Temné tajemství krásky Merle Oberon: Svůj pravý původ střežila tak úzkostlivě, že pravda vyšla najevo až po její smrti

Merle Oberon
Zdroj: Wikimedia Commons, Studio, Public domain

Žal, boj se životem, milostné aféry a temné tajemství, které se snažila skrýt až do poslední chvíle svého života. Jako by herečka Merle Oberon prožila nejméně tisíc životů. Její krása ji vyhnala ke hvězdám, skandální okolnosti jejího narození zase srazily na zem. Pravda vyšla najevo až po její smrti.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 06. 2024 16:00

Zatímco v jejím rodném listě jsou jako rodiče uvedeni Arthur Terrence O'Brien Thompson a Charlotte Selby, není to pravda. Merle Oberon se narodila v Bombaji v roce 1911. Otec byl britský strojní inženýr, matka pocházela z Cejlonu, nyní známého jako Srí Lanka, a měla smíšené předky, včetně maorských kořenů. Jenomže... Charlotte byla ve skutečnosti její babička a Arthur cizí muž, který v roce 1914 zemřel na zápal plic. Pravou matkou byla Charlottina dvanáctiletá dcera Constance. Aby zamezila skandálu, uvedla do rodného listu své jméno. Otec zůstal neznámý.

Cesta do Hollywoodu Merle Oberon

Ve čtyřiadvaceti letech se z Merle stala hollywoodská hvězda prakticky přes noc, a to díky smlouvě s producentem Samuelem Goldwynem, který ji obsadil do hitu The Dark Angel. Za svůj výkon získala nominaci na Oscara za nejlepší herečku. Jistě to bylo pro ni velké zadostiučinění, zvláště potom, co si v dospívání prožila neúnavnou šikanu od svých spolužaček, které se jí smály, že je dcerou chudé a barevné ženy. Došlo to až do takového bodu, že musela přejít na domácí výuku.

V osmnácti letech se zamilovala do herce Bena Finneye, s nímž se seznámila v jedné z místních restaurací. Když se ale poprvé setkal s její matkou, ihned se s Merle rozešel. Důvod? Byl rasista. Přesto s ním zůstala v kontaktu. A udělala dobře. Zřejmě se v něm hnulo svědomí, protože jí zařídil menší role ve francouzských filmech. A odtud to byl již jen krůček do továrny na sny.

A tam na ni čekala další láska - herec David Niven. Došlo i na zasnoubení. To ale Niven brzy zrušil. Nebyl jednoduše ochotný změnit svůj styl života plný aférek a nevěr. Odešla tak od něho se zlomeným srdcem. Raději se tak soustředila na práci, do níž ale také zasáhl osud. Před započetím natáčení snímku Já, Claudius se stala účastnicí těžké autonehody, která jí znemožnila hrát. Jedinou útěchou byla konečně svatba. Jejím chotěm se stal filmový šéf Alexander Korda, s nímž již dříve spolupracovala. Mohla se na něho spolehnout. Zaplatil jí i plastickou operaci, která měla zmírnit jizvy na tváři.

Role se obrátily

Úpravy obličeje pomohly, ale ne docela. Některých jizev se zbavit nemohla. To samozřejmě těžce dopadalo na její psychiku. Chmurnou mysl se ale rozhodla řešit podivným způsobem. Tentokrát se stala ona nevěrnou. Nejprve navázala vztah s mladým letcem RAF Richardem Hillarym. Ten ale v bitvě o Británii utrpěl hrozné popáleniny. Měl zohyzděnou tvář i ruce. Zemřel v pouhých třiadvaceti letech.

Dalším jejím milencem nebyl nikdo jiný než John Wayne, westernová hvězda. Toho ale brzy vyměnila za kameramana Luciena Ballarda. Ten totiž vynalezl malé světlo, které připevnil na kameru, čímž vytvořil efekt, který zakryl všechny hereččiny vady na obličeji. Nakonec si ho i vzala po rozvodu s Kordou. Vydrželi spolu čtyři roky. Štěstí našla až s italským obchodníkem Brunem Pagliaiem. Odstěhovali se do Mexika, kde adoptovali dvě děti. Tam také pokračovala v natáčení dalších filmů.

Odhalení pravdy o původu Merle Oberon

S postupem času se ale začali novináři čím dál více zabývat jejím původem. Tvrdila, že se narodila v australské Tasmánii. Když se jí na to ale v roce 1964 zeptal australský tisk, byla hodně nervózní. A mračna se začala stahovat i nad manželstvím. Vzplála totiž láskou k o pětadvacet let mladšímu holandskému herci Robertu Woldersovi, kterého si také vzala. Zůstal s ní až do její smrti v roce 1979. Dožila se osmašedesáti let.

Pravdu o jejím původu odhalil až v roce 2002 nevlastní bratr Harry Selby. Její rodný list našel v Bombaji. Tato informace se následně objevila v dokumentu o hereččině životě.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Merle Oberon
Factinate.com: Twisted Facts About Merle Oberon, Hollywood's Dark Angel

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články