Bizáry z pražské MHD: Lidé v autobuse zapomenou dítě, ježka i zuby

1. listopadu 2018 Beatrice Dandová
unsplash.com
unsplash.com

Ztracená rukavice v zimě je oproti jiným nálezům pražských řidičů vcelku nuda. Obyvatelé hlavního města jsou podle statistik stále zapomnětlivější, tedy alespoň na to odkazuje počet věcí, které zůstanou v dopravních prostředcích bez majitele.

Až dva a půl tisíce ztrát – to je číslo, které (prozatím) eviduje Dopravní podnik hl. města Prahy. Podle statistik se jedna třetina věcí vrátí zpět k nepozorným cestujícím. Někdy ale zůstává až rozum stát, co všechno jsou lidé schopní v MHD nechat. Nejvíce nálezů je v autobusech.

Tam našli řidiči i značný počet zdravotních pomůcek například jako zubní protézy, krokoměr, ortézu, naslouchátko nebo berle. Hned v závěsu za autobusy je metro a tramvaj.

Říkáte si, jak někdo mohl ztratit protézu? To není nic oproti zapomenutému spícímu dítěti nebo zmatenému důchodci. Mluvčí podniku Aneta Řehková pak pro ČTK konstatuje, že pro zaměstnance už to není ani nic neobvyklého, jelikož mezi nalezenci byli i ježek nebo krajta.

Od „nudných“ nálezů, do kterých spadají mobilní telefony, batohy, nebo kusy oblečení se odlišují nalezené předměty jako různé hudební nástroje, dětský kočárek, ale na seznamu kuriozit nechybí ani sekačka, gril nebo čepice příslušníka městské policie. Není výjimkou, že mezi pohřešovanými jsou i psi.

Pokud i vy patříte mezi nešťastlivce, kterému autobus odvezl nějakou věc, kontaktovat můžete kancelář Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé na Praze 1. Tam je pro vás uschovají po dobu tří let. Jestliže si je majitel nedojde vyzvednout, buď se prodají, nebo hromadně zlikvidují.

Dle Dopravního podniku počet oznámených ztrát roste. V roce 2016 to bylo číslo 5 601, zatímco o rok později vzrostl počet nahlášení na 6 453. Jak tomu bude v roce 2018? A přibude na seznam bizarních ztrát další položka, nad kterou budeme kroutit hlavou? Co třeba taková mamba?