Muž s železnou tyčí v hlavě Phineas Gage: Přežil děsivý úraz a stala se z něho celebrita

Phineas Gage
Zdroj: Wikimedia Commons, OpenStax College, CC BY-SA 3.0

Phineas Gage pracoval v roce 1848 na železnici v Cavendishi ve Vermontu, kde měl za úkol odstřelovat kamení z cesty, kudy byly pokládány koleje. Jeho úkolem bylo pomocí železné tyče napěchovat trhavinu do vyvrtané díry v kameni a nechat ji explodovat. Těsně před koncem směny ale na něho promluvil jeden kolega. Phineas mu chtěl odpovědět, jenomže v tuto chvíli zapomněl, že v kamení ještě stále vězí ona železná tyč...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 17. 05. 2024 11:00

Ta po explozi doslova vystřelila, prorazila Phineasovi levou stranu tváře, pokračovala přes horní patro úst až do mozku a poté ven skrz temeno hlavy. Gage se skácel na zem a začal sebou nekontrolovatelně škubat.

Jako by se nic nestalo

Po několika minutách ale začal Phineas jako zázrakem mluvit. Poté vstal, ušel několik kroků a sedl si. Přivolaný lékař Edward H. Williams nevěřil vlastním očím. Muže našel sedět na židli před hotelem s pulzující otevřenou ranou na hlavě. Phineas tomu ale nevěnoval sebemenší pozornost. Místo toho se bavil s místními.

Jakmile ho začal ošetřovat, muži se udělalo špatně a začal zvracet. Zřejmě vstal ze židle příliš rychle. Kromě obsahu žaludku šla ven ale i mozková hmota, a to rovnou v množství odpovídající polovině šálku. Lékař věděl, že není času nazbyt. Spolu se svým asistentem odstranil zbytky kostí, vyčistil ránu a tu pak uzavřel. Zacelil také otvor ve tváři. Mužova hlava tak byla celá omotaná obvazem. Po deseti týdnech rekonvalescence byl ale propuštěn z lékařské péče. To byl další div. Podobná zranění, pokud je dotyčný vůbec přežil, by vyžadovala na zotavení mnohem více času.

Neblahé následky

Během zotavování přišel Phineas o levé oko. Mohl za to silný otok, který ho uvrhl na několik dní do kómatu. Během něho mu z otvoru v temeni odstranili bující plísně. Ale i tak bylo nanejvýš jasné, že si stále vede velmi dobře. Po propuštění do domácího ošetření se přestěhoval ke svým rodičům, kteří později uvedli, že se zlepšuje po psychické i fyzické stránce. Dokonce byl schopen pracovat na poli i s koňmi. I když se tak mohl vrátit na železnici, neudělal to.

Měl už jiné zájmy. Lékaři ho s sebou brali na různé přednášky a sympozia, kde ho předváděli jako zázrak medicíny. Nějaký čas se objevil v cirkuse P.T. Barnuma. A když si potřeboval ještě trošku přivydělat, řídil autobus. Během pobytu v Chile v roce 1859 se mu ale značně přitížilo.

Konec života Phinease Gage

Phineas začal trpět epileptickými záchvaty. Také se začal, dle slov jeho matky, chovat divně. Nebyl sám sebou. Zanedlouho poté zemřel ve věku 36 let. Tělo bylo sice pohřbeno, lebka ale putovala do Warrenova anatomického muzea, kde byla již vystavena ona železná tyč, která mu způsobila nejedno trápení.

Ještě předtím ji ale dostali do rukou lékaři, kteří po zevrubném prozkoumání dospěli k názoru, že muž utrpěl hlavně psychickou újmu. Před zraněním byl rezervovaný, pracovitý a vyrovnaný. Poté se stal mužem, u něhož se střídala nervozita s flegmatismem jako na běžícím páse. Paměť a inteligence ale narušena nebyla.

"Postižený" byl pouze levý přední lalok, který zodpovídá za osobnost člověka a kontrolu impulzů. Také přišli na to, že se mozek může vyléčit sám. Neurotika a flegmu poté zase vystřídalo jeho staré já. Nebo to byla pouhá společenská adaptace? Ať to bylo jakkoli, i dnes hraje jeho případ velkou roli v diskuzích o poškození a následné funkčnosti mozku.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Phineas Gage
Allthatsinteresting.com: The Shocking Story Of Phineas Gage, The Railroad Worker Who Survived A Spike Through His Skull

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články