Alex (36): Během rozvodu rodičů jsem si prošel peklem. Nebýt sestry, měl bych z něj doživotní trauma

Příběhy ze života dětí: Během rozvodu rodičů jsem si prošel peklem. Nebýt sestry, měl bych z něj doživotní trauma
Zdroj: Freepik

Rozvod už dávno není tragédie, pokud se děti nestanou rukojmími svých rodičů. Alex si dodnes pamatuje nejčernější chvíle jejich rozvodu, a ačkoli vztah k nim se mu nepovedlo napravit, měl štěstí, že se mohl spolehnout na sourozence.

Gabriela Budějcká
Gabriela Budějcká 13. 12. 2023 07:00

Bylo mi teprve pět, když se dosavadní život sesypal jako domeček z karet. Můj svět, který byl do té doby útočištěm, se proměnil v bojiště, kde se nemilosrdně zabíjela důvěra.

Táta na nás neměl čas, máma byla uzavřená do sebe

Moje rodina se rozpadla, když se máma s tátou rozhodli, že už jeden druhého nemohou vystát. Kdybych byl starší, asi by mě to napadlo a očekával bych to. Ale já byl nejmladší ze tří sourozenců. Věděl jsem jen to, že máma s tátou už nesnesou být v jedné místnosti. Snažili se nám to vysvětlit, ale jak můžete poslouchat vyprávění dvou lidí, kteří se předhánějí v tom, kdo víc lže?

Táta se odstěhoval, my zůstali v našem bytě s mámou. Domluvili se na střídavé péči, ačkoli táta na nás nikdy neměl moc čas a máma byla uzavřená ve svých myšlenkách a sotva si nás všímala. Tímhle začalo nejtěžší období mého života.

Bylo mi pět let, ale pamatuju si všechno

Následující měsíce byly neutuchající bouří zmatku a zoufalství. Já, moje sestra Aneta a bratr Šimon jsme byli jako pěšáci ve válce rodičů. Jeli jsme k tátovi a neposlouchali jsme nic jiného než jeho nadávání na máminu výchovu. Přijeli jsme domů a první, co máma spustila, byly výčitky, jak se o nás táta nedokáže postarat. Bylo mi teprve pět, ale pamatuju si to, jako by to bylo včera.

Když se rodiče začali soudit o opatrovnictví, jedna věc byla mučivě jasná - máma a táta sebou navzájem opovrhovali s intenzitou, která se mi zažrala do duše. Sestra a bratr byli starší, Anetě bylo 14 a už se tehdy chovala překvapivě dospěle, Šimonovi bylo 17 a řešil si spory v rodině mimo domov.

Já ale nevěděl, jak se s tím vyrovnat. Měl jsem noční můry a záchvaty úzkosti, které jsem tehdy neuměl pojmenovat. Nechoval jsem se problémově, ale stahoval jsem se do sebe, nemluvil jsem s nikým, ani s rodiči. Ve školce se mi snažili pomoct, zjistit, co se se mnou děje, jedna z učitelek dokonce doporučila mámě, aby mě vzala k psychologovi, ale mluvíme o devadesátých letech. Tohle se prostě nedělalo. “On to přežije, jako my všichni,” zněla mámina odpověď.

Zachránila mě moje sestra

Moje nejtemnější vzpomínka pochází ze dne, kdy jsem slyšel tátu, jak na mámu chrlí jedovatá slova do telefonu, když jsme se sourozenci trávili víkend u něj. Nadával jí, křičel na ni, že je špatná matka, že jako manželka taky nestála za nic a že od něj nic nedostane, ani nás děti. Brečel jsem sestře na rameni a mluvil o tom, že chci umřít. Aneta toho měla dost.

Ten večer tátu konfrontovala. “Měli byste s tím přestat. Fajn, nemáte se rádi, ale máte rádi nás? Tomášovi je pět, má z vás noční můry a jediné, o co se staráte, jsou vaše stupidní hádky,” zpražila otce. Totéž potom zopakovala mámě. Postavila se za mě, za sebe i za bráchu. Rodiče nás odbyli, vysvětlovali nám, že to není naše věc, že se do toho nemáme montovat.

Rodičům trvalo roky, než jim došlo, co nám v téhle válce způsobili. Můj vztah s mámou a tátou je dodnes rozbitý, ale v dospělosti jsem si k nim vytvořil křehkou důvěru. Už zdaleka nebyli těmi milujícími rodiči, které jsem kdysi uctíval. Naopak jsem si uvědomil, že jsou také jen lidi. Ale co jsem hlavně zjistil, bylo, že se vždy mohu opřít o své sourozence, což nám vydrželo dodnes.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články