Světový den dárců krve: Trable lidí, kteří zachraňují život

Pokud chcete darovat krev, musíte dodržovat určité zásady
Zdroj: Facebook
Pokud chcete darovat krev, musíte dodržovat určité zásadyPokud dárce daruje krev, musí být naprosto zdravýDaruj krev-zachraň život!Zařaďte se mezi dobrovolné dárce krve i vy+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Od roku 2003 je 14. červen Světovým dnem dárců krve! Nepřipomínáme si ho zbůhdarma! Vždyť každý obyvatel naší republiky dostane za život v průměru šestkrát krevní transfuzi a čtrnáctkrát preparát vyrobený z krve. Pro záchranu zdraví i života je nezbytná krev dárců. V Česku se ročně provede přes 400 tisíc odběrů. Málokdo přitom ví, co všechno si musí dárce odepřít, aby jeho krev nepřišla vniveč!

Petra Járková
Petra Járková 14. června 2019

Z výsledků studie vyplývá, že informovanost novodárců (většinou jsou to mladí lidé ve věku 18–25 let) o důležitosti správné hydratace před darováním krve je uspokojivá.

„Nejvýznamnější rozdíly mezi experimentální a kontrolní skupinou ukazuje studie v případě hodnot krevního tlaku a reakcí na odběr krve mezi skupinou mužů a žen. Tyto rozdíly lze zčásti přičítat i odlišnému typu pitného režimu. Přes celkově malý rozdíl mezi experimentální a kontrolní skupinou, pokud jde o nežádoucí komplikace po odběru krve, je očekávaný trend vlivu pitného režimu přítomen,“ komentuje výsledky studie MUDr. Jana Furková z Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Dárce by 14 hodin před odběrem měl upravit svůj jídelníček a pitný režim. To znamená už večer nejíst nic tučného, nepít alkohol a vypít dostatek tekutin (1,5–2 l v průběhu dne).

„Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zátěži. Na odběr by neměl jít nalačno. Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množství tekutin. Mezi ideální zdroje tekutin patří přírodní minerální a pramenitá voda, která je kvalitní, neupravená, bez přídatných látek. Před odběrem by dárce neměl kouřit,“ doporučuje MUDr. Jaroslav Hornych z Programového oddělení Úřadu Českého červeného kříže.

Dodržujte správnou techniku chůze
Mohlo by Vás zajímat:

Smutná fakta o deformovaných nohách Čechů! Víte, jak správně chodit?

„Poprvé jsem krev darovala ve svých 20 letech a od té doby jsem pravidelným dárcem – daruji plnou krev, jednou až dvakrát ročně, celkem to bylo 18×. Důvod? Proč nedarovat, když můžu! Nic mě to nestojí a dopad takové pomoci je obrovský,“ svěřuje se devětatřicetiletá marketingová manažerka Gabriela Šulcová a vysvětluje: „Nijak zvláštní režim nedodržuju, ale hodně piju, to vím, že musím, jinak krev teče pomalu a dělá se mi slabo. Když piju před odběrem, na transfuzním oddělení i po odběru, jsem naprosto v pohodě. A nic mi nezkazí ten úžasný pocit, že jsem pomohla.“

Zatímco celkový obsah vody v těle zdravého člověka se pohybuje mezi 50 a 60 % tělesné hmotnosti, objem krve činí pouze 7 až 8 %. Pro život jsou však obě tekutiny stejně důležité. Krev tvoří z více než 80 % voda, její denní produkce je 50 ml a třikrát za rok se obmění.

Aplikace krevní transfuze je mnohdy nezbytná pro záchranu zdraví a života – po těžkých úrazech, operacích, při léčbě otrav, nádorových onemocněních. Na aplikaci krve nebo jejích složek jsou celoživotně odkázáni lidé s nemocemi krve, léčiva z ní potřebují pacienti s poruchami srážlivosti krve, k léčení poruch obranyschopnosti i popálenin. V roce 2017 registrovala zdravotnická zařízení transfuzní služby v ČR bezmála 248 tisíc dárců. K dosažení doporučovaného počtu dárců registrovaných v zařízeních transfuzní služby, tj. 4–6 dárců na 100 obyvatel, chybí 170 tisíc dárců.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články