Stres v rodině má negativní vliv i na děti. Jak se proti němu účinně bránit?

Odborné studie prokázaly důležitost dobrých rodinných vztahů pro zdravou imunitu dítěte.
Zdroj: Pixabay.com

Oslabená imunita bývá důvodem častých onemocnění dětí. Rozpraskané koutky, infekce horních cest dýchacích nebo nadměrná únava, to jsou některé z nepříjemností, jež oslabenou imunitu mnohdy provázejí. Příčinou snížené obranyschopnosti často bývá i nadměrný stres.

Jana Jánská
Jana Jánská 09. 01. 2020 08:00

Nejen dospělí, ale i děti jsou pod tlakem

V dnešní soutěživé společnosti se kladou stále vyšší nároky nejenom na dospělé, ale i na děti. I ony musejí zvládat hodně věcí za krátké časové období. Pod tlakem jsou ve škole, kde je kladen velký důraz na výsledky a výkonnost, spoustu času tráví u mobilů a počítačů a na aktivní odpočinek jim mnohdy nezbývá čas. Pro dětský organismus je takový životní styl velmi náročný a k oslabení imunity tudíž dochází snadno.

Podle celostního lékaře Bohumila Ždichynce existuje vzájemné propojení mezi psychickými procesy organismu a jeho nervovým, hormonálním a imunitním systémem. Stresorem tak může být psychická i fyzická zátěž, a pokud je organismus pod nadvládou stresu dlouhodobě nebo je stresor příliš silný, podepíše se negativně na dětské duši i na zdraví dítěte.

Virové infekce, rozpraskané koutky nebo únava

Zbystřit byste měli zejména ve chvíli, kdy si vaše dítě opakovaně stěžuje na únavu. Varovným signálem mohou být také časté virové infekce a kožní projevy, jako například rozpraskané koutky a ekzémy. „Je prokázáno, že děti trpící chronickým stresem častěji onemocní virovými infekcemi a rovněž se z infekcí hůře uzdravují. Stres se spolupodílí pravděpodobně i na onemocnění známém jako chronický únavový syndrom, který může být důsledkem selhání schopnosti organismu vyrovnat se standardním způsobem s virovou infekcí,“ říká lékař Bohumil Ždichynec.

Předcházet vyčerpání a zvýšit odolnost vůči stresu podle lékaře pomůže dostatek vitamínů a minerálů. Nejdůležitější je vitamín C, jenž je stimulantem celého imunitního systému. Při zvýšené zátěži dochází k jeho rychlejší spotřebě a nedostatek se projeví právě snížením celkové obranyschopnosti. Pro správné fungování imunity jsou nepostradatelné také vitamíny A, E a skupiny B. Z minerálních prvků potom zinek, selen, železo a hořčík.

Pozor na přenášení stresu mezi členy rodiny

Odborné studie prokázaly důležitost dobrých rodinných vztahů pro zdravou imunitu dítěte. Rodiče by pro své zaneprázdnění či pohodlnost neměli zapomínat na to, jaké má dítě kamarády a s jakým okruhem lidí ho seznamují. Propojení uvnitř rodiny a s přáteli, zdravý emocionální život a optimální životospráva v rodině jsou návodem k tomu, jak zabránit přenášení stresu z rodičů na děti.

Účinky stresu se postupně sčítají, proto dlouhodobý stres v rodině výrazně oslabuje dětskou imunitu a zvyšuje riziko onemocnění. „Stres v rodině, který mohou způsobovat konflikty mezi rodiči nebo nedostatek času na komunikaci s dítětem, způsobuje u dítěte aktivaci sympatického nervového systému. Sympatický nervový systém aktivuje systém hormonální a takové zatížení odčerpává energii dítěte a prostředky pro růst z jiných míst těla, kde jsou potřebné mnohem více,“ uvádí doktor Ždichynec.

Pozitivní účinky na snížení napětí má rovněž pohyb. Vyrazte proto alespoň jednou týdně s celou rodinou na výlet, do bazénu nebo na dlouhou procházku. Sportovní aktivitou podpoříte uvolnění endorfinů, pobyt na slunci zvýší hladinu serotoninu, jenž je považován za hormon štěstí a pomáhá navodit pocit klidu a pohody. Společně strávený čas navíc pomůže utužit dobré rodinné vztahy.

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články