Vánoční úklid krok za krokem: Každou místnost jeden den a pořádně

17. prosince 2018
Shutterstock
Shutterstock

Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nezbývá čas a stále je odkládáme, při vánočním uklízení je však považujeme za téměř nezbytné.

Důkladný úklid celého bytu najednou nestihnete. Naplánujte si dny, kdy uklidíte jednu místnost po druhé včetně koupelny, chodeb a příslušných prostor, které v bytě nebo domku máte.

V jednom dnu, kdy ovšem ještě jdete do práce, zvládnete úklid jedné místnosti za několik hodin v závislosti na vaší fyzické kondici a náročnosti prostoru, který uklízíte. Je určitě zbytečné skládat skříň s jarním a letním oblečením a dumat nad tím, co ještě využijete a co vyřadíte. Nechte tuhle činnost na aktuální období. Zaměřte se na úhledné urovnání věcí, omytí ohmataného nábytku, setření prachu na každé dekorativní věci, a to v každém koutku či na všech poličkách.

Okna umyjte buď všechna najednou, pokud bydlíte v bytě a nemáte jich tolik, nebo v každé místnosti zvlášť. Vyperte závěsy a záclony, vymáchejte v aviváži, aby voněly. U oken umyjte nejdřív rámy, pak myjte a leštěte skla.

Ložnice

Převlékněte povlečení běžným způsobem, ale tentokrát vyluxujte matrace postele ze všech stran a nechte je rozhozené, aby k nim měl přístup vzduch, nejlépe při otevřeném okně. Větrejte alespoň jednu hodinu. Po převlečení postelí a urovnání i odklizení všech nepotřebných věcí utřete prach nejdříve ve vyvýšených místech (na skříni, lustru, stolních lampičkách a podobně), poté umyjte dveře a veškerý nábytek, který je potřeba oživit. Naposledy vyluxujte a vyčistěte koberec či podlahu.

Obývák

Vyřaďte vystavené věci, které vám již nevyhovují, pokračujte v úklidu technikou odshora dolů. Stáhněte všechny textilie, vyperte nebo vytřepejte (podle materiálu), setřete prach z veškerého nábytku. Porcelán vystavený na nábytku opatrně omyjte nebo otřete a zbavte prachu, sklo můžete dát do myčky jen v případě, že není dekorováno zlatem nebo jinak zdobené. Myjte okna, dveře, luxujte koberce nebo ošetřete podlahu, očistěte sedací soupravu. 

Koupelna a WC

Omyjte obklady, které vám dají zřejmě dost práce, sahají až ke stropu a stěny jsou také vícečetné. Mytí zašlých spárů vyžaduje také dost trpělivosti a námahy. Lesk kachlíčkům dodá ocet, který přidáme do vody na mytí. Proberte police a skříňky, vyhoďte prázdné a prošlé šampony a krémy. Skla a zrcadla vyleštěte. Vyperte textilní předložky, případně opláchněte plastové rohože, stejnou péči věnujte kachlíkům na zemi. WC umyjte stejným způsobem tak, jak jej udržujete v čistotě systematicky.

Kuchyně

Až dopečete, umyjte a vyčistěte důkladně troubu, sporák, stoly, židle, sundejte všechny textilní dekorace, vyperte nebo vyměňte za jiné. Zredukujte vystavené dekorace, udělejte malou změnu, ostatní očistěte od prachu, vytřete poličky a skřínky, vše, kde se zachycuje prach, omyjte. Nezapomeňte také vymýt lednici a probrat věci v mrazáku.