Smutná kráska Patricia Neal: Hollywoodská hvězda čelila zdravotním problémům, panovačnému muži i smrti dcery

Patricia Neal
Zdroj: Wikimedia Commons, ABC Television, Public domain

Patricia Neal byla jižanská kráska, která dokázala diváky, díky svému výkonu, chytit za srdce. Totéž se jí ale nedařilo v milostném životě. Byl tak chaotický, že kdyby měla v té době k dispozici sociální sítě, měla by u vztahu permanentně slovíčko "komplikované".

Kamil Šivák
Kamil Šivák 15. 06. 2024 16:00

Patricia se narodila 20. ledna 1926 v Packardu v Kentucky. Místní měli rádi zejména jejího otce, který byl farářem. Matka byla zase dcerou městského lékaře. Ale ani dobré sousedské vztahy rodinu neodradily od toho, aby se o několik let později odstěhovali do Knoxville v Tennessee, kde měla Patricia a její sourozenci získat kvalitní vzdělání. A právě tam se na ni začaly lepit první potíže.

Z maloměsta do velkoměsta

Stěhování do velkého města bylo pro Patricii těžké. Předtím se se všemi znala, teď byla mezi samými cizinci. Naštěstí se jí ujal bratranec. I když naštěstí není možná to pravé slovo. Naučil ji kouřit. A toho se už nikdy nezbavila. Pozitivnější vliv na ni měla učitelka a sousedka v jednom, Cornelie Avaniti. Právě díky ní a její zálibě v dramatickém čtení se rozhodla stát se herečkou. Když pak o Vánocích požádala Santu o hodiny herectví, splnilo se jí to.

Trénovat začala pod dohledem přísné a také nesmírně bohaté učitelky Emily Mahan. Tvrdá práce ji dovedla nejdříve k amatérům a pak k profesionálnímu divadlu. Radost ale vystřídaly problémy. Dne 16. dubna 1944 jí matka po telefonu sdělila, že je otec po smrti. Dostal infarkt a nezvládl to do nemocnice. O několik dní později se dozvěděla, že je po smrti i její bratranec. Padl ve válce.

Aby se s tím nějak srovnala, odjela do New Yorku. Tam se její situace o něco zlepšila. Dostala se na Broadway, a také se seznámila s pohledným stážistou. Po necelém roce začala uvažovat o svatbě. Měla ale smůlu. Za jejími zády si vzal kamarádku z dětství. Neal byla šokována, naštvaná. Jeho nové ženě se pomstila tak, že se s ním ještě jednou vyspala.

Patricia Neal a její životní šance

Divadelní hra Another Part Of The Forest pro ni představovala životní šanci. Dřela na ní od rána do večera. Často zůstávala kvůli zkouškám vzhůru až do dvou hodin ráno. Navíc se musela starat o matku, která se k ní přistěhovala. V den premiéry se tak psychicky zhroutila. Přesto svou roli odehrála perfektně, což potvrdili i kritici. Navíc se o ni začali zajímat hollywoodští producenti.

Nakonec se upsala Warner Brothers, kteří jí nabídli hlavní roli ve filmu John Loves Mary. Souhlasila. Nyní už zbývalo se jen sbalit a vyrazit vstříc továrně na sny. Věděla, že si bude muset znovu máknout, a tak se rozhodla, že bude odolná vůči veškerým románkům, jenž by ji odváděly od práce. Jenomže co čert nechtěl, na jedné soukromé akci se bezhlavě zamilovala do Garyho Coopera, a to tak moc, že si ho chtěla doslova přivlastnit. Začalo to letmými doteky a dlouhými pohledy. To pak přešlo ve vášnivý vztah, který byl pro Patricii vlastně dokonalý po všech stránkách. Nevadilo jí, že je o pětadvacet let starší a ženatý. Stačilo jí to. Stejně měla příliš mnoho práce na vážný vztah.

