Fit a krásnátestovánísoutěže

Chcete se na zimu zásobit vitaminy? Superdávku najdete v této obyčejné zelenině

Zdroj:unsplash.com

+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jak si posílit obranyschopnost a imunitu a nemít prázdnou peněženku? Řešení najdete v „obyčejném“ zelí, které vlastně díky svým vitaminům zas až tak obyčejné není. Pomůže vám přečkat zimu bez úhony a ještě si na něm pochutnáte.

Barbara Lorenzová 28. října 2018

Se zelím byste v jídelníčku rozhodně šetřit neměla. Výčet látek, které obsahuje a jsou pro vaše tělo blahodárné, je dlouhý. Obsahuje od vitaminů C, E, B, kyseliny listové a pantonenové, vápník, draslík, měď, hořčík přes železo, fosfor, zinek, mangan, síru, jód až po inulin, cholin a organické kyseliny. Inulin je sladký a působí jako rozpustná vláknina, cholin zase posiluje paměť a svalovou činnost.

Nejen naše babičky se dovtípily, že zelí není prachobyčejná zelenina, ale možná díky němu byla objevena i Amerika. Právě loď s Kryštofem Kolumbem na palubě byla hojně zásobena sudy se zelím, které posádku chránilo před tak obávanými kurdějemi. Kurděje je nemoc způsobená dlouhodobým nedostatkem vitaminu C a zelí je v tomto ohledu levná a účinná zbraň.

Thumbnail # Podzimní ovocná očista: Pár dní v roce nikoho nespasí, nastartujte se na celý rok
Mohlo by Vás zajímat:

Podzimní ovocná očista: Pár dní v roce nikoho nespasí, nastartujte se na celý rok

Zelí funguje i jako prevence proti četným nádorovým onemocněním. Izotiokyanáty jsou látky, které vznikají procesem kysání a chrání tělo před rakovinnými účinky, hlavně před rakovinou prsu, plic, jater a tlustého střeva.

Výhodou kysaného zelí je, že když ho budete dobře skladovat, vydrží vám i mnoho měsíců. Svou domácí vitaminovou bombu tedy můžete na dlouhou dobu uschovat a zásobit se dostatečně dopředu.

Místo toho, abyste se vydala do lékárny pro všemožné léky posilující imunitu a pak se zděsila pohledem na konečnou částku na vaší účtence, sáhněte po mnohem zdravější, přirozenější a vašemu tělu prospěšnější variantě. Zelí si rozhodně zaslouží naši pozornost, zvláště nyní, kdy se škaredé počasí pokouší podlomit naše zdraví.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu