Zoufalství matky vyvrcholilo hrůzným činem: Marianna Dolińska oběsila své děti v lese, aby dál netrpěly hladem

Zoufalství matky vyvrcholilo hrůzným činem: Marianna Dolińska oběsila své děti v lese, aby dál netrpěly hladem
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Chudoba, beznaděj, nemoc a špatné vyhlídky do budoucna - to vše ovlivnilo Mariannu Dolińskou v rozhodnutí oběsit své vlastní děti v lese. Tento čin neměl v té době obdoby, zprávy o něm se začaly po Polsku šířit rychlostí blesku.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 07. 2025 16:00

V prosinci roku 1932 se mohli lidé z novin dočíst o ženě jménem Marianna Dolińska, která se přišla sama udat na policii. Jakmile je dovedla na místo činu, okamžitě byla zadržena. Vyšetřovatelé pak pořídili několik fotografií, jež byly na tu dobu velmi naturalistické a šokující.

Marianna Dolińska byla na všechno sama

Život Marianny by se dal rozdělit na dvě části. Před a po prosinci roku 1923. O první části lze nalézt jen strohá fakta. Narodila se v roce 1891 jako nemanželská dcera Aleksandry Dolińské. Dětství a mládí strávila v romské osadě poblíž vesnice Antoniówka, jež se nachází nedaleko města Radom. Později se vdala a stala se matkou.

Na počátku dvacátých let dvacátého století ale sužovala spoustu polských rodin chudoba. Manžel Marianny opakovaně porušoval zákon, aby uživil svou rodinu. Jako člen gangu loupil na místních farmách. Nejčastěji se kradla hospodářská zvířata a potraviny, policie si ale na ně brzy došlápla. Marianna tak zůstala sama se čtyřmi dětmi a bez možnosti jim dát najíst. O pomoc nikoho nepožádala, jen celý týden putovala mezi nejbližšími vesnicemi.

Chtěla své děti ušetřit agónie

Mrazivé prosincové teploty a nedostatek jídla přibližovaly ženu každou minutu k psychickému zhroucení. V noci na 11. prosince se rozhodla, že své děti uchrání od agónie pomalé smrti vyhladověním. Ještě předtím se ale odebrala na policejní stanici, kde požádala muže o radu. Co má dělat, když nemá možnost své děti nakrmit? Pověste je v lese, odpověděl jeden ze strážníků. Poslechla ho.

Bipolární porucha

Jak již bylo uvedeno na začátku, Marianna se ke svému zoufalému činu sama přiznala. Poté, co na místě činu popsala veškeré podrobnosti, byla vzata do vazby. Později se dostala do ústavů v Radomi a Varšavě, kde ji vyšetřovali ti nejlepší psychiatři v zemi. Každý z nich si povšiml jejího podivného chování, častých změn nálad. Přecházela z jednoho extrému do druhého. Od vzteku k otupělosti. Diagnóza zněla „psychóza šílených nálad“ neboli dnešní bipolární porucha.

Zbytek života strávila žena pod zámkem. Jejím novým „domovem“ se stala psychiatrická léčebna v Tworkách, kde se o ni staral Witold Łuniewski, jeden z nejznámějších předválečných psychiatrů. Pozoroval ji až do její smrti v roce 1928. Pohřbena byla na nemocničním hřbitově.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Marianna Dolińska
Twojahistoria.pl: Matka, która powiesiła wlasłne dzieci. Historia Marianny Dolińskej

Muzikant Ondřej Hejma zavzpomínal po 20 letech na SuperStar: Bylo to strašný, nemohl jsem vkročit do tramvaje

Muzikant Ondřej Hejma zavzpomínal po 20 letech na SuperStar: Bylo to strašný, nemohl jsem vkročit do tramvaje

Související články

Další články