Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Majestátní útesy i písečné duny. 10 nejúchvatnějších míst v Anglii (II.)

Majestátní útesy i písečné duny. 10 nejúchvatnějších míst v Anglii (II.)
Zdroj: Telegraph.co.uk
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Experti ze serveru Telegraph vybrali z úžasných Britských ostrovů ty nejnádhernější kraje a zákoutí, které byste měli aspoň jednou za život vidět. A majestátní útesy v Cornwallu, stovky ohrožených živočichů v Suffolku a velkolepé projekty pracovitých Londýňanů minimálně několikrát! Objevte dechberoucí anglická místa Cornwall, Norfolk, Suffolk, Brighton a Londýn.

Barbara Lorenzová 9. března 2016

Prvdní díl seriálu si můžete přečíst zde:

Stříbřitá jezera i Královský půlměsíc. 10 nejúchvatnějších míst v Anglii (I.)
Mohlo by Vás zajímat:

Stříbřitá jezera i Královský půlměsíc. 10 nejúchvatnějších míst v Anglii (I.)

6. Brighton

Telegraph.co.uk

I Velká Británie má svůj New York, i když ve velmi zmenšené podobě. Brighton je zajisté městem, které nikdy nespí.

V tomto lehce excentrickém přímořském letovisku v hrabství Východní Sussex se doporučuje moc neplánovat. Tajemstvím jsou spontánní toulky městem a oči na stopkách, díky kterým se můžete nečekaně nachomýtnout u zdrojů výborné zábavy.

Vyrazte do bohémské nákupní čtvrti North Laine a čerpejte inspiraci od nekonvenčních designérů i z bleších trhů. Až se ve vás múza zabydlí, můžete ji rozvinout v elegantních restauracích a barech, kterých je v bývalé chudinské oblasti nespočet.

Brighton je celoroční město. Protože leží mezi Lamanšským průlivem a bílými křídovými útesy South Downs, a nabízí tak škálu venkovních aktivit, letní návštěva Brightonu se může zdát jako vhodnější varianta. Nenechte se ale odradit ani měňavým podzimním počasím. S příchodem září se turistické davy ztenčí a místní opět začnou své město zabydlovat. Právě oni dávají Brightonu nezaměnitelného ducha.

***

7. Cornwall

Telegraph.co.uk

Nejzápadnější cíp Anglie je antihipsterským městem – fandí outdooru a na kavárny ho příliš mnoho neužije. Trávit zde čas pod střechou je téměř barbarství.

Cornwall se pyšní 484 kilometry dlouhým pobřežím, jehož duny, útesy a nedaleké dubové háje přitahují každého, kdo je fascinován majstrštyky matky přírody. A přímo vybízí k dobrodružství na motivy díla britské spisovatelky Enid Blytonové.

Čapněte naplněný piknikový koš a psa a vydejte se skrz pole na odlehlou pláž. Sešplhejte po upravených útesech dolů ke skalním jezírkům a zaplavte si s tuleni či neškodnými žraloky. Nebo jen kličkujte mezi balvany na rašeliništích a nasávejte tu syrovou krásu přírody.

Fanoušci modernějších sportů si tu neodepřou jízdu na vodní hladině. Surfařské školy najdete na většině pláží situovaných na severní části pobřeží.

***

8. Norfolk

Geograph.org.uk

Už jen procházky, jízda na kole nebo autem zvlněnou norfolskou krajinou se stanou zážitkem, a to díky úchvatným poloroubenkám a fasádám domů, které jsou vyskládané miniaturními křemeny. To ale není všechno – hlubokou stopu ve vás zanechají i působivé hradní zříceniny a středověké kostely.

Jiný typ zážitku nabízí georgiánská místa jako Burnham Market či Holt na severu hrabství. Tato vesnice a obchodní město se hemží rozmanitými možnostmi nakupování.

Ačkoliv se východní Anglie může pochlubit menším srážkovým úhrnem než zbytek prázdninových destinací v Británii, teploty se zde udržují níže. To kvůli severním a východním větrům ze Severního moře. Pozor, abyste nebyli překvapeni, až se vydáte uprostřed zimy za opuštěnou romantikou místních pláží. Pobřežní parkoviště budou s velkou pravděpodobností zaplněná pejskaři a pěšími turisty.

***

9. Suffolk

Telegraph.co.uk

I když se ani v tomto případě nevyhneme ódám na malebné horizonty, na tomto hrabství je nejmagičtější její skrytý bohatý život. Je totiž domovem více než čtyř set vzácných živočišných druhů, motýlů, vážek, můr i hlemýžďů, a to v národním parku Broads. Za pozornost ale stojí i flóra na pobřeží Severního moře v čele s rohatcem žlutým a hrachorem přímořským.

Místní pláže s výrazně tvarovaným pobřežím ale lákají i na pouštění draků nebo rodinné pikniky. A protože jsou hlavním tahákem, je třeba počítat se společností. Což vůbec nemusí být na škodu – příjemná atmosféra, která zde panuje, nahrává novým seznámením, která lze poté prohlubovat nad lokálním pivem v jedné z četných útulných hospůdkách. Nebo nad místními delikatesami, ze kterých ční uzené ryby a aromatické sýry.

***

10. Londýn

DailyMail.co.uk

Více kosmopolitní město byste jen těžko pohledali. Londýn je tavícím kotlíkem národností a kultur, jejichž nositelé sem míří za prací, bydlením či tepem města. A motivací.

Londýňané jsou totiž pracovitým národem, který poutá nejen svými kolosálními infrastrukturními projekty. Vzpomeňme třeba na Crossrail, gigantický projekt s předpokládaným dokončením v roce 2020, který má poskytnou „jednodušší, rychlejší a přímější možnosti cestování po celém hlavním městě“. Nebo revitalizaci St Pancras, jedné z nejvýznamnějších železničních stanic v Londýně. Městské panorama se proměňuje v čase rychlým tempem. Mrakodrapy přibývají, stejně tak nové oblasti, jako luxusní Embassy Quarter s „nebeským bazénem“.

Londýn je ale i kulturním rájem, jehož kompletní nabídku bychom tu nestihli vypsat ani za týden. Ať už milovníci divadel a hudebních festivalů, nebo jídla a sportu tady naleznou bezkonkurenční škálu vyžití dle jejich (nejdivočejších) představ.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články