Fit a krásnáTestovánísoutěže

Před 31 lety zemřela Nataša Gollová: Po vztahu s nacistou byla nenáviděna, útěchu hledala v alkoholu

Před 31 lety zemřela Nataša Gollová: Po vztahu s nacistou byla nenáviděna, útěchu hledala v alkoholu
Zdroj: zdroj: facebook
+ 9 fotek+ 10 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Je tomu přesně 31 let, kdy naposledy vydechla jedna z nejkrásnějších hereček, kterou kdy naše země měla. Nataša Gollová byla milá, talentovaná, ale také vypočítavá a v určitých životních obdobích nevyzpytatelná.

Petra Járková 29. října 2019

Život v rodině intelektuálů

Na svět přišla 27. února 1912 jako Nataša Hodáčová do zámožné rodiny plné intelektuálů. Její dědeček Jaroslav Goll (po němž později zvolila umělecké jméno) byl významným českým historikem, její otec František Xaver Hodáč zase právníkem. Samotné Nataše se dostalo toho nejlepšího vzdělání – hrála na klavír, chodila do baletu, studovala v Anglii a plynule mluvila čtyřmi jazyky.

Komediální talent

Už jako mladou ji lákalo divadlo. Herectví a tanec studovala soukromě, ale než se na divadelních prknech prosadila, dostala první nabídku na roli ve filmu Kantor Ideál, kde pronesla jednu větu. Za první velkou roli ve filmu Bezdětná se prý dokonce styděla. Zvrat v její kariéře nastal v roce 1939, kdy byla obsazena do filmu Příklady táhnou, kde se projevil její komediální talent. Tehdy hrála v 8 filmech. Zlomové se pro ni staly komedie Eva tropí hlouposti a Kristián, kde vytvořila nezapomenutelnou dvojici s Oldřichem Novým.

Milovala Tzaru

Ačkoliv se Gollové na pracovním poli dařilo, v osobním životě to tak růžové neměla. Její největší láskou byl rumunský básník Tristan Tzara, s nímž se potkala v Paříži. Zamilovala se do něj natolik, že svému tehdejšímu příteli poslala vzkaz, že už se do Prahy nikdy nevrátí. Vztah ale vydržel jen pár měsíců.

Před 120 lety se narodil milovník Oldřich Nový: Umíral sám, bez lásky a v holubím trusu
Mohlo by Vás zajímat:

Před 120 lety se narodil milovník Oldřich Nový: Umíral sám, bez lásky a v holubím trusu

Homosexuál a tyran

Její další partner, herec František Vnouček, byl žárlivým tyranem a dokonce i přesvědčeným komunistou, který se po nějakém čase přiznal k homosexualitě.

Život s členem NSDAP

Ani život s protektorátním šéfem filmových ateliérů a členem NSDAP jí nevyšel. Ačkoliv údajně nebyl nacistou a vznikla díky němu řada skvělých filmů, Gollová na vztah s ním doplatila. Byla obviněna z kolaborace. Dobrovolně se přihlásila jako pomocná sestra do Terezína, kde se nakazila tyfem a málem zemřela. Toto gesto ji bohužel před nenávistnými útoky nezachránilo.

Život s alkoholikem

V roce 1947 se herečka odstěhovala do Českých Budějovic, kde získala angažmá v Jihočeském divadle. Jeho ředitele Karla Konstantina si později vzala, ale ani tento vztah nebyl bezproblémový. Konstantin holdoval alkoholu, přesto s ním Gollová zůstala až do jeho smrti. V roce 1951 na přímluvu Jana Wericha dostala roli ve filmech Císařův pekař a Pekařův císař a vrátila se do Prahy. Příležitostně hrála ve filmu, dostala angažmá v divadle. Poslední úspěch jí přinesl film Drahé tety a já.

Podzim života

Neštěstí, které herečku potkalo, ji ale zlomilo. Útěchu hledala v alkoholu. V 80. letech se jí velmi zhoršila artróza a musela do domova důchodců, kde v roce 1988 zemřela. Pohřbena je na Vyšehradském hřbitově.

NA SNÍMKY ZE ŽIVOTA KRÁSNÉ PRVOREPUBLIKOVÉ HEREČKY SE PODÍVEJTE V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články