Fit a krásnátestovánísoutěže

Údržba domácnosti: 5 tipů, co udělat po letních měsících a jak domov správně připravit na podzim

Zdroj:Pixabay

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

S chladnými rány a kratšími dny je čas pomalu začít myslet na zazimování zahrady a přípravu domu či chaty na nadcházející zimní sezónu. Odborníci doporučují tuto fázi úklidu a příprav nepodcenit.

Lucie Trávníčková 1. října 2018

Řešit totiž následky až během tuhých mrazů je nejen nepříjemné, ale obvykle i několikanásobně dražší. Přečtěte si naše tipy, čemu v domácnosti a na zahradě věnovat čas před nástupem tuhé zimy.

Na mráz připravte nejen rostliny, ale i zbytek zahrady

Pokud na zahradě cokoliv pěstujete, asi netřeba připomínat, že je třeba záhonky, stromy i keře nachystat na chladné období, během kterého budou odpočívat a sbírat síly na jaro. Pozornost je však třeba věnovat i trávě, kterou je dobré posekat a na zimní období nechat o něco vyšší. Neuškodí ani její prohrabání, po odstranění posekaných zbytků bude trávník vzdušnější a kořeny na zimu zesílí. Na co byste při rytí, sekání a shrabování neměli také zapomenout, jsou i veškeré zahradní domky, kůlny či pergoly. Zkontrolujte po létě, zda někde nevznikly pukliny či škvíry, zda dostatečně těsní okna i dveře nebo jestli stříškou nebude zatékat. Případně opatřete zahradní stavbu novým nátěrem. Zapomenout byste neměli ani na dobré uschování a zazimování sekaček a zahradního náčiní.

Čistou klimatizací předejdete množení bakterií

Prohlédněte izolaci u všech oken. Špatně seřízené rámy mohou teplotu v domácnosti snižovat prakticky celou zimu, což se projeví na nákladech za vytápění. Pozornost se však na podzim vyplatí věnovat i údržbě chladicích zařízení, která byla během léta v permanenci. Čisté filtry zabrání množení bakterií a mikrobů, zároveň také brání možnému nárůstu spotřeby. Podzimní údržba klimatizace je pak na místě o to více, pokud je zařízení používané i v zimních měsících k vytápění domácnosti.

Pozor na zamrzlé panty a zámky

Pozornost si zaslouží i jednotlivé vstupy do domácnosti, například u rodinného domku se vyplatí věnovat se každému z nich – ať už se jedná o vstupní dveře, garáž či branku. U vstupních dveří je podle odborníků dostačující údržba jednou ročně, lze do ní přitom zahrnout kontrolu těsnění, pantů a promazání zámku. U garážových vrat je dobré vyčistit i kolejnice a těsnění. Prach či špínu stačí otřít obyčejným hadříkem. Pokud usoudíte, že je potřeba před zimou kolejnice i promazat, je dobré obrátit se přímo na specialisty, kteří vrata seřídí. Neodborný zásah na vratech, který by poškodil jejich funkci, se totiž ve výsledku může zbytečně prodražit.

Thumbnail # 13 super levných triků na úklid domácnosti, které vám navíc ušetří hodiny času
Mohlo by Vás zajímat:

13 super levných triků na úklid domácnosti, které vám navíc ušetří hodiny času

Dům projděte od střechy po sklep

Není nic nepříjemnějšího, než v mrazech a sněhu řešit navlhlé zdi, ucpané okapy či netěsnící okna. Dokud to počasí dovoluje, důkladně prozkoumejte dům od střešní krytiny po sklep. Kontrola střechy by měla zahrnovat vizuální prohlídku krytiny, a tím i včasnou opravu například uvolněných tašek. Pozornost bychom však měli věnovat i dalším atributům střechy, ať už se jedná o odvodňovací systém, který se může ucpat, ale také hřebenáče nároží i úžlabí střechy, kde velmi často dochází k zatékání vlivem netěsností. Při kontrole pláště domu nezapomeňte ani na stínicí techniku. Například markýzy se vyplatí před zazimováním umýt, což mimo jiné ušetří při opětovném uvedení do provozu na jaře. U venkovních žaluzií či rolet pak odborníci doporučují očistit lamely od nečistot houbou či navlhčeným hadrem a následně je vytřít do sucha, obecně se přitom nedoporučuje používat velké množství vody.

Nenechte si teplo domova zkazit zaneseným komínem či nefunkčním kotlem

Důkladně vyčištěný by měl být před zimou i kotel. Obzvláště pak ten plynový či na tuhá paliva, revizi zařízení pak provádí odborníci, díky nové legislativě je však tato povinnost nutná již jen jednou za tři roky namísto dřívějších dvou. Ke standardní údržbě domácnosti před zimou patří i kontrola a odvzdušnění topení. U krbů či kotlů je pak také potřeba opatřit si na zimu dostatek paliva. Pokud používáte dřevo, zajistěte jeho dobré uskladnění. Navlhlá a plesnivějící polínka vám v zimě doma jen těžko vytvoří příjemné teplo a pohodu.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu