
Některé ženy považovaly Paula Johna Knowlese za velmi charismatického, od médií dostal přezdívku Casanova. Prý to byl takový "kříženec" Roberta Redforda a Ryana O'Neala. Pro jiné byl však tou nejhorší noční můrou. Chladnokrevný vrah bez zábran, který se v sobě až příliš vzhlížel.
Paul John Knowles, narozený 25. 4. 1946 na Floridě, celá desetiletí cestoval po zemi, kde se dopouštěl krádeží a únosů, za což nasbíral pěknou řádku obvinění. V roce 1974 ale přeřadil na „vyšší level“. Do svého arzenálu zařadil i vraždu.
Zrušené zásnuby a první vraždy
Od roku 1954 si začal Knowles budovat u policie značné renomé. Na dráhu zločinu se vydal v osmi letech, to začal s drobnými krádežemi. V devatenácti si už troufl na únos, a to rovnou muže zákona. Po propuštění na svobodu se u něho objevil osm let trvající vzorec chování, čili drobná kriminalita, vězení, opět drobná kriminalita a zase zpět za katr.
Počátkem roku 1974 si odpykával trest ve floridské věznici Raiford, kde si začal dopisovat s ženou jménem Angela Covic. Nedávno rozvedená servírka z koktejlového baru v Kalifornii se po několika dopisech do něho bezhlavě zamilovala. Zanedlouho mu obstarala právníka, který mu zařídil podmínečné propuštění, díky čemuž mohl odletět do San Francisca, kde si měl Angelu vzít. Jemomže když ho uviděla v reálu, zásnuby ihned zrušila. Podle ní z něho vyzařovala „aura strachu“, která ji děsila. A aby toho nebylo málo, její jasnovidka ji varovala před „nebezpečným mužem v jejím životě“. Nakonec dobře udělala. Zachránila si tím život, neboť té noci, co ho poslala pryč, zavraždil v sanfranciských ulicích tři lidi. Další den se vrátil do Jacksonville na Floridě, kde během rvačky vytáhl na barmana nůž. A tak opět skončil ve vězení. Ale ne na dlouho. V noci 26. července 1974 unikl ze své cely.
Cesta posetá mrtvolami
První Knowlesovou obětí se stala pětašedesátiletá Alice Curtis. Byla zrovna sama doma onu noc, kdy utekl z vězení. Vloupal se dovnitř, svázal ji a do úst strčil roubík. Příčinu smrti pak bylo zjištěno udušení vlastní zubní protézou. K následnému úprku použil její auto. Když hledal místo, kde by mohl kradené vozidlo nechat, narazil na dvě mladé dívky - Lillian a Mylette Andersonovy. Znal je již dlouhou dobu a hrozilo, že i ony poznají jeho. Proto obě tak unesl, uškrtil a hodil do bažiny.
Během následujících dvou měsíců cestoval z Floridy podél východního pobřeží do Connecticutu a zanechával po sobě děsivou stopu z lidských těl. Policie byla zpočátku bezradná. Mezi zavražděnými nebyla žádná souvislost. Z dvaceti nalezených mrtvol patřilo 14 ženám a 6 mužům. Přičemž tři byly děti a tři postarší lidé. Někteří byli zastřeleni, jiní uškrceni. Buď šlo o vraždu při loupeži nebo kempování či procházce po ulici. U určitého počtu obětí došlo také k sexuálnímu zneužití.
Jediným pojítkem s vrahem byla reportérka jménem Sandy Fawkes. Asi dva týdny předtím, než byl konečně dopaden, s ním tři dny, opilá a šťastná, cestovala autem, v domnění, že poznala pana Úžasného. Třetí den se ale začali hádat, čímž jejich velmi krátký vztah skončil. Kupodivu na ni poté nezaútočil. Živá vyvázla i spisovatelka Barbara Tucker. Znamenalo to snad, že chtěl, aby vyprávěly jeho příběh a on tak mohl odejít v záři slávy?
felt cute might delete later #NewProfilePic pic.twitter.com/nxuiK78kS6
— paul john knowles (@pauljohnknowles) April 29, 2019
Přestřelka v policejním autě
felt cute might delete later #NewProfilePic pic.twitter.com/nxuiK78kS6
— paul john knowles (@pauljohnknowles) April 29, 2019
Policista floridské dálniční policie, Charles Eugene Campbell, narazil na Knowlese spíše náhodou, když poznal auto odpovídající popisu ukradeného vozidla z poslední vraždy. Zahnal tak do kouta, aniž by to tušil, velmi lstivého vraha, který byl na takovou situaci připraven. Jakmile se policista sklonil k okýnku, vytrhl mu Knowles zbraň z ruky. Poté z něho udělal své rukojmí. Jakmile narazil na méně nápadné auto, zajal i jeho řidiče, s nimž pak odjel do odlehlé oblasti.
Oba muže poté přivázal ke stromu a zastřelil. Když se však snažil z místa činu co nejrychleji odjet, ztratil kontrolu nad řízením a narazil do stromu. Další útěk tak musel absolvovat pěšky. Ten den ale neměl štěstí, narazil na místního muže, který mu mířil do obličeje brokovnicí. Tady už raději neriskoval. Po zatčení se přiznal k 35 vraždám, včetně dvaceti, o nichž policie již věděla.
Vrah se ale ani po přiznání nehodlal ještě vzdát. Když ho o měsíc později vzali na místa činu, pokusil se u okresu Henry, kde měla být odhozená zbraň dálničního policisty Campbella, zaútočit na šerifa Earla Leeho a zkusit mu vzít zbraň. Pistoli se mu ale nepodařilo vytáhnout z pouzdra. Zatímco se prali, zastřelil ho třetí přítomný v autě, a sice agent vyšetřovacího úřadu Georgie Ronnie Angel. Třemi výstřely ukončil nadobro jeho život. Motivy jeho vražd tak nebyly nikdy odhaleny. A to platí i pro zbylé oběti, jejichž ostatky již nemusí být nikdy objeveny.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Paul John Knowles
Allthatsinteresting.com: The Horrifying Crime Spree Of Paul John Knowles, The Casanova Killer