Fit a krásnátestovánísoutěže

Hoří, má panenko: Během natáčení se proti Formanovi spiklo počasí i osud

Hoří, má panenko: Během natáčení se proti Formanovi spiklo počasí i osud
Zdroj: Nova Cinema
+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kultovní komedie z hasičského prostředí Hoří, má panenko musela Miloši Formanovi přidělat nejednu vrásku na čele. Nejen že se nelíbila tehdejšímu režimu, ještě navíc rozzuřila italského producenta, který se dožadoval navrácení své investice. A chybělo málo a Forman by se chvíli díval na svět skrze mříže.

Kamil Šivák 9. září 2020

Bývalý předseda sboru má dostat k osmdesátinám zlatou sekyrku, jenomže se neví, zda kapitán ví, že má rakovinu. Vášnivou debatu přeruší revoluční nápad uspořádat soutěž Miss. Za hromadného překřikování debatujících začínají pomalu mizet výhry do tomboly. Záhy vypukne v nedaleké chalupě požár. Je rozhodnuto, že se starému pánovi, který v ní bydlel, dají všechny lístky do tomboly, jenže ta je po požáru už kompletně rozkradená.

Na film Hoří, má panenko se můžete podívat dnes ve 20:00 na Nova Cinema

Nepřálo mu počasí ani osud

Někdy byly problémy s počasím, jindy se zase všichni opili. Přesto si Vrchlabí, kde se film natáčel, Miloš Forman zamiloval. Když se tak režisér někde zdržel a komparz se znaven čekáním opil, udělal rázný krok a zavelel: “Pro dnešek končíme!”

Samotný snímek vznikl ale čirou náhodou. “Pracovali jsme na jiném projektu a nějak se nám nedařilo. Večer jsme se šli podívat na hasičský bál ve Vrchlabí, což nás uchvátilo tak moc, že jsme pak už o ničem jiném nemluvili,” prozradil režisér.

(Ne)hořící dům

Jako by si toho Miloš Forman už neužil dost, musel přijít na to, jak v poslední scéně zapálit dům, který ne a ne vzplanout. “Z nějakého důvodu prostě nechtěl začít hořet,” zavzpomínal režisér. “Nakonec jsme se na to vykašlali a přišli až další den. Nalili jsme pak dovnitř hektolitry benzínu. Pak konečně chytl.” 

Dnes by bylo Miloši Formanovi 88 let: Rodiče mu odvedlo gestapo, zemřeli na tyfus v koncentračním táboře
Mohlo by Vás zajímat:

Dnes by bylo Miloši Formanovi 88 let: Rodiče mu odvedlo gestapo, zemřeli na tyfus v koncentračním táboře

Vraťte mi peníze!

Finance se do filmu rozhodl vložit i italský producent Carlo Ponti, jenomže když viděl výsledek, zhrozil se. Film byl podle něj krutý a šílený. Takový paskvil by nemohl nikde v Evropě ukázat. Jenomže Forman si za honorář koupil auto a odjel do Ameriky. A tak filmový producent běhal po Praze a vztekal se, že si za jeho peníze Forman koupil Mercedes.

Hrozba vězení

Ani soudruhům se film Hoří, má panenko nelíbil. Režisérovi dokonce hrozil až desetiletý kriminál za poškozování socialistického majetku. Film nakonec koupili Formanovi přátelé ve Francii a vše vyrovnali. A dobře udělali. Snímek Hoří, má panenko se pak ještě dlouho promítal po celé Evropě.

Zdroj textu: čsfd, wikipedie, Blesk
Zdroj fotek: Nova Cinema

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu