Poprava Milady Horákové: Trpěla jako zvíře, komunisté jí odchod ze světa udělali co nejtěžší

Milada Horáková během zinscenovaného procesu.
Zdroj: Repro ČT/Proces H
Buďte silní! Mám Vás tolik ráda a taková láska se přece nemůže ztratit, rozplynout.Nic se na světě neztrácí, všechno nějak vrůstá dál a ožívá znovu. – Jděte vždy jen s tím, co je blízko životu.Jsem pokorná a odevzdaná do vůle Boží – tuto zkoušku mi určil a já jí procházím s jediným přáním: abych splnila zákony Boží a zachovala své čestné lidské jméno.Neplačte – neteskněte moc – je mi to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo.+ 1 fotka

Statečná Milada Horáková zemřela v pankrácké věznici 27. června 1950. Její smrt byla podle historiků mimořádně krutá. Odsouzená dostala škrtidlo a katův pomocník poté tahal lanem za její nohy, až ji udusil.

Petra Járková
Petra Járková 27. 06. 2020 08:35

Milada Horáková byla za války vězněna v německém lágru a po válce v komunistickém vězení. Nakonec byla nespravedlivě odsouzena a popravena za smyšlené zločiny.

Její chvíle před smrtí zmapoval historik Aleš Kýr, který se v jednom z rozhovorů rozpovídal o tom, jak moc bolestivý proces to byl.

„Šlo o mimořádně trýznivé sprovození ze světa. Když se podíváme na rozdíl mezi časem zahájení popravy a časem, kdy lékař konstatoval smrt, uplynulo deset, dvanáct i třináct minut. U Horákové trvala poprava dlouho. Téměř čtvrt hodiny. U popravy byl přítomen lékař, jenž po zahájení škrcení v určitých časových intervalech vystoupil na schůdky a fonendoskopem si poslechl srdíčko odsouzeného,“ uvedl Kýr.

„Na silném prkně byl hák, na který se pověsilo škrtidlo. Nešlo tedy o oprátku. Ve spodní části šibenice byla kladka, přes ni vedlo lano, jímž měl odsouzený spoutané nohy. Za lano tahal na druhém konci katův pomocník. Odsouzený se pomalu udusil,“ dodal.

U Horákové by se předpokládalo, že při oběšení se zlomí vaz a přijde rychlá smrt. U nespravedlivě odsouzené doktorky tomu ale tak nebylo.

Na co tato statečná žena myslela v posledních hodinách svého života, si přečtěte zde:

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články