Zima za socialismu: V čem jsme vyráželi na hory, jak vypadaly retro sáňky nebo sněhulák?

Takhle to vypadalo, když napadl sníh.
Zdroj: Retro zima za socíku
Takhle to vypadalo, když přišel čert s Mikulášem.Legendární šaty Jiřiny Bohdalové v pořadu Televarieté.Sněhulák a retro výbava na lyže.V tomhle oblečení jsme okouzlovali ve Špindlu.+ 6 fotek+ 7 fotek

Nenarodili jste se za komunismu nebo si prostě jen chcete zavzpomínat na zimu v dobách minulých? Pak máte jedinečnou možnost prohlédnout si 1300 předmětů běžné denní potřeby, které jsme v zimních měsících používali.

Petra Járková
Petra Járková01. 03. 2019 08:00

Možnost vidět retro zimní vybavení, sáňky nebo třeba čerta s Mikulášem máte dokonce až do 17. března 2019, protože výstava bude z důvodu velkého zájmu prodloužena o dva týdny.

Výstava s názvem „Retro zima za socíku“ navazuje na úspěšnou výstavu „Retro 70. a 80. let“, kterou navštívilo téměř 70 000 návštěvníků. Na 1 300 předmětů, které uvidíte na výstavě, jsou dochované originály ze soukromých sbírek anebo zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize, jako například originální kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárního pořadu Televarieté!

Prosklené přízemí Galerie Tančící dům se rozzáří a promění ve sváteční retro výlohu obchodního domu Kotva zaplněnou starými vánočními ozdobami, oblečením a unikátními dochovanými předměty. Uvnitř nebude chybět bohatě nazdobený stromeček, věhlasné auto žigulík, ze kterého budou doslova padat dárky. V přízemí je také postaven byt s dobovými originály a kuchyní, kde jsou přípravy na Štědrý večer v plném proudu. Nechybí spotřebiče úspěšných značek elektroniky, jako je Eta či Tesla, bez kterých se žádná domácnost neobešla.

Přijďte si také zavzpomínat, jaké hračky jste měli doma. Součástí výstavy je unikátní soukromá sbírka hraček ze 70. a 80. let z muzea v Rychnově nad Kněžnou, která vzniká již téměř 50 let a některé unikáty nebyly nikdy vystaveny. Součástí dětského patra je interaktivní herna pro děti a jsou zde zároveň vystaveny originály různých dětských ilustrátorů, které jsou zakomponovány do expozice.

Na výstavě nechybí ani dětský koutek s tradiční stavebnicí firmy Seva, se kterou si hrály všechny malé děti.

Poslední patro je sondou do každodenního života v socialistickém Československu období 70. a 80. let, které je věnováno elektronice a originálním předmětům denního použití, představí se výrobky předních národních podniků, jako byly Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA, Tesla a jiné. Návštěvníci si můžou prohlédnout, jak vypadaly původní produkty a obaly, zároveň je zde vystaveno dobové oblečení, které se dalo koupit v sektoru nebo bylo ušito na zakázku či doma podle časopisu Burda.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články