Socialistické elektrospotřebiče: Vzpomínáte na pračku tancující po koupelně?

1. února 2019
Facebook/Retro
Facebook/Retro

Pokud nejste dítětem komunistické éry, zeptejte se rodičů, jak to před rokem 1989 vypadalo, když náhodou do obchodů přivezli nové pračky, ledničky, vysavače nebo jakoukoliv jinou elektroniku. Fronty byly tak dlouhé, že se nejednou stalo, že v nich lidé čekali klidně i celou noc. Dnes trochu nepředstavitelné.

Koupit si za totáče nový elektrospotřebič byla docela fuška. Když už do Tuzexu nějaká technická vychytávka té doby dorazila, několikahodinová fronta nebyla nic výjimečného.

Československo se po roce 1948 zaměřovalo především na těžký průmysl. Lehký průmysl byl na tom o poznání hůře.

Později se začala naše zemička lehce zotavovat a na trh se začaly dostávat nejrůznější mixéry, šlehače a podobné kuchyňské vymoženosti.

Tehdejší nejznámější značkou byla legendární Eta, vyráběná v národním podniku Elektro-Praga Hlinsko, která vlastně funguje skvěle dodnes.

Vzpomínáte například také na pračku Tatramat, která tančila po celé koupelně a někdy na ní členové rodiny museli i sedět, když chtěli prát? Či na ledničku Calex, která se neodmražovala, a když se nechala chvíli otevřená dvířka, led jste z ní mohli rovnou odsekávat?

Na ty největší pecky z dob socialismu se můžete podívat v naší galerii. Které spotřebiče jste měli doma vy?

Zavří­t reklamu