Před pěti lety našla herečka Bára Štěpánová (64) svému manželovi Miroslavu Barabášovi (62) podezřelou bulku v prsu. Co se zpočátku jevilo jako tukový útvar, se po histologii ukázalo jako zhoubný nádor. Že i muži mohou onemocnět rakovinou prsu a nejde o úplnou výjimku, připouští pro Lifee.cz také primářka Onkologického oddělení chomutovské nemocnice Martina Chodacká.
Bára Štěpánová se s nejkritičtější chvílí patnáctiletého manželství s trumpetistou kapely Sto zvířat svěřila v pořadu České televize 13. komnata. "Hladila jsem ho a našla bulku v prsu," vzpomíná na okamžik, který jim na dlouhou dobu změnil život. Barabáš totiž musel podstoupit operaci a následně i chemoterapii a ozařování. Díky tomu, že nepřišel o své husté dlouhé vlasy a stále koncertoval, si nikdo z nezúčastněných jeho zdravotních trablů nevšiml.
Rakovinou prsu u nás onemocní ročně cca 70 mužů
A tak nemusel nikomu nic vysvětlovat. Rakovina prsu u mužů je totiž stále trochu tabu. "Incidence karcinomu prsu u mužů je 100x nižší než u žen, u mužů proto patří mezi vzácnější onemocnění," potvrzuje v rozhovoru pro Lifee MUDr. Martina Chodacká. "V posledních letech v ČR onemocní rakovinou prsu cca 70 mužů ročně, ale mortalita se nezvyšuje."
Muže postihuje tato nemoc v průměru o pět až deset let později. Nejčastěji se týká seniorů okolo 70. roku věku. Zásadní roli v jejím vzniku přitom hrají genetické faktory. "Přibližně 15 - 20 % mužů s rakovinou prsu má pozitivní rodinnou anamnézu. I u mužů se vyskytují dědičné formy rakoviny prsu spojené s mutacemi v genech. Do praxe se pozvolna dostávají individuální režimy preventivního sledování mužů, kteří jsou prokázanými nosiči mutace genu BRCA 1 nebo 2," nastiňuje primářka možnosti prevence.
Rakovina prsu u mužů se léčí stejně jako u žen
"Pravděpodobnost, že se onemocnění manifestuje, je ale u mužů výrazně nižší než u žen, přestože riziko nosičství mutace v BRCA genech je stejné pro muže i ženy. U mužských nosičů mutací v BRCA genech je potvrzeno zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu, prostaty, pankreatu a žaludku," ozřejmuje onkoložka.
Rakovina prsu se u mužů léčí stejně jako u žen. "Příčinou je jednak nedostatek dat, jednak předpokládaná podobnost nemocí u obou pohlaví, terapie je tedy analogií léčby karcinomu prsu u žen," dodává Martina Chodacká.