Anna May Wong, herečka s čínskými kořeny: I přes šikanu a rasismus se vypracovala na výsluní Hollywoodu

Anna May Wong
Zdroj: Wikimedia Commons, Eugene Robert Richee, Public domain

Budoucí hvězda Hollywoodu Anna May Wong to neměla lehké. Narodila se jako Wong Liu Tsong 3. ledna 1905 v Los Angeles do rodiny se sedmi dětmi, jejichž rodiče vlastnili prádelnu, která byla zároveň jejím domovem. Když pak dokázala prorazit v továrně na sny, musela být sama na sebe velmi hrdá. To ale ještě netušila, že se bude muset potýkat s nemístným rasismem

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. 01. 2024 16:00

Annina rodina patřila v USA mezi outsidery. Stejně jako další Číňané. Ve škole si tak "musela" nechat líbit tahání za vlasy i facky. Později to popsala jedním slovem – mučení. Rodiče se tak nakonec rozhodli, že ji dají do místní školy, kde převládala jejich komunita. Zajímavé ale bylo, že Anně šla velmi dobře angličtina, zatímco v kantonštině dělala jednu chybu za druhou, což otec s matkou moc dobře nenesli. Ale co se dalo dělat?

Annu May Wong fascinovaly filmy

Annu fascinovaly filmy již v mladém věku. Spropitné, které si vydělala roznášením prádla, utrácela za lístky do kina. Často také chodila za školu, aby mohla sledovat natáčení filmů v čínské čtvrti. Ve 14 se jí tak splnil sen. Dostala svou první roli. A to jako kompars ve snímku Červená lucerna. Přestože šlo o pouhý štěk, rozhodla se, že tohle je začátek její velké kariéry.

Její plán spočíval v přijímání veškerých možných rolí. V roce 1921 tak odešla ze školy, aby se mohla věnovat herectví na plný úvazek. A právě tehdy se z ní stala Anna May Wong. V 17 letech dostala přelomovou roli v němém filmu The Tool of the Sea. Od té doby získala stálý přísun práce i základnu fanoušků.

Její možnosti ale byly omezené. Lidé chtěli vidět asijské ženy ve stereotypech, čili buď jako pasivní dívky, nebo dračice. Dalším problémem byl zákaz objevování rasově smíšených párů na plátně. Anna se tak nemohla zamilovat do "bílého" herce. A za třetí – spousta hollywoodských hereček se nalíčila na žluto a hrála Asiatky, čímž Anně braly práci. I když jí tak nezbylo nic jiného, než hrát stereotypně, slavila úspěch. Její komunita jásala a Američané ji považovali za exotickou krásku.

Anna May Wong: Těžký život čínské herečky

Potíže však Anna neměla jen na natáčení, ale také v soukromí. Ač byla její tvář na billboardech, neustále musela ukazovat doklady s povolením k pobytu. Aby se zbavila alespoň částečně předsudků, začala žít jako americká žena. Byla nezávislá, svobodomyslná a energická. To však bylo zároveň velmi vyčerpávající.

Když pak odjela do Evropy točit film, žertovala, že si konečně odpočine od rolí nevinných nebo zlých postav, které vždy zemřou. A měla pravdu. Na starém kontinentu se jí velmi dařilo. Ve třicátých letech se ale začala vracet do továrny na sny, kde se zúčastnila konkurzu na film založený na bestselleru o čínských farmářích spisovatelky Pearl Buck, The Good Earth. Roli ale získala Luise Rainer, která si asijský vzhled zajistila make-upem.

Po tomto debaklu se Anna rozhodla navštívit poprvé ve svém životě Čínu. Chtěla se dozvědět o životě svých předků. Číňané jí ale vyčítali, že hraje rasistické role. Snažila se to odčinit tím, že za druhé světové války sháněla peníze a jídlo pro uprchlíky.

Anna May Wong zemřela na infarkt

Po válce začala Annina kariéra stagnovat. S přibývajícím věkem již nebyla schopna hrát mladé asijské dívky. Následující desetiletí se tak nesla ve znamení vzestupů a pádů. Po letech přežívání se Anně May Wong podařilo hrát ve vlastním seriálu, což byl pro Američanku čínského původu velký úspěch. Pořad však zrušili po první sezoně. Herečka to začala řešit pitím, což mělo dopad na její zdraví.

S příchodem roku 1961 doufala, že se postaví znovu na nohy díky filmu Flower Drum Song. Bohužel se jí to nepodařilo. Žádný velký návrat na stříbrné plátno se nekonal. V té době již byla velmi nemocná. Lékaři jí proto nařídili, aby zůstala v posteli. Anna May Wong zemřela 3. února 1961 na infarkt, který ji naštěstí postihl ve spánku.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Anna May Wong
Wams.nyhistory.com: Life story – Anna May Wong (1905–1961)

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články