Trápí vás nadváha? Nezoufejte, podle vědců vás může zachránit před rakovinou

Trápí vás nadváha? Nezoufejte, podle vědců vás může zachránit před rakovinou
Zdroj: Pixabay.com

Nadváha je častým problémem, který trápí lidi napříč všemi generacemi. Tím spíš, když je ještě stále období svátků. Ovšem věděli jste, že nějaké to kilo navíc může být i užitečné? Vědci totiž zjistili, že nadváha může být silnou zbraní v boji s rakovinou.

Kateřina Sobolová
Kateřina Sobolová30. 12. 2019 11:54

S doslova přelomovým zjištěním přišel tým australských vědců. Jejich studie totiž odhalila, že pacienti s rakovinou, kteří mají vysoký index tělesné hmotnosti (BMI), mají větší šanci na přežití než lidé bojující s rakovinou s „normální" hmotností.

Paradox obezity

Výzkumníci z Flinders University zkoumali téměř 1500 pacientů s karcinomem plic, kteří procházeli novou formu imunoterapie. „Předchozí studie zkoumaly koncept zvaný paradox obezity, kde je obezita spojena se zvýšeným rizikem rozvoje některých druhů rakoviny. A taky naopak, kdy může intuitivně chránit a dávat větší výhody při přežití u některých jedinců,“ uvedl vedoucí vyšetřovatel studie Ganessan Kichenadasse.

Právě tento paradox byl v posledních letech častým tématem diskuzí mezi vědci. Někteří z nich totiž tvrdí, že nadváha jako ochranná složka proti rakovině je pouze korekční anomálií podloženou neměřenými faktory v epidemiologických studiích. Nová studie nicméně ukázala, že obézní pacienti mají vyšší objem proteinu zvaného PD-1, což stimuluje větší aktivitu imunitních T-buněk, které mají schopnost lovit a zabíjet rakovinotvorné buňky.

Výsledky mohou pomoct i v dalších léčbách

Studie australské univerzity, která byla zveřejněna v časopise AMA Oncology, sice tento názor vyloženě nepotvrdila, nabídla však další zjištění, která podporují vztah mezi nadváhou a zvýšenou účinností imunoterapie. „Naše studie poskytuje nové důkazy na podporu hypotézy, že vysoká BMI a obezita mohou být spojeny s odpovědí na imunoterapii," uvedl Kichenadasse. „Věříme, že proběhnou i další studie o potenciálně ochranné roli vysoké BMI v jiných léčbách rakoviny," dodal.

Vědci však zdůrazňují, že na základě naměřených výsledků pacientům s rakovinou nedoporučují přibrat na váze. Zároveň totiž stále platí, že obezita je jedním z vážných a rizikových faktorů pro vznik tohoto onemocnění. Tento výzkum však může nabídnout zcela nový pohled, na který je v budoucnu třeba brát ohled.

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články