Strašidelné historky staré Prahy: O mrtvých dětech, bludném obchodníkovi nebo nevydařeném obchodu

Obyvatelé Starého Města žili vždy jinak než zbytek Prahy
Zdroj: archiv Extra
Ve stromovce si dejte pozor na strašidelného pojídače rybStará Praha přímo svádí k pověrám, mystičnu a tajemnuŽidovská čtvrť patřila mezi místa zahalená tajemstvímObyvatelé Starého Města žili vždy jinak než zbytek Prahy+ 1 fotka+ 2 fotky

K pražské židovské čtvrti neboli Josefovu se váže množství historek, které si místní předávají z generace na generaci. Teď se je dozvíte i vy a záleží jen na vaší fantazii, zda jim budete důvěřovat, či nikoliv.

Redaktor
Redaktor 30. 10. 2018 15:08

Nešťastná pátá čtvrť města Prahy byla odedávna obklopena tajemstvím. Uzavřenost ghetta, jeho přeplněnost, odlišnost náboženských zvyklostí – to vše vytvořilo živnou půdu pro mýty a pověsti. Tady jsou některé z nich.

O mrtvých dětech

V Josefově začalo umírat mnoho dětí bez zjevného důvodu. Šuškalo se, že jde o boží trest, ale nikdo netušil, za jaký zločin jsou pražští židé vlastně trestáni. Až Rabi Löw si proto povolal jednoho ze svých žáků a nakázal mu sebrat rubáš jednomu z mrtvých dětí, které o půlnoci vstávají z hrobů. Když se to podařilo, okradené dítě nemohlo bez svého rubáše ulehnout a muselo tak Rabimu vypovědět, které čtyři osoby z Josefova žijí nemravně. Dítko pak dostalo svůj rubáš zpět, nemravně žijící osoby byly potrestány a mor hned nadobro přestal.

O nevěstě ve Zlaté uličce

Židovka Hannina tak moc toužila po lásce, až se za svým milým vrhla do Vltavy. Jejím milencem se totiž stal mocný vodník hledající dívku, která by jej následovala do vodního světa. Porodní bába, která následně pomáhala rodit vodníkova syna, dostala za odměnu uhlí, jež se na břehu proměnilo ve zlato.

O bludném varhaníkovi

Žid, který přijal katolickou víru a stal se pak kaplanem u sv. Víta o své poslední hodince zatoužil ulehnout na Starém židovském hřbitově a ležet tak vedle své někdejší milenky. I stalo se tak, ale nešťastník teď musí za svou náboženskou nestálost pykat a každý den o jedenácté hodině vstát z hrobu, přispěchat na vltavský břeh, kde na něj již čeká kostlivec, který jej v loďce převeze na Malou Stranu. Tam hraje tklivé písně na varhany a kostlivec šlape měchy.

Nešťastný obchod

Jeden z mnichů Emauzského kláštera tuze toužil po světském životě. Jenže k tomu potřeboval množství peněz. Žid mu slíbil peníze výměnou za nejsvětější svátost oltářní, kterou chtěl použít na čáry a kejkle proti svým nepřátelům. Domluvili se tedy, ale jejich tajnou schůzku vyslyšel jeden z mnichů kláštera. S dalšími řeholníky hanebného mnicha zajali a předali soudu. Ten byl velmi krátký – mnich byl sťat na klášterním nádvoří a žid byl rozčtvrcen a upálen na hranici. Oba teď chodí a straší na starých schodech poblíž chrámu sv. Kosmy a Damiána.

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články