Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Ložnice: Jak správně vybrat matraci, abyste se vyspali dorůžova

Ložnice: Jak správně vybrat matraci, abyste se vyspali dorůžova
Zdroj: Pixabay
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V noci se na posteli pořád převalujete, nemůžete usnout nebo se často budíte a ráno vstáváte rozlámaní? Problém může být v matraci. Ta má totiž na kvalitu spánku obrovský vliv. Je proto důležité pořídit si takovou, která vám bude nejvíc vyhovovat. Nezapomeňte také, že kvalitní matrace vám uleví od bolesti zad a kloubů.

Barbara Lorenzová 9. října 2018

Vyhledejte specializovanou prodejnu

Pokud se rozhodnete pořídit si novou matraci, nákup neuspěchejte. Je pravda, že ji seženete za „pár korun“ už i v každém větším supermarketu. Taková matrace ale rozhodně není vhodná pro každodenní použití. Pořídit ji můžete například do pokoje pro hosty. Do matrace, na které budete spát každý den, se ale už vyplatí investovat. Uvědomte si, že vám bude sloužit dalších deset až patnáct let. Navštivte proto raději přímo specializovanou prodejnu, kde je široká nabídka, a navíc vám odborně proškolený personál pomůže s výběrem.

Tvrdou nebo raději měkčí matraci?

Tvrdost by měla při výběru být jedním z nejdůležitějších faktorů. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat matrace tvrdší, naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat i z těch měkčích. Důležitý je ale i způsob spaní. Pokud spíte po větší část noci na boku, měli byste zvolit měkčí matraci, pokud na zádech nebo na břiše, bude pro vás vhodnější matrace tvrdší. Posledním faktorem je pak věk. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj spíše pevnější matraci se střední tvrdostí, u mladých lidí je zájem o tužší matrace, a čím je člověk starší, měl by použít měkčí a elastičtější matrace.

Na trh míří superinteligentní matrace, která vám bude číst myšlenky
Mohlo by Vás zajímat:

Na trh míří superinteligentní matrace, která vám bude číst myšlenky

Typy matrací

Matrace ze studené pěny vynikají výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Díky velké pórovitosti materiálu dochází k dobré provzdušněnosti a odvodu tepla. Vzhledem k možnosti kombinovat různé tuhosti pěn je možné docilovat dobré opory těla a páteře.

Matrace z takzvané líné pěny se při kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla, stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, takže se uživatel během noci méně otáčí, což přispívá ke klidnému a kvalitnímu spánku. Dochází ke zmírnění bolesti zad a také to má pozitivní vliv na krevní oběh.

Ekologicky smýšlející zákazníci zase ocení matraci z bio pěny, u které jsou suroviny původně vyráběné z ropy nahrazené surovinami z přírodních olejů. Výsledkem jejich použití jsou vyšší elasticita matrace, tvarová stálost a výborné ortopedické vlastnosti. Navíc má jejich používání pozitivní dopad na ekologii.

U pružinových matrací už nemusíte mít obavy, že vás pružiny budou po čase píchat do zad, jako tomu bylo v minulosti. Pružiny jsou chráněny roznášecí vrstvou impregnovaného silného filcu, který zabraňuje jejich průniku z matrace. Navíc často bývají jednotlivé pružiny navzájem spojeny přídavnými pérky tak, aby se nemohly uvolňovat. 

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články