Fit a krásnátestovánísoutěže

Kouzelný svět hobitů, elfů, trpaslíků a draků: Připomeňte si oblíbeného autora slavných románů

Thumbnail # Kouzelný svět hobitů, elfů, trpaslíků a draků: Připomeňte si oblíbeného autora slavných románů

Zdroj:wikipedia

Čtyřicet pět – již tolik let mezi námi není otec moderní fantasy, J. R. R. Tolkien, nositel Řádu britského impéria.

Barbara Lorenzová 30. srpna 2018

Celým jménem John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v Bloemfonteinu, městě nacházejícím se v Jihoafrické republice, kde žil se svou rodinou. Ve svých třech letech už ovšem odcestoval se svou matkou do Anglie (ačkoli pocházeli ze Saska), která si nemohla zvyknout na africké podnebí. Tolkienův otec v Jižní Africe zemřel na krvácení do mozku způsobeném revmatickou horečkou.

Již odmalička byl velice zvídavý a nejvíce jej bavily jazyky a botanika. Ve věku čtyř let uměl číst a brzy také i psát. V roce 1911 započala jeho studia na Oxfordské univerzitě a v roce 1915 získal akademický titul první třídy. O rok později se oženil se svou dětskou láskou Edith Brattovou.

Thumbnail # 16 opravdu hlubokých citátů z Pána prstenů. Nejslavnější fantasy, která kdy byla napsána
Mohlo by Vás zajímat:

16 opravdu hlubokých citátů z Pána prstenů. Nejslavnější fantasy, která kdy byla napsána

V první světové válce se zúčastnil bitvy u Sommy, zde se ale nakazil zákopovou horečkou a většinu roku 1917 strávil proto v nemocnici. Po válce se stal profesorem v Oxfordu, kde působil hlavně jako profesor anglického jazyka a literatury.

Vždy rád vymýšlel příběhy pro své čtyři děti – tak vznikla také jeho první kniha ze Středozemě, Hobit. Díky naléhání bývalého studenta toto dílo publikoval, a jelikož bylo velice úspěšné, Tolkien napsal tolik známé pokračování – trilogii Pán prstenů. Jako profesionální lingvista a milovník mytologie, což dokonale do svých knih promítnul. Na historii Středozemě, kterou si tolik čtenářů zamilovalo, pracoval až do své smrti.

Zemřel 2. září 1973 na zápal plic. Jeho náhrobek můžete najít v Oxfordu na hřbitově Wolvercote, kde je pochován společně se svou ženou.

Podobné články

Zavří­t reklamu