Fit a krásnáTestováníSoutěže

Kachlíčky v průběhu času: Od praktické koupelnové roviny po designový doplněk

Kachlíčky v průběhu času: Od praktické koupelnové roviny po designový doplněk
Zdroj: C art studio
+ 5 fotek+ 6 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Před pár dny proběhl Mezinárodní den kachlíček. Možná se smějete, ale opravdu takový den existuje. Slaví ho však především designéři a výrobci tohoto oblíbeného materiálu, jehož užívání sahá do dávné historie. Poté se kachle využívaly především v praktické rovině – v koupelnách. V dnešní době pak slouží jako vhodný designový prvek i v obývacích pokojích. Novým trendem jsou fotoobklady.

Petra Járková 27. května 2019

Z Egypta do Evropy

Historii výroby obkladů bychom mohli zpětně vysledovat až do těch nejstarších kultur. Prvními keramickými dlaždicemi zdobili reprezentativní místnosti a budovy již Egypťané. Jednalo se zprvu o sluncem vysušené či pálené desky, na které byla nanášena glazura v modré barvě. Následně se díky arabské expanzi přenesl tento materiál do Evropy, především do Itálie, kde došlo k dalšímu rozmachu obkladů. Důkazem jsou výrobny ve Florencii, Sieně, Faenze či Orvietu. Další zmínky pak lze najít v Mezopotámii, Tunisu a na Středním východě. Opomenout nesmíme ani jedno z hlavních center výroby – turecký Iznik, který je známý dlaždicemi s průhlednou bílou glazurou a modrými ornamenty. Obklady pak byly využívány po celá staletí především ke zdobení chrámů a náboženských staveb.

V Československu pouze 15 na 15 a styl Erika

 Itálie a Španělsko zůstaly ve výrobě kachlí a jejich vzhledu v popředí, zejména po druhé světové válce byly právě tyto dvě země těmi, které určovaly v této oblasti směr. Lidé v Československu si však nových trendů neužívali, a to hlavně kvůli tehdejšímu politickému režimu. Až do roku 1990 byly k dostání pouze obklady jedné barvy a jen v rozměrech 15 na 15 centimetrů. I ty však byly velmi nedostatkovým zbožím. V prostoru pak působily stroze a přílišným moderním výstřelkem nebyly. Tvořily součást bytových jednotek především z důvodu své praktičnosti. Nelze také nezmínit motiv, který se následně objevoval ve většině domácností v několika barevných provedeních. Tím jsou obklady s názvem Erika. Ty byly typické svými barevnými kapkami. Až porevoluční rozvoj podnikání i technologií přinesl širší nabídku co do barev i nových rozměrů.

Dnes je Světový den duševního vlastnictví: Co všechno vám mohou na internetu ukrást?
Mohlo by Vás zajímat:

Dnes je Světový den duševního vlastnictví: Co všechno vám mohou na internetu ukrást?

Prim hrají velké formáty s přírodními motivy

Několikaletým trendem současnosti jsou velkoformátové obklady a dlažby. Mezi nejčastější rozměr patří 60 ku 120 centimetrům. Díky modernizaci výroby se ale velikosti stále zvětšují. Výjimkou tak nejsou ani kachle přesahující poměr tři na jeden a půl metru. Designovým trendem jsou dlažby v kovovém designu nebo ve vzhledu onyxových kamenů. Rovněž pak imitace přírodních materiálů, jako jsou dřevo, mramor či kámen. Věrnost těmto motivům dodává i samotná struktura, která je tvořena za pomoci CNC strojů. Ty dokáží vytvořit naprosto reálný 3D plastický povrch. Důraz je kladen také na snadnější údržbu, k čemuž přispívá též minimalizace spár mezi jednotlivými kusy dlaždic. To je kromě praktického hlediska vítáno i z pohledu estetiky, kdy dochází k vytvoření jedné celistvé plochy.

Fotoobklady jako nejmodernější designový prvek

 Mezi nejmodernější technologie se nově řadí propojení kachlůí s fotografiemi, tedy metoda, kdy dochází díky moderním tiskárnám k nanášení fotografie na obklady. Fotografii či jiný obraz je možné díky speciálním technologiím tisknout na jeden nebo více kusů dlaždic, ze kterých se pak formou mozaiky vytvoří obraz o rozměrech i několika čtverečních metrů. Kachle jsou využívány jako dekorační prvek nejen v koupelnách, ale i v dalších místnostech bytů. Uplatnění tato novinka nachází rovněž v oblasti pohostinství, hotelů, v prostorách kancelářských komplexů či ve wellness centrech.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články