Se samozavazovacími teniskami NIKE se vrátíte do budoucnosti. Podívejte se, jak fungují

Samozavazovací tenisky budou k mání do konce letošního roku.
Zdroj: Designboom.com

Kdo viděl film Návrat do budoucnosti, musel si je zamilovat. Ani ve snu by ho ale s největší pravděpodobností nenapadlo, že je v budoucnu obuje. Firma NIKE představila svůj nejkouzelnější přírůstek: samozavazovací tenisky.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová17. 03. 2016 14:21

HyperAdapt 1.0, jak se průlomová obuv jmenuje, funguje na principu vestavěného mechanismu, který se zaktivizuje poté, co pata narazí na senzor. Systém pak automaticky odpoví na unikátní rozměry nohy a utáhne botu přesně podle potřeby.

Pokud by ale přece jen sportovec vyžadoval trochu úprav, může si tenisky povolit nebo ještě více utáhnout pomocí dvou tlačítek po stranách.

Tenisky z budoucnosti

Tato obuv měla původně zůstat jen produktem fantazie Tinkera Hatfielda, renomovaného designéra společnosti NIKE. Ten samozavazovací tenisky vymyslel pro postavu Martyho McFlye ve filmu Návrat do budoucnosti z roku 1985. Pořád mu ale vrtaly hlavou…

Designboom.com

„Asi před deseti lety jsme si začali uvědomovat, že technologie motoru, napájení z baterie, kabeláž a naše vlastní schopnost plést a tkát nás přivádí na myšlenku: ,Víte co, myslím, že to dokážeme‘,“ řekl Hatfield webu Designboom.

Designér nelenil a začal spřádat plány. Ke spolupráci si přizval Tiffany Beers, senior inovátorku ve firmě NIKE. Ta se dala dohromady s inženýry, kteří již dříve představili snowboardovou obuv s vnějším generátorem. Projekt pak přitáhl pozornost třetího spolupracovníka, prezidenta a výkonného ředitele NIKE Marka Parkera, jenž se podílel na designu.

Designboom.com

Koncept se začal rýsovat v průběhu roku 2013. Beers s Hatfieldem vyvinuli několik nových mechanismů. Ale stále to nebylo ono. Až později je osvítila myšlenka umístit zavazovací systém pod chodidlo.

Boty, které umí cítit

„Je to platforma, něco, co pomáhá si představit svět, ve kterém se produkt mění ruku v ruce s tím, jak se mění sportovec,“ dodala Beers. Tento revoluční model tenisek je jedním z největších produktů digitálního, elektrického a mechanického inženýrství dohromady v současné době.

Potenciál přizpůsobivého zavazování je veliký. Nebo v to alespoň věří Hatfield: „Je skvělé mít před sebou botu, která cítí, co tělo potřebuje v reálném čase. To eliminuje velké množství rušivých vlivů, včetně duševního tření, a tím skutečně prospívá výkonu,“ míní vynálezce obuvi.

Designboom.com

Tím ale projekt „tenisek z budoucnosti“ nekončí. Jak se nechal Hatfield slyšet, NIKE hodlá vybrousit obuv k dokonalosti. „Nebylo by skvělé, kdyby bota v budoucnosti cítila, jestli ji chcete mít utaženější, nebo povolenější? Mohla by se utáhnout ještě víc než obvykle, pokud byste cítili, že potřebujete extra přiléhavost v rychlém manévru? To je to, kam míříme. V budoucnu výrobek ožije,“ prozradil.

Samozavazovací tenisky budou k mání do konce letošního roku.

Designboom.com

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články