Den mrtvých neboli mexické Dušičky: Oslava smrti v ulicích, plná radosti a veselí

Pomalované obličeje s umrlčími zuby jsou v Mexiku velmi oblíbené.
Zdroj: Max Pixel
Symbolem mexického Dne mrtvých se stala smrtky „Catrina“, kterou proslavil známý mexický muralista Diego Rivera ve svém díle Sen nedělního odpoledne v Alameda Central. Zde vidíme detail malby.„Catrina“ - nazvaná podle kresby známého mexického malíře a karikaturisty Josého Guadalupe Posady - La Calavera Catrina (Elegantní lebka).Bohatě zdobené malé lebky.Pomalované obličeje jsou v Mexiku na tento svátek populární.+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

„Día de Muertos.“ Tak zní originální název mexického svátku, který může připomínat naše Dušičky. I na americkém kontinentu vzpomínají na své blízké a oslavují v tento den jejich památku. Místo kladení věnců na hrob a zapalování svíček však Mexičané vyrazí do ulic a smrt svých blízkých bujaře slaví. V roce 1993 UNESCO prohlásilo mexický Den mrtvých „nehmotným dědictvím lidstva“.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 28. října 2018

Svátek trvá dva dny (1. a 2. listopadu) a může připomínat průvod masek. Karnevalové kostýmy mají většinou podobu smrtky nebo čerta. Mexičané nad svými zesnulými netruchlí, naopak věří, že veselím a vysmíváním se smrti ji svým způsobem zaženou. Je to jiné vnímání života, resp. smrti. Jistá snaha zbavit se strachu z odchodu na věčný odpočinek.

Místo svíčky s sebou na hřbitov rodiny nosí mp3 přehrávače a repráky, ze kterých pouštějí zemřelým jejich oblíbené hitovky. Pokud tomu okolnosti nenahrávají a rodina nemá čas se hromadně u hrobu sejít, vytvoří si doma malý oltář s fotkami zesnulých. Ty se objevují nejen „u rodinného krbu“, ale v tuto dobu zdobí i výkladní skříně obchodů, chodníky a restaurace. Na obrázcích se pak neobjevují jen osoby blízké, ale i populární zpěváci, politikové nebo herci.

Co je vám bližší- americký Halloween nebo české Dušičky?
Mohlo by Vás zajímat:

Halloween vs. Dušičky: Rozdíl mezi naším a americkým svátkem není jen v dýních a strašidelných kostýmech

V samotném průvodu jsou velmi oblíbenou volbou převleky zemřelých novomanželů. Mrtvého ženicha s nevěstou potkáte téměř na každém rohu. Ženy se nazývají Dámami smrti, muži jsou pak Pánové podsvětí. Pomalované obličeje s umrlčími zuby jsou u Mexičanů také velmi populární.

Ke tradici patří samozřejmě i jídlo. V Mexiku je to tzv. „Pan de Muerto“ neboli „chléb mrtvého“. Tento speciální pokrm je pocukrovaný chléb s ruličkami těsta připomínajících kosti. Součástí jsou i malé cukrové lebