Radana (51): Manžel se stydí za moji práci uklízečky, i když vydělávám víc než on. Zjistila jsem, že má trauma z dětství

nejistota
mírné obavy
Zdroj: Freepik

Radana je naštvaná na manžela. Dal jí jasně najevo, že se stydí za její práci uklízečky. Nejraději by ho poslala k šípku, sám nenosí domů velké peníze.

Michaela Hájková
Michaela Hájková 28. 11. 2023 10:00

Prokop (55) mi řekl, abych na veřejností pomlčela o svém zaměstnání. Že mu není stydno, jako uklízečka vydělávám dvojnásobek toho co on. Přesto by se prý hanbou propadl, kdyby vyšlo najevo, že lidem myju záchody.

Konečně jsem našla práci, co mi sedí

Dělala jsem v životě už mnoho prací. Seděla jsem u počítače v kanceláři, mluvila denně s lidmi za kasou a běhala po place s tácem plným talířů. Zjistila jsem ale, že mám ráda svůj klid a nechci se vykecávat s kolegyní v kuchyňce, ani muset poslouchat zákazníky, co nemají nejlepší den. Začala jsem tedy uklízet.

Moje známá si otevřela firmu a domluvily jsme se na slušných penězích. Pracuji sice šest dní v týdnu, ale když si to dobře rozvrhnu, stihnu práci i za pět hodin. Úklid mě totiž neskutečně baví, mám své fígle a umím cídit a čistit opravdu rychle. Navíc mě při tom nikdo nevyrušuje, pustím si hudbu do sluchátek a „jedu“. Manžel je ovšem z mojí práce na rozpacích.

Když zjistil, v čem jsem se nakonec našla a že nejde o přechodné zaměstnání, přemlouval mě, ať si to rozmyslím. Co na to prý řeknou známí, že cizím lidem myju záchodová prkýnka? Je to pokrytec, sám se jako pojišťovák nepřetrhne a domů nosí stále méně peněz. Hlavně, že má svou kravatu a kufřík jako nějaký pan byznysmen.

Poklízela jsem na večírku a manžel málem odešel

Kamarádi nás pozvali na večírek, kde se jedna známá trochu opila a převrhla stůl s jídlem. Hned jsem sháněla hadr a koště, začala jsem automaticky pomáhat s úklidem. Prokop na mě křičel, ať ho neztrapňuju a jeho kámoš se smál, že mi za úklid rád zaplatí. Já to brala s nadsázkou, ale pro manžela to byla potupa.

Diskuze se pak stočila k práci uklízečky a já se nestyděla říct, kolik vydělávám. Některým známým spadla brada, ani jsem si nevšimla, že manžel už odešel a nechal mě tam samotnou. Doma mi řekl, že jsem ho neslýchaně ponížila. Vysvětlila jsem mu, že se ponižuje sám. Chová se jako macho a je svázaný předsudky.

O pár dní později mě Prokopův kamarád vážně požádal o úklid a já jeho nabídku s radostí přijala. Velký dům a vánoční úklid znamenal pořádný balík. Prokop se mnou od té doby nemluví a snaží se nějak vstřebat ponížení před kamarády. Promluvila jsem si o tom s jeho matkou a ta se mi svěřila, co Prokop zakusil, když mu bylo pět let. Pochopila jsem, že má trauma z dětství.

Manžel se v dětství styděl za chudobu

Než se tchyně znovu vdala, po rozvodu žila s malým Prokopem sama a nebyla na tom s penězi nejlépe. Živila se úklidem a malého syna brala s sebou, měli sotva „co do huby“ a děti se ve školce i v první třídě Prokopovi posmívaly. Jeho máti totiž večer vytírala třídy i chodby. Nechápala jsem, že mi o tom manžel nikdy neřekl.

Promluvila jsem si s ním. Chtěla jsem, aby pochopil, že je to úplně jiná situace a nespojoval si moji práci s nepříjemnými zážitky z dětství. Tvářil se, že o tom už nechce mluvit, ale myslím, že pookřál. Sám to období prý vytěsnil z hlavy, asi to pro něj muselo být opravdu nepříjemné.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články