Je čas pomalu začít: Připravte se na vánoční úklid pečlivě!

Je čas pomalu začít: Připravte se na vánoční úklid pečlivě!
Zdroj: Shutterstock.com

Od jarního úklidu je to již nějaký pátek a už je tu ten předvánoční, který možná úporně odkládáte, i když víte, že se mu nelze zcela vyhnout. Čas strávený venku se ale s nastupující zimou zkracuje a vám se čím dál tím více naskýtá pohled na váš domov, který by zasloužil více než jen občasné pohlazení prachovkou. Jak vzít takový generální úklid útokem bez větší námahy, a dost možná i s radostí?

Petra Járková
Petra Járková 22. listopadu 2019

Pro většinu z nás je úklid celého bytu snad ta největší otrava, jakou si umíme představit. Ve výsledku pak uklízíme až tehdy, máme-li na práci něco ještě méně záživného. Zde je pár tipů, díky kterým lze tento boj vést bez bolesti a se zlatou medailí za statečnost a pečlivost.

Linecké cukroví bez lepku
Mohlo by Vás zajímat:

Bezlepkové vánoční cukroví: Variace klasických oblíbených receptů pro celiaky

Pusťte se do toho postupně

Podle úspěšného autora bestsellerů o zvládání nových návyků Lea Babauty má každý z nás takzvanou dětskou mysl, která se úporně brání všemu, co jí přijde příliš velké a namáhavé. Můžeme ji ale ošálit tím, že úkol velmi zjednodušíme, vybereme jen tu jeho nejmenší možnou část.

Do úklidu celého bytu se vám nechce, ta představa je až hororová, jistě… ale určitě nebude problém uklidit jednu věc pokaždé, když přecházíte do jiné místnosti. Vždycky se v ložnici najde sklenička, která patří do kuchyně, v obýváku pohozené džíny, které patří do skříně v předsíni. Naučíte se tak  multitasking ve chvílích nečinnosti. Například v prostojích během vaření průběžně umývejte nádobí. Umyjte umyvadlo pokaždé, když už si myjete ruce. Pokliďte v koupelně mezi tím, než se vám napustí vana. Budete koukat, jak rychle vaše dětská mysl řekne „no tak jooo, není to zas tak strašné…“.

Cukroví na poslední chvíli. Rychlovky pro ty, co to dříve nestihli
Mohlo by Vás zajímat:

Cukroví na poslední chvíli. Rychlovky pro ty, co to dříve nestihli

Něco nového

Na úklid často dojde až tehdy, kdy do bytu pořídíme nějakou novou pěknou věc. Ať už to je květina, svícen, nebo nové závěsy, s jejich umístěním a aranžováním si většinou neodpustíme ani utření prachu na parapetu nebo policích. Pak s největší pravděpodobností bude následovat vyhození starých keramických slonů, kteří spíš už jen překáží. No a už jste jen krůček od toho pustit se do nastolení všeobecného pořádku! Navíc budete mít z úklidu daleko větší radost, protože se vám bude v bytě pěkně koukat na něco, na co ještě nejste zvyklí.

Ale zase pozor na hromadění, raději opravdu vždy instalujte jednu novou věc výměnou za jednu starou a pokaždé, když se nemůžete odhodlat něco vyhodit nebo darovat, podívejte se na jeden díl reality show Sběrači.

Na pohled pěkný, byť spíše nenápadný dům. S rozkrytím příběhu, který za jeho současnou podobou stojí, dechberoucí rodinné zázemí. Architekt Trevor Sutters tuto chátrající nemovitost v londýnské oblasti Putney změnil k nepoznání. Původně byla ve vlastnictví staré vdovy, která jej nechala napospas svému osudu včetně zahrady, z níž se postupem času stala džungle. Uznání si architekt zaslouží o to víc při zjištění, že svůj domov zařídil tak, aby byl trvale udržitelný.
Mohlo by Vás zajímat:

Generální úklid podle expertky Marie Kondo: Jak se zbavit nepotřebných věcí

Pomocníci, co baví

Žádná generace v historii lidstva neměla k dispozici tolik pomocníků na úklid jako dnes. Slavný anglický vynálezce James Dyson přinesl lidstvu bezsáčkové vysavače, které jsou dokonale přizpůsobené požadavku na příjemné a zábavné vysávání. Mezi nábytkem se pohybují jako pstruzi ve vodě, a jak velí dnešní trend, jsou akumulátorové – takže žádné zakopávání o kabel. Díky takové vymoženosti se zbavíte prachu na policích i v úložných prostorách a odstraníte kočičí chloupky ze sedací soupravy. Bez balancování na schůdcích vysajete pavučiny v koutech, prach z lustru a žaluzií, i když zrovna neměříte 190 centimetrů. S takovým pomocníkem při úklidu se přidáte ke třetině žen, které považují za nejoblíbenější činnost vysávání. Ve finále vytřete a vyleštíte podlahu, aniž byste musela klečet na kolenou a pracně šťourat hadříkem v nedostupných koutech. Ano, i mopy jsou dnes již na vysoké úrovni, například Leifheit Twist System má tak vychytaný způsob ždímání mopu, že si jej zamilujete, protože se nebudete muset ani jednou ohnout.

 

Surfujte po netu

Pozor, nemáme tím namysli prokrastinaci! Kromě vašeho Facebooku nebo mailu ale existuje na internetu nepřeberné množství stránek, které vás mohou skvěle inspirovat. Můžete najít celou řadu velmi zábavných triků na samotný úklid – a proč je číst, rovnou si pusťte videa. Například youtuberka Melissa Maker se skutečně proslavila právě uklízením, ostatně ji sleduje přes tři čtvrtě milionu uživatelů! Další skvělou inspirací mohou být stránky, které vám naservírují úžasné interiéry a vy budete chtít, aby tak vypadal i ten váš. Spoustu krásy můžete vidět třeba na apartmenttherapy.com – interiéry prezentované na tomto webu jsou velmi rozmanité, všechny ale útulné. A proč? Protože jsou uklizené! Tak s chutí do toho.

 

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články