Herec Jan Tříska by dnes oslavil 83. narozeniny: Co vedlo k jeho pádu z Karlova mostu?

Jan Tříska byl česko-americký herec. Jeho manželkou byla Karla Chadimová.
Zdroj: archiv Extra
Jan Tříska byl česko-americký herec. Jeho manželkou byla Karla Chadimová.Jan Tříska byl česko-americký herec. Jeho manželkou byla Karla Chadimová.Jan Tříska byl česko-americký herec. Jeho manželkou byla Karla Chadimová.Jan Tříska byl česko-americký herec. Jeho manželkou byla Karla Chadimová.+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nezapomenutelný učitel z Obecné školy - Jan Tříska - by dnes oslavil 83. narozeniny. Bohužel se ale budeme muset spokojit jen s tichou vzpomínkou. Herec totiž před více než dvěma lety spadl za nevyjasněných událostí z Karlova mostu a bohužel pád nepřežil.

Petra Járková
Petra Járková 4. listopadu 2019

Před pádem

Herec se před pádem údajně několikrát zastavil u sousoší svatého Norberta, Václava a Zikmunda, vedle kterého se nejprve posadil s nohama směrem k řece. Na doporučení kolemjdoucí slezl. Ke skulptuře se ale vrátil a vylezl na její podstavec. V ten moment k němu přišel muž z ochranky Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Tříska se omluvil a odešel, nicméně se rozhodl vylézt na kraj mostu potřetí. To se mu ale stalo osudným a spadl do Vltavy.

První pomoc

V řece jej spatřili z výletní lodi dva Poláci, kteří mu poskytli první pomoc. Vzápětí přijela přivolaná policejní hlídka i záchranná služba. Herec byl převezen do nemocnice, tam ale o dva dny později svým zraněním podlehl.

Spekulace

Okamžitě po jeho smrti se objevila řada úvah, proč herec konal tak, jak konal. Vyrojily se i spekulace o sebevraždě, ty ale zpochybnil herec Jiří Mádl, se kterým měl Tříska za dva dny natáčet nový film. Mádl uvedl, že se herci vymstil jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každého nového filmu. Policie po prošetřování Třískova úmrtí došla k závěru, že jeho pád do řeky způsobila nešťastná náhoda. Nicméně ačkoliv se podařilo shromáždit několik audiovizuálních záznamů i fotografií z oné události, samotný pád nikdo nezachytil a chybí i svědek, který by tragický moment viděl.

Váhavý střelec

Jan Tříska se narodil v Praze. Divadlu propadl již v mládí, kdy hrál ve studentských a amatérských souborech. Vystudoval DAMU a zamířil do činohry Národního divadla, kde vytvořil řadu skvělých rolí. Před filmovou kamerou stanul poprvé v devatenácti letech v komedii Váhavý střelec. Následně se objevil v celé řadě inscenací a seriálů, z nichž jmenujme například Záhadu hlavolamu či F. L. Věk.

Profesor Hnízdo muzicíruje
Mohlo by Vás zajímat:

Obecná škola: Co jste jistě nevěděli o dnes vysílaném legendárním filmu?

Emigrace

S manželkou Karlou se rozhodli pro emigraci. Odletěli do Ameriky, kde herec často pracoval s režisérem Milošem Formanem a prosadil se i v tamním divadle. V době, kdy už se mohl vracet domů, se objevil v úspěšném snímku Obecná škola. V roce 2002 získal Cenu Alfréda Radoka za výkon v hlavní roli Krále Leara. Zahrál si také mimo jiné v dramatu Ondřeje Trojana Želary či v seriálu Drazí sousedé.

Zdravý život

Tříska prý miloval pořádek, zdravou kuchyni, nepil, nekouřil a ani večírky mu nic moc neříkaly. Svou pílí a cílevědomostí se velmi rychle prosadil v uměleckém světě, kde se na něj bude ještě dlouho vzpomínat.

NA FOTOGRAFIE JANA TŘÍSKY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články