Změna času na zimní: Zimní čas přichází poslední neděli v říjnu

zimní čas
Zdroj: Pixabay

Změna času z letního na zimní proběhne v neděli 27. října 2024. Ve tři hodiny ráno si posuneme hodinky na druhou hodinu. Víte, co se stane, když zrovna cestujete vlakem nebo autobusem?

Jana Jánská
Jana Jánská 21. 10. 2024 09:30

Zimnímu času se říká také standartní, protože je původní, středoevropský čas. Letní čas je vlastně anomálie, u nás byl byl zaveden nařízením vlády v roce 1979.

Kdy se mění čas v říjnu?

Ke změně letního času na zimní dochází poslední neděli v říjnu, kdy se ráno o třetí hodině posouvá hodinová ručička zpátky na druhou. Za nás to samozřejmě zařídí umělá inteligence, protože na přístrojích se čas změní automaticky. Pokud ale holdujete klasice a máte doma ručičkové hodiny, musíte si je napravit sami. Když budete zrovna cestovat třeba vlakem či dálkovým autobusem, spoje zastaví na stanici a hodinu počkají, aby jely podle harmonogramu.

Výhodou změny letního času na zimní je to, že budeme moci spát o hodinu déle. Ale rovněž nastává období, kdy se stmívá brzy. Střídání časů je v Evropské unii nastaveno do roku 2026. Je možné, že následně dojde k přehodnocení. V dnešní době už totiž úspora energie není tak výrazná jako před desítkami let, kdy se to zavedlo.

Naopak je tohle střídání zátěží pro organismus. A to hlavně na jaře, kdy nastává letní čas. Magazín eXtra.cz cituje bývalou předsedkyni Akademie věd ČR Helenu Illnerovou, podle které přechod na letní čas s "chybějící hodinou" způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. A také přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá.

Zdroj informací:
Irozhlas.cz: Letní čas platí v Česku už 40 let. Zavedl se kvůli úspoře elektrické energie a zefektivnění výroby

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články