Úspěšné ženy ve světě technologií: Jak se rozvíjí vybrané projekty?

Úspěšné ženy ve světě technologií: Jak se rozvíjí vybrané projekty?
Zdroj: Huawei

Ženy podnikatelky a vizionářky, zbystřete! Slyšely jste už o programu Women in Tech, který je určen všem ženám s novými projekty z oblasti zdraví, vzdělání, rozvoje, životního prostředí nebo mobility? 3. ročník projektu Women in Tech, pořádaný společností Huawei ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, běží v současné době již několik měsíců. Každoročně si klade za cíl podpořit zajímavé ženy a jejich projekty z oblasti technologií v počátcích podnikání, a umožnit jim úspěšný rozjezd do hvězdných výšin. Jak se letošním účastnicím daří, a co vše už podnikly pro rozvoj svých jedinečných projektů?

Komerční sdělení
Komerční sdělení 15. 07. 2024 15:00

Podpora ženského podnikání je jednoznačně na místě

Ačkoliv se pracovní trh v poslední dekádě snaží zlepšit podmínky žen a mužů v podnikání a možnostech, které v této oblasti mají, stále jsou zde viditelné trhliny. Ty se snaží zacelit program Women in Tech, jež každoročně nabízí příležitost všem ženám, které se chtějí dát na dráhu podnikání, a mají v rukávu zajímavý projekt. Ten musí souznít se základními pilíři iniciativy Huawei Tech4All – zdravím, vzděláním, rozvojem, životním prostředí nebo mobilitou.

Rozličné projekty mají jedno společné – smysluplný přesah

V letošním roce vybrala odborná porota z desítek přihlášených 4 projekty, jež zaujaly netradičními přístupy, zajímavým řešením palčivých problémů nebo přínosem pro celou společnost. Výběr je pestrý, co se týče zaměření a jednotlivých přístupů, jeho společným jmenovatelem je však smysluplnost a hodnotný přesah s dopady na celou společnost. Pojďme si je krátce představit.

Snazší návrat z mateřské i podpora dětí s autismem

Andrea Bohačíková uspěla v projektu zajímavou platformou M.arter. Ta si klade za úkol připravovat zaměstnance na mateřské dovolené na začlenění zpět do zaměstnání pomocí systému automatického vzdělávání. Usnadní jim tak náročný přechod zpět do pracovního procesu po několika letech na mateřské. Program se zasazuje také o legislativní změny v této oblasti. „Technologický vývoj by měl mít chytré a silné muže, ale také chytré a silné ženy, kterých má stále znatelně méně. Diverzita všech druhů pomáhá předcházet stereotypům,“ je přesvědčena zakladatelka projektu Andrea Bohačíková.

Projekt Via Connecta iniciovaný Sandrou Lacinovou se zase zaměřuje na děti s poruchou učení či autistického spektra. Jeho hlavním cílem je podporovat rozvoj těchto dětí za pomoci nových technologií, a to na úrovni jednotlivých regionů. „Technologie jsou nedílnou součástí mého podnikání. Od základních IT kompetencí až po pokročilé technologické nástroje. Neustále se rozvíjíme a hledáme nové možnosti využití technologií ve prospěch našich klientů,“ vysvětluje účast v projektu Sandra Lacinová.

Ženy vidí smysl v AI a kryptoměnách, ale i v pěstování semen a soběstačnosti

Holky v Metaverse, to je projekt Julie Šislerové, která vytváří komunitu více než 270 žen se zájmem o umělou inteligenci, kryptoměny a další moderní technologie, které se snaží navzájem sdílet své zkušenosti a podporovat se v dalším rozvoji. Proč se autorka rozhodla projektu zúčastnit? „Narážím na strop svých kapacit, tak bych chtěla, aby budování komunity „Holky v Metaverse“ už nebylo jen mým koníčkem a dobrou věcí, ale aby komunita získala nějaký oficiální formát, mohla získávat investice a mohla se díky tomu i víc rozrůstat a mít větší dopad.“

Klára Hrdá přichází s projektem z jiného soudku – její Semínkovna má za úkol šířit osvětu o produkci nehybridního osiva, soběstačného zahradničení a ochraně biodiverzity, což je další z palčivých témat současné doby. V jakém stádiu je v současné době její projekt, a kam by jej chtěla v příštích měsících posunout? „Nyní intenzivně pracuji na přípravě produktové nabídky. Někde jsem před dokončením finálního produktu, jinde ve stádiu idey nebo tvorby prototypu. Upřímně doufám, že po skončení projektu budu mít hotovou základní nabídku produktů a rozjetý prodej. Ráda bych se posunula směrem k prototypu, pokud jde o mobilní aplikaci, která by usnadnila přístup k našemu tématu dalším lidem a pomohla by jej posunout na další úroveň,“ přibližuje své plány do budoucna Klára Hrdá.

Úspěšné ženy ve světě technologií: Jak se rozvíjí vybrané projekty?


Představení projektu Holky v Metaverse v podání Julie Šislerové. Zdroj: Huawei

Projekty nyní běží v plném proudu – probíhají online kurzy, zajímavá setkání i PR podpora

Vybraná skupina žen má možnost díky projektu Women in Tech v příštích letech výrazně zazářit. Účastí v projektu totiž získaly mimo jiné přístup k zajímavým online workshopům od Hospodářské komory, které mají přispět k rozvoji jejich podnikání a k celé řadě dalších příležitostí.

V květnu se zúčastnily například školení o tom, jak pracovat s platformou LinkedIn nebo společné snídaně “Inspirational Breakfast”, jejíž součástí byli zástupci EIT Urban Mobility. V červnu měly možnost zúčastnit se akce Česko na křižovatce od Hospodářské komory v O2 Universum nebo se setkat s účastnicemi minulých ročníků, a sdílet společně své dosavadní úspěchy i další plánované kroky pro rozvoj svých projektů. Další nabitý program poběží až do prosince.

Součástí programu je také PR podpora, mentoring nebo inspirativní setkání s významnou osobností českého byznysu Sentou Čermákovou, která jim může dodat odvahu a energii do dalšího rozvoje projektů.

Úspěšné ženy ve světě technologií: Jak se rozvíjí vybrané projekty?


Ženy také dostanou příležitost zazářit na slavnostním ocenění a vyhodnocení programu Women in Tech s partnery a médii za zády. Mohou si tak zároveň vychutnat zasloužené ocenění za doposud odvedenou práci. Celkově se jedná o podporu v hodnotě 300 000 Kč.



Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články