Fit a krásnátestovánísoutěže

Otrávil se smrtícím mixem léků: Herec Heath Ledger, představitel temného Jokera, by dnes oslavil 40. narozeniny

Zdroj:

+ 7 fotek+ 8 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Skvělý charismatický herec byl pořádný bohém, užíval si život plnými doušky, stejně tak ale přistupoval i k rolím. Neexistuje snad film, který herecky odflákl. Jistě nám dáte za pravdu, že jedna z nejzásadnějších rolí byla Joker. Vybrali jsme pro vás 10 nejmrazivějších věcí, které mladý herec podstoupil, aby byla jeho role nezapomenutelná.

Petra Járková 4. dubna 2019

Zřejmě všichni fanoušci Nolanových filmů se shodnou na tom, že Temný rytíř patří mezi ty nejlepší. Můžeme bez ostychu říct, že právě kvůli Heathu Ledgerovi, jehož ztvárnění Jokera je více než legendárním. Kolem vzniku role, kterou známe, je spousta naprosto šílených fakt. Heath Ledger pro roli obětoval naprosto všechno a dá se říct, že ho přivedla k šílenství.

Ledger se na roli připravoval velice metodicky. Chtěl si vytvořit narušenou mysl a povznést svou roli nad ztvárnění Jokera Jackem Nicholsonem. Aby se Ledger ponořil do povahy role, zavřel se na necelých 6 týdnů do hotelového apartmánu. Čas zde trávil sám a nepřál si být vyrušován. Nacvičoval zde Jokerův hrozivý smích a přizpůsoboval si text, aby jeho role byla co nejlepší.

Ve filmu Temný rytíř jsou dvě nahrávky, který Joker pošle do GCN (Zpravodajství města Gotham), aby prohloubil strach a teror ve společnosti. Tato videa byla režírována samotným Heathem Ledgerem. Na první nahrávce mučí Batmanova napodobitele. Na tuto nahrávku dohlížel režisér filmu Christopher Nolan. Ledgerovým výkonem byl tak fascinovaný, že druhou nahrávku nechal v rukou samotného Ledgera a věděl, že bude temná a chaotická jako samotný Joker. Ve druhé nahrávce nutí reportéra Mika Engela přečíst Jokerovo vyjádření.

Herci Michael Caine (Alfréd) a Maggie Gyllenhaal (Rachel) neviděli Ledgerův kostým ani make-up až do natáčení scény, ve které společnost Wayne Enterprises pořádá party. Oba byli velice šokováni, když Ledger přišel na scénu. Maggie Gyllenhaal se na něj ani nemohla podívat a Michael Caine údajně zapomněl všechen svůj text.

Make-up a kostým si Ledger dělal sám. Organizátory nechal pouze svůj make-up opravovat, ale vždy se maskoval sám před zrcadlem v zavřené místnosti.

Organizátoři si mysleli, že tik, při kterém si Joker olizuje rty, je součástí povahy Ledgerovy role. Důvodem však bylo to, že olizováním Ledger udržoval svoje ústa vlhká, aby pořád mluvil nacvičeným hlasem. Tento tik postavě dodal celistvost a vypadalo to opravdu hrozivě.

Jedním ze způsobů, jak se Ledger dostával zpět do role sadistického Jokera, byl deník, který si vždy nosil při ruce. Deník byl zaplněný příšernými příběhy a zprávami, které si Ledger vymyslel.

Thumbnail # Svěrákův Kolja získal před 22 lety Oscara: Jak se změnili hlavní představitelé
Mohlo by Vás zajímat:

Svěrákův Kolja získal před 22 lety Oscara: Jak se změnili hlavní představitelé

Tyto věci fungovaly jako spoušť. Na konci posledního natáčecího dne Ledger napsal na konec deníku velkými písmeny „BYE BYE“.

Jack Nicholson je dalším hercem, který je opěvován za své ztvárnění Jokera. Heath Ledger se s Nicholsonem několikrát sešel, aby společně roli probrali. „Ta role tě po čase začne strašit. Je tak strašně temná, že nebudeš moct v noci spát. Ale užij si ji. Role Klauního Krále všech kriminálníků je jedna velká zábava.“

Heath Ledger zemřel během procesu editování filmu. Christopher Nolan se poté rozhodl, že místo truchlení musí film dokončit na počest tohoto herce. Když Nolan několik dní po Ledgerově smrti promluvil k médiím, řekl: „Vidím ho každý den u sebe ve studiu. Studuji jeho tvář, jeho hlas. Hrozně moc mi chybí.“

Aaron Eckhart (Harvey Dent) uvedl, že ze začátku natáčení nemocniční scény Ledger chodil kolem postele a něco si pro sebe mumlal zvláštním a podivným způsobem. Podle jeho slov toto trvalo několik minut, než se k němu Ledger přiblížil. Eckhart spontánně zvedl ruku, kterou ihned Ledger zuřivým pohybem chytil. Když se dotočilo, Ledger odešel se slovy: „Vidíš, o tomhle je hraní.“

Ikonická scéna, ve které Joker tleská ve své cele, byla improvizací. Posměšný potlesk, který patřil Lawrenci Gordonovi, jenž byl čerstvě povýšen na komisaře, si Ledger vymyslel a Nolan v danou chvíli musel popohnat personál, aby natáčel.

Heath Ledger byl nalezen mrtvý 22. ledna 2008 ve svém apartmánu na Manhattanu. Vedle něj ležela lahvička s předepsanými prášky na spaní. O několik týdnů později vyšlo najevo, že se neúmyslně předávkoval. Mohla být příčinou jeho smrti role Jokera, před kterou ho varoval i Jack Nicholson? Několik měsíců před svou smrtí žil Ledger téměř schizofrenní život, kdy musel svou mysl přepínat do módu Jokera, temné a chaotické role, které není násilí cizí a naopak se v něm vyžívá. Toto je možná důvod, proč bral prášky na spaní, antidepresiva a prášky na uklidnění. Ledgerův Joker byl posmrtně oceněn několika cenami včetně Oscara za nejlepší vedlejší roli.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu