Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Proč své děti rozmazlujeme a jak tomu lze snadno předejít?

Proč své děti rozmazlujeme a jak tomu lze snadno předejít?
Zdroj: Pixabay.com
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zamysleli jste se už několikrát, zda své dítě příliš nerozmazlujete? Univerzální pravidla na rozpoznání rozmazlenosti neexistují, neboť každé dítě je jiné a potřebuje tudíž jiný přístup rodičů. Je ale řada varovných signálů, které rozhodně nesmíte přehlížet. Mohli byste totiž být na nejlepší cestě k tomu své dítě rozmazlit.

Veronika Hándlová 11. července 2018

Záchvaty vzteku

Zažil to jistě každý z vás. Spěcháte například na autobus do školy, ale dítěti začne záchvat vzteku. V supermarketu kolikrát nestačíte vracet shozené věci na poličky s doprovodným: „Já chci toho mimoně.“ Vaše okolí vám na oplátku jasně naznačí, kdo je tady mimoň a rodič rozmazleného dítěte.
Každé dítě si projde obdobím záchvatů vzteku a majetnickým obdobím, kdy bude chtít jen tu hračku, s kterou si hraje někdo jiný. Jakékoliv vaše „ne“ je dokáže pěkně rozhodit.

Jaké důvody nás vedou k tomu, že si děti rozmazlíme?

1. Snažíte se mu ve všem pomáhat, protože je to rychlejší

Zavážete tkaničku, uklidíte hračky, namažete svačinu, protože jednoduše spěcháte a navíc si ušetříte spoustu řečí. Jenže vaše dítě je na vás závislé a nezvládlo by nic samo. Vynaložte úsilí a naučte ho samostatnosti. V budoucnu vám jistě nejen ono, ale i jeho partner poděkuje.

Vychováváte své děti stylem tolerantní výchovy? Vyrostou vám z nich nezvladatelní spratci
Mohlo by Vás zajímat:

Vychováváte své děti stylem tolerantní výchovy? Vyrostou vám z nich nezvladatelní spratci

2. Dalším nejčastějším důvodem je nedostatek času

Dnes je zcela běžné, že otec i matka chodí do práce. Tudíž čas, který stráví společně jako rodina si chtějí náležitě užít. „Domov je místo, kde děti nikdo neomezuje, nevychovává, kde jim jsou dopřávány jen příjemné zážitky a žádná zklamání,“ říká Gail Gross, dětská psycholožka z Houstonu.

3. Nedodržování stanovených pravidel bývá kamenem úrazu

Stanovíte pravidlo, že např. k snídani se nejí sušenky. Jenže další den ráno spěcháte a protože vaše dítě protestuje, dovolíte mu je, aby alespoň něco snědlo. Dny poté už následuje scéna, neboť jste mu to přeci předtím povolili. Pamatujte, že na vině jsou vždy rodiče. Ti totiž naučí dítě, jestli se pravidla mají dodržovat, nebo jestli stačí jen udělat pořádnou scénu a dostanou své.

4. Chcete jim dopřát všechno to, co vy jste mít nemohli

Přáli jste si celé dětství barbínu, ale nemohli jste ji mít, protože jste neměli příbuzné na Západě? Vaše pětiletá holčička tak má doma rovnou celou sbírku těchto panenek. Ale to je jen začátek. Chvíli ji bude bavit tenis, pak balet, bude potřebovat nový telefon, zrovna tohle tričko nebo tablet. Ani se nenadějete a budete vaše dítě zásobovat stále novými dárky. Dítě se na ně nestačí ani těšit, protože všechno musí mít hned. Nedokáže mít radost z toho, co má. A takových věcí si vážit. Vždycky totiž bude něco, co mu zrovna v tu chvíli bude chybět ke „štěstí“.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články