitých funkcí – například došlo ke krvácení do mozku. 

Příčina vysokého tlaku není obvykle známá, lze mu ale předejít či zmírnit jeho projevy včasnou prevencí. Důležitá je především pravidelná návštěva lékaře v kombinaci se samo-měřením tlaku. Dnes jsou v lékárnách běžně k dostání tlakoměry pro domácí měření, které je vhodné mít při ruce, tlak sledovat a zapisovat si naměřené hodnoty, obdobně jako je tomu u měření hmotnosti či cholesterolu. Přístroj může používat celá rodina a je investicí, která se rozhodně vyplatí. „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů (ideálně vybavených Intelli manžetou, např. OMRON M6 Comfort nebo M7 Intelli IT, který navíc ukládá měření do mobilu), které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ dodává kardiolog Michal Vrablík. 

Právě unikátní Intelli manžeta odstraňuje nejčastější chyby při měření krevního tlaku. Měření se tak stává mnohem jednodušší a přesnější, protože je prakticky nemožné ji špatně umístit. Snímací plocha obepíná celý obvod paže, jakákoliv pozice je možná. Žádný problém, je-li hadička 180 stupňů od tepny. Výsledky jsou vždy přesné. Tato manžeta se navíc dá použít na standardní i silnější paži.

Vysoký krevní tlak a cestování

Pacienti, kterým byla hypertenze zjištěna, mohou vést běžný život téměř bez jakýchkoli omezení. Tak je tomu v případě, že užívají lékařem předepsané léky pravidelně. Nemusí se ani obávat cestování. S malou výjimkou. „Jako každé léky, mají i ty na snižování krevního tlaku své nežádoucí účinky. Při stresových situacích, jako může být pro mnoho lidí například cesta letadlem, kdy dochází ke změně tlaku a dehydrataci organismu, se může tlak zvýšit a stávající terapie pak funguje odlišně. Většinou ale dochází jen ke snížení účinku léků a pacienti pak pociťují závratě, bolesti hlavy a únavu. Problém, který ale často při cestování nastává, je ten, že si lidé nevezmou dostatečný počet prášků, špatně si je spočítají a poté je v zahraničí jen těžko shánějí. Cestování samo o sobě by nemělo být problém,“ vysvětluje MUDr. Jan Večeř z Interny-neurologie s.r.o. 

To potvrzuje i pacientka Věra Semrádová (50), která dodává: „Svou diagnózu jsem se dozvěděla při běžné prohlídce u lékaře. Léčím se užíváním léků na vysoký krevní tlak, chodím na pravidelné kontroly a omezení cítím při změně počasí, změně tlaku. Musím dodržovat pitný režim. Ráda a často cestuji letadlem a žádné obtíže nemívám.“ 

Jak zvládnout vedro bez újmy 

Základní prevencí je dostatečný příjem tekutin. Ideální je samozřejmě čistá voda. Dáte-li si každou půlhodinku jednu skleničku, budete mít svůj pitný režim pod kontrolou. Při větších vedrech nebo při fyzické námaze příjem tekutin ještě zvyšte, a to zhruba dvojnásobě. Mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět. Nadměrným množstvím tekutin můžete zatížit ledviny i srdečně-cévní systém. Internista doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., k tomu dodává: „Při vysokých letních teplotách platí obecná pravidla a selský rozum. V tropickém počasí by se pacienti léčení s vysokým krevním tlakem rozhodně měli vyvarovat zvýšené psychické nebo fyzické námahy a samozřejmě, jako celá populace, dodržovat pitný režim.“

„Častější měření není v letních měsících obecně nutné, jistě je však vhodné při nově vzniklých obtížích. Může napomoci při rozhodování o dostatečnosti léčby, případně při úvaze o nutnosti změn terapie. Domácí měření se však musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat,“ vysvětluje kardiolog Michal Vrablík. 

Vyhýbat byste se také měli přímému slunci, a to především v době mezi 11. a 15. hodinou, kdy jsou jeho paprsky nejsilnější. Ti, kteří nedají dopustit na klimatizaci, by si měli dávat pozor především na nastavení vhodné teploty. Klimatizace sice nabízí příjemné osvěžení, ale v horkých dnech ji nenastavujte na příliš nízko. Ideální je teplota kolem 24 ᵒC. Organismus se hůře vyrovnává s náhlým přechodem z horka do chladu a naopak. Rychlá změna teplot tak může způsobit řadu zdravotních komplikací.  

Tip: 

Máte problémy s krevním tlakem a chcete se poradit s odborníkem? Zeptejte se lékaře a svůj problém s ním zkonzultujte. Více na www.rady-lekare.cz 

Vyzkoušejte klinicky ověřené tlakoměry společnosti Omron s jedinečnou technologií Intellisense pro optimální nafouknutí manžety. K zakoupení v lékárnách a zdravotnických potřebách za cenu 1 990,- Kč. Více informací naleznete na stránce www.krevnitlak.cz 

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články