Děsivé dějiny hladomoren: V těch nejhorších mohl odsouzený jen ležet na břiše a čekat na pomalou a trýznivou smrt

Děsivé dějiny hladomoren: V těch nejhorších mohl odsouzený jen ležet na břiše a čekat na pomalou a trýznivou smrt
Zdroj: Profimedia

Když si člověk představí klasický středověk, vybaví se mu nevlídná krajina, unavení sedláci a občasná menší městečka, nad nimiž se tyčí hrad, který obývá panstvo, jenž neposlušné poddané trestá těmi nejdůmyslnějšími a nejzvrácenějšími způsoby.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 08. 07. 2024 16:00

Obviněný mohl v temných dobách zemřít mnoha způsoby. Dekapitace, rozčtvrcení, oběšení i upálení. To vše spadalo do, na tu dobu, zcela běžných praktik. Ale si nejhorší z nich byla pravděpodobně hladomorna. V tomto případě byla smrt o to krutější, že přišla až za dlouhou dobu...

Zapomenout...

V angličtině se pro hladomornu používá slovo dungeon nebo oubliette, které má původ ve francouzském slovesu oublier, což lze přeložit jako " zapomenout". Šlo totiž o typ kobky, do níž bylo možné vstoupit jen padacími dveřmi či mříží na stropě. Nebožák odsouzený k smrti v hladomorně byl tak vržen do tmavé díry, kde se na něho doslova zapomenulo.

Cela byla navíc často úzká, ve tvaru lahve. Odsouzenec tam mohl tak jedině sedět a rozjímat nad svou neutěšenou situací. Někdy se vězeň nechal vyhladovět, jindy se mu házelo jídlo jen na přežití. Otázkou je, co bylo horší... V druhém případě mohla oběť žít ve tmě a úzkém prostoru i několik let. Dotyčný tak pomalu přicházel o rozum. A pokud se jeho tělo po smrti nevytáhlo, stalo se potravou pro různou havěť.

Pro koho byly hladomorny určeny?

Z dochovaných záznamů lze vyvodit, že v hladomornách končili zejména rivalové aktuálně vládnoucího šlechtického rodu. Kupříkladu na hradě Warwick v anglickém Warwickshire byla postavena tak úzká kobka, že vězeň v ní mohl ležet pouze na břiše. Nebylo možné se tu ani postavit. Zpravidla tam končili političtí odpůrci Normanů.

Jiné využití

Některé prostory, které by se mohly zdát historikům jako jasné hladomorny, ve skutečnosti plnily jiný úkol. Ve středověkém Irsku se podobné kobky využívaly ve sklepení jako stoky. Jinde to byly latríny nebo sklady. A dokonce i v pařížské Bastille existuje podobná věc. Našli bychom tam místnost, kde se neházeli nepohodlní lidé, ale skladoval se tu led. Díky nízkým teplotám se zde mohla voda v tomto skupenství udržovat.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Hladomorna
Historydefined.net: The horrific history of the oubliette

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články