Pak ale začala chtít víc. Uvědomila si to, když Cooper odjel na natáčení do Anglie. Stýskalo se jí, a tak začala uvažovat na tím, jak jejich vztah posunout na další úroveň. Vyřešila to velmi zajímavě. Pořídila si dalšího milence, Kirka Douglase. Věděla totiž, že Gary se s ní nikdy neusadí. Snažila se, aby se ti dva nikdy nepotkali, avšak během jednoho večera, kdy alkohol tekl proudem, někdo náhle zaklepal na dveře. Byl to Cooper. Naštvaný a žárlivý ji udeřil. "To mi už nikdy nedělej," odsekla. Neudělal, ale jejich vztah začal citelně chladnout.

Na veřejnosti chodila s Kirkem, v soukromí byla Garyho žena. Dělala to proto, že stále doufala, že se s ní Cooper usadí, ale bohužel. Jakmile jejich vztah ztroskotal, vrátila se do New Yorku, kde konečně potkala toho pravého. Byl to oblíbený britský spisovatel Roald Dahl. Láska na první pohled to ale nebyla. Byl to její typ, avšak necítila k němu takovou přitažlivost jako ke Garymu. Když ji požádal o ruku, souhlasila velmi nepřesvědčivě. Ano, byl její jízdenkou k rodině a dětem, ale opravdu je svatba dobrý nápad? Přesto si ho v roce 1953 vzala. A okamžitě toho litovala.

Její rodina si o něm myslela, že je hrubý a nevychovaný. Dahlovi zase považovali Nealovy za spodinu. Vždyť jejich dcera byla jenom herečka. I přes napjaté vztahy porodila dcery Olivii a Tessu. Nyní se jí splnilo to, co vždy chtěla: rodinu a děti. A konečně žila klidným životem. Pracovala hlavně v televizi, film a divadlo odsunula stranou. V roce 1960 přišel na svět Theo Matthew. Zdálo se, že už nemůže být lépe...

Jedna tragédie za druhou

Na počátku prosince téhož roku najel do Theova kočárku taxík, chlapeček z něho vyletěl a narazil do vedle stojícího autobusu. Následek nehody byl děsivý. Po převozu do nemocnice lékaři zjistili, že má roztříštěnou lebku. Pro Patricii začaly nejhorší dny jejího života. Theo přežil, ale potřeboval rozsáhlou a intenzivní léčbu. Bylo proto jednodušší, kvůli odpovídající péči, přestěhovat se do Anglie.

Neal odešla v tichosti do předčasného důchodu a brala jen malé role. Theo se díky její péči začal pomalu zotavovat. V roce 1964 se jí narodila dcera Ofélie. Krátce poté znovu otěhotněla. Ve třetím měsíci ale prodělala tři mrtvice za sebou. Skončila v kómatu. Mohlo za to celoživotní kouření. Po třech měsících se probudila. To však nebyla dobrá zpráva. Nemohla mluvit, hýbala se jen s velkými obtížemi a měla problémy s pamětí. Byla tak zcela odkázána na svého muže. A ten převzal kontrolu. Určoval, co bude jíst, s kým se bude stýkat a jak se bude léčit. Zatímco se zotavovala (a porodila Lucy), zjistila, že ji jeho chování dusí. A když poté ještě zjistila, že měl milenku, trvala na rozvodu.

Po návratu do USA na ní čekala další jobovka. Tisk zjistil její tajný vztah s Cooperem. Ten tlak bulváru nevydržel a skončil v nemocnici se žaludečními vředy. Patricii to velmi zasáhlo, v panice tak zavolala jeho matce. Myslela si, že se bude moci u ní vyplakat na rameni. Místo toho si musela vyslechnout, jak za vše může. To byla poslední kapka. Už ho nechtěla nikdy vidět.

Po rozchodu s Garym nemohla jíst ani spát. Jednou mu dokonce zavolala a hystericky ho prosila, ať se s ní ožení. Naštěstí měla kolem sebe dost přátel, kteří jí toto těžké období pomohli zvládnout. Začala zase chodit ven, pracovat i flirtovat. Pak přišla další rána. Dcera Olivia zemřela na spalničky. Bylo jí pouhých sedm let. Aby mohla fungovat dál, upnula se na svou rodinu. To jediné ji drželo nad vodou. V roce 2010 ji ale dohnalo kouření. Zemřela na rakovinu plic. Dožila se 84 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Patricia Neal
Factinate. com: Agonizing Facts About Patricia Neal, The Heartbroken Actress

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články