Koupě nemovitosti: Na co si dát určitě pozor?

Vše je nutné smluvně podložit
Zdroj: Pixabay
Motivy přírody nemohou v domě zasazeném do syrové cornwallské přírody chybět. Nemovitost se nachází jen pár mil od pláží Lusty Glaze, Porth Beach a Crantock na severním pobřeží.Jídelna navozuje dojem, že interiéry domu bujaře oslavují přírodu. A je to tak. Do zchátralého, georgiánského domu v jižním Londýně se architekt Nick-Leits Smith zamiloval na první pohled. Od současné dechberoucí podoby nemovitosti ho však dělila náročná rekonstrukce. Výsledkem je vysněné útočiště pro vychovávání dětí.Na pohled pěkný, byť spíše nenápadný dům. S rozkrytím příběhu, který za jeho současnou podobou stojí, dechberoucí rodinné zázemí. Architekt Trevor Sutters tuto chátrající nemovitost v londýnské oblasti Putney změnil k nepoznání. Původně byla ve vlastnictví staré vdovy, která jej nechala napospas svému osudu včetně zahrady, z níž se postupem času stala džungle. Uznání si architekt zaslouží o to víc při zjištění, že svůj domov zařídil tak, aby byl trvale udržitelný.Chatička v korytě srbské řeky Drina.+ 8 fotek+ 9 fotek

Pořízení bytu či domu je často největší investicí, jakou v životě učiníme. I když vybraná nemovitost může na první pohled působit dokonale, není radno nechat se unést emocemi. Odborníci radí nepodlehnout tlaku majitele či realitního makléře, dát si načas a potenciální koupi si důkladně prověřit.

Petra Járková
Petra Járková 27. 05. 2019 14:00

Prověřte si lokalitu: občanskou vybavenost, dopravu i budoucí zástavbu

Důležitou roli při výběru nemovitosti hraje lokalita, v níž se byt či dům nachází. Mimo centrum velkých měst je třeba zvážit, zda daná obec nebo město nabízí vyhovující občanskou vybavenost. Pro mladé rodiny je například stěžejní otázka, zda je v obci škola a školka, nebo zda budou muset děti vozit za vzděláním několik kilometrů daleko.

Za prověření stojí i dopravní situace. Ta se často liší podle denní doby a i když třeba během dopolední prohlídky nemovitosti nebyl problém dostat se k ní během pár minut a v klidu zaparkovat, v jiný čas již mohou nastat problémy. Málokdo chce každé ráno sedět v nekonečných kolonách a odpoledne po práci ještě desítky minut hledat místo k parkování. Za zkoušku – i přestože se zájemce o koupi převážně přepravuje autem – stojí i hromadná doprava do místa potenciálního bydliště.

Dalším a zároveň často podceňovaným bodem je prověření okolí a budoucí zástavby. Ze zahrady či louky vedle vyhlédnuté nemovitosti se snadno může vyklubat stavební parcela, na níž za pár měsíců vyroste další dům, který bude překážet ve výhledu z balkonu či okna. Informace o vedlejších pozemcích jsou přitom snadno dostupné on-line.

V aplikaci Chytremapy.cz se lze díky kombinaci pravidelně aktualizované ortofotomapy celé České republiky a propojení s katastrem nemovitostí na daný pozemek snadno podívat a zkontrolovat si, jde-li skutečně o pole, či stavební parcelu. Informace lze zjistit též v územním plánu obce, který je k nahlédnutí na příslušném městském úřadu a někdy je zveřejněn i na webových stránkách města.

Prověřte si majitele: Kdo je prodávajícím? Je nemovitost v SVJ?

Velmi důležitý je i samotný prodávající. Zvlášť to platí v případech, kdy prodej probíhá takzvaně napřímo, tedy bez asistence realitní kanceláře. Je třeba si v prvé řadě ověřit, že prodávající je skutečně majitelem bytu, případně se jedná o společné jmění manželů a k prodeji bude třeba souhlas obou manželů. K tomu poslouží aktuální výpis z listu vlastnictví, který lze za poplatek získat na katastru nemovitostí, on-line, případně na pobočkách Czechpointu na každé poště.

Pozornost je přitom nutné věnovat nejen údajům o majiteli, ale také o omezení vlastnického práva, jako je věcné břemeno či zástavní právo. V případě, že na nemovitosti vázne zástavní právo, není třeba věšet hlavu. Ve většině případů je to kvůli hypotečnímu úvěru majitelů. V takovém případě se dá hypotéka při koupi vyplatit nebo převzít. Na listu vlastnictví je rovněž uvedeno, jestli v současnosti probíhá další řízení, jež by mohlo nákup znevýhodnit. Písmeno „P“ upozorní na plombu, jíž se mění stav nemovitosti a na kterou je třeba si dát při koupi bytu pozor.

Základní údaje o majitelích a případných věcných břemenech jsou pro rychlé ověření on-line dostupné i zdarma. Pro samotnou koupi ale vždy bude třeba nechat si aktuální výpis z listu vlastnictví vystavit.

Prověřte si stav nemovitosti: Pozor na podlahy, plísně, fasádu

Pokud se zájemci líbí lokalita a s koupí nemovitosti se nepojí žádné právní problémy, měl by si v neposlední řadě ještě řádně prověřit samotnou nemovitost. Přímo v aplikaci Chytremapy.cz si díky napojení RÚIAN návštěvníci mohou zobrazit některé informace, jako jsou například materiály použité na výstavbu nemovitosti, druh vytápění či napojení na kanalizaci.

Přímo v domě nebo bytovém domě by se pak kupující měl zaměřit též na stav celého domu od střechy a půdy přes vnitřní rozvody až po fasádu. U samotného bytu je třeba prověřit podlahy, veškeré rozvody, okna, koupelnu, kuchyň a toaletu. U domů pak také například statiku a izolace. Jelikož málokterý kupující je zároveň i odborníkem na všechny tyto oblasti, není od věci obrátit se na stavební inspektory a specializované firmy.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články