Potvrzeno: Rostliny „cítí“ naše doteky

Rostliny mají úžasné vlastnosti. Mnohé z nich ještě čekají na své odhalení.
Zdroj: Gmanetwork.com

Mnozí pěstitelé rostlin přesvědčeně tvrdí, že tyto pozoruhodné organismy mají city. Australští vědci nyní dokázali, že nejsou zase až tak daleko od pravdy. Zjištěné informace publikovali v odborném časopise Plant Psychology.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 28. 02. 2018 14:45

„Ačkoliv lidé všeobecně předpokládají, že rostliny naše doteky nevnímají, ukazuje se, že ve skutečnosti jsou na ně velmi citlivé,“ uvedl Olivier Van Aken z University of Western Australia.

Samozřejmě – v této problematice je zapotřebí vyhnout se přehnanému antropomorfizování. V první řadě, rostliny nemají mozek a „myslet“ či „cítit“ tedy nemohou. Minimálně ne stejným způsobem jako my.

To ovšem neznamená, že si nedokážou udržovat povědomí o svém okolí. Jsou schopny určité komunikace, umí rozpoznat, že se je chystá zkonzumovat nějaký živočich (a následně vypustit obrannou chemikálii), a reagují na doteky.

Dlužno dodat, že nejen na ty naše. Například pokud je postříkáte vodním sprejem, dojde k dramatické fyziologické odpovědi v podobě změny exprese několika tisíců genů.

„Byli jsme schopni prokázat, že tato reakce nebyla způsobena žádnými účinnými látkami obsaženými ve spreji, nýbrž fyzickým kontaktem – v tomto případě přistáním kapek na povrchu listů,“ vysvětlil Van Aken. „Podobnou reakci vyvolá i jemné poplácávání nebo doteky pinzetou.“

Jelikož rostliny před hrozícím nebezpečím nemohou uprchnout, tyto (a další) schopnosti jsou pro jejich přežití v přírodě klíčové.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj: Science Alert

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články