Tomáš Holý. Dětská hvězda, které film k srdci nikdy nepřirostl

Dětská hvězda, na kterou čeští diváci jen tak nezapomenou
Zdroj: zdroj: facebook
Tomáš Holý byl sice hvězda, ale u filmu se rozhodl nezůstatTomáš se svou maminkou. S Marii poledňákovou byly velké kamarádkyZ filmu Pod jezevčí skálouSvé šibalství si uchoval i do dospělosti+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Není nikdo, kdo by tuto dětskou star neznal. On sám ale nikdy žádné fanoušky a slávu nechtěl. Jaký byl život nejúspěšnější dětské filmové legendy?

Lenka Šebestová
Lenka Šebestová 20. března 2018

Dnes by mu bylo padesát let, kdyby mu jeho mladý život nevzala tragická autonehoda. Stal se tedy klukem, který už nikdy nezestárne. V dětství byl velkou hvězdou, ale v dospělosti neměl o showbyznys zájem. Na filmovém festivalu v Monte Carlu o něm zahraniční tvůrci prohlásili, že je největší dětskou hvězdou od dob Shirley Temple.

Začátek u filmu

Když se v roce 1976 chystalo natáčení slavného filmu „Marečku, podejte mi pero!“, hledal režisér Oldřich Lipský dětského herce pro miniroličku školáka, který vejde do třídy a podá učiteli chemie vzkaz od ředitele. Produkce filmu sice herce sehnala, ale ten náhle onemocněl, takže štáb musel hledat rychle znovu. Lipský tenkrát prý řekl: ,,Pokud někdo znáte malého kluka, který dokáže říct tři věty a neroztřese se před kamerou, přiveďte ho.“ A tak přivedli sedmiletého Tomáše. Jeho strýc totiž pracoval u filmu jako rekvizitář.

Lipský na Holého nezapomněl ani po „Marečku, podejte mi pero!“ a obsadil ho do dalšího filmu, „Ať žijí duchové“.

Proslavila ho Poledňáková

Těmito filmy se Tomáš stal známým hercem, ale režisérka Marie Poledňáková z něj udělala přímo hvězdu. Vybrala si ho totiž do svého připravovaného filmu „Jak vytrhnout velrybě stoličku“. Film byl velice úspěšný a z Tomáše byl najednou miláček národa.

Další velké filmy na sebe nenechaly dlouho čekat. Přišel druhý díl, který nesl jméno „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Oba dva filmy byly veleúspěšné i v dalších 35 zemích světa.

Když dospěl, o film už nestál

Místo plánované herecké fakulty na DAMU odešel studovat práva a k filmu už se nevrátil. Jeho posledním filmem bylo „Připoutejme se, letíme nad Atlantidou“ z roku 1982.

Kluk, který nikdy nevyroste

8. března 1990 na silnici mezi severočeskými obcemi Kytlice a Polevsko narazilo jeho auto do stromu. Podle bulvárních novin stál za nehodou alkohol. Tato informace byla později vyvrácena a označena za lživou. Vozovka byla tou dobou kluzká a Tomáš pravděpodobně nezvládl zatáčku. V autě nejel sám. Jeho kamarád, kterému i auto patřilo, utrpěl jen lehká a povrchová zranění. Pro Tomáše tato nehoda znamenala konec jeho života. V tomto místě mu byl v roce 2015 postaven pomník.

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články