11 zvyků nejrůznějších národů světa, které stojí za krádež

Číslo 9: Rozmazlovat se makronkami jako Francouzi!
Zdroj: Misslouie.com

Kutilství aneb zlaté české ručičky – i od nás by se cizinci mohli učit. Jaké zvyky světových zemí by zpříjemnili život nám?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 31. 08. 2016 11:06

1. Jedení listové zeleniny, Nigérie

Pm.fm

„Mnoho tradičních nigerijských pokrmů obsahuje zeleninu, která není jen bohatá na živiny, ale má i intenzivní chuť,“ prozradila Nesochi Okeke-Igbokwe, renomovaná interní lékařka, která pracuje v New Yorku.

„Například hořké listy z rostliny zvané vernonia amygdalina se používají k přípravě hořké polévky, která se v Nigérii těší popularitě. Listy této zeleniny mají antioxidační vlastnosti s několika zdravotními benefity. Jiná zelenina, jako například ibiškovec jedlý, se zcela běžně používá k přípravě tradičních polévek,“ doplnila.

2. Jízda na kole, Nizozemsko

Bicycledutch.wordpress.com

Do práce, do školy i k vyřízení pochůzek. Nizozemci mění řadicí páku a spojku za šlapky a stehenní svaly. Na kole jezdí tak často jako žádní jiní Evropané, tvrdí Evropská komise. Mají tak ten nejlepší předpoklad, že se vyhnou kardiovaskulárním nemocem.

3. Turecké vodní lázně, Turecko

Hammamspa.ca

Úklid těla zaneseného pracovním i jiným stresem by potřeboval snad každý z nás. Turecká vodní lázeň, tzv. hammam, je k tomu přímo stvořená!

Horká voda i pára aktivují potní žlázy, které začnou vylučovat tekutiny. Ty vyprovodí všechny nečistoty těla i duše pryč. Kompletní očisty se v Turecku vyrovnají společenským událostem, jako jsou elitní plesy, speciální rauty nebo pracovní schůzky.

4. Čistota, Singapur

Nea.gov.sg

Puritánská země, co se týče úklidu. „Znečišťování se tam bere zcela vážně. Nesprávná likvidace odpadu může mít škodlivé účinky na životní prostředí a podporovat živnou půdu pro mikroby, bakterie a nemoci pocházející od hlodavců,“ řekla Okeke-Igbokwe. Singapur platí za jednu z nejčistších zemí světa.

5. Vyvážený pracovní život, Švédsko

Scania.com

Syndrom vyhoření zná dozajisté jen minimum Švédů. To díky šestihodinové pracovní době. Podle deníku The New York Times jsou tamní zaměstnanci produktivnější, šťastnější, a dokonce méně nemocní.

6. Střídmé stravování, Japonsko

Hindustantimes.com

O obyvatelích japonského ostrova Okinawa jsme se na Lifee už zmiňovali. Patří k nejdéle žijícím lidem na světě!

Jejich tuhý kořínek lze přičíst mimo jiné zdravé stravě – a zdravému stravování. „Běžně praktikují návyk ,hara hachi bu‘, takže jedí tak dlouho, dokud nejsou z 80 procent plní,“ vysvětlila lékařka. „Tento skvělý a zdravý návyk vám pomůže proti přejídání.“

7. Kořenění, Indie

Meviveseasonings.com

Silná a bohatá aromata by mohla být dalším ze státních symbolů Indie. Kari pokrmy se těší celosvětové popularitě snad nejvíc, existují ale i jiná koření, z jejichž vůně se vám podlomí kolena. A nejen to. „Zvažte zařazení kurkumy, zázvoru a koriandru do vašich pokrmů. Obsahují protizánětlivé látky, které se mohou proměnit ve zdravotní benefity,“ dodala Okeke-Igbokwe.

8. Pravidelné masáže, Thajsko

Banthaimassage.cz

Pro nás Evropany jsou masáže Vánocemi – dopřáváme si je nanejvýš jednou za rok. V Thajsku patří k oblíbeným součástem péče o tělo i duši. Ano, čtete správně – podle zdravotního centra Mayo Clinic masáže nejen uvolní svaly a klouby, ale uleví od strachu, zlepší trávení nebo pomůžou zatočit s nespavostí.

9. Rozmazlování sladkostmi, Francie

Edinburgh.stv.tv

Francouzské makronky… kdo by těm nadýchaným bobíkům odolal? Francouzi se s oblibou rozmazlují těmito maličkostmi, což má dopad i na jejich zdraví – jídlo je pro ně nejen potěšením, ale mají i menší riziko obezity a kardiovaskulárních nemocí než třeba Američani. Uvedl to časopis Appetite.

Podle Cornellovy univerzity není nutné spořádat celou krabičku laskomin, abychom pohladili svou duši. Ve skutečnosti jen malý kousek sladkého potěší stejně jako celý produkt.

10. Pití čaje, Čína

Clevehillfd.org

Největším konzumentem čaje na světě je překvapivě… Čína! Tento nápoj k východoasijskému národu patří stejně jako čabajka k Maďarsku. Číňané během svých čajových dýchánků spotřebují neuvěřitelných 700 milionů kilogramů čaje ročně!

Denní konzumace čaje může posílit zdraví porůznu – snižuje riziko nádorových a neurologických onemocnění, mrtvice a drží na uzdě cholesterol. To je jen malý výčet blahodárných vlivů tohoto relaxačního moku.

11. Středomořský jídelníček

Organicauthority.com

… je plný zdravých tuků, které mohou prodloužit život, hlásá časopis Clinical Interventions in Aging. Mononasycené tuky, obsažené například v oříškách, olivovém oleji a avokádu, ale snižují i krevní tlak a riziko srdečních chorob. Proto se středomořský jídelníček považuje za jeden z nejzdravějších!

Zdroj: Bustle

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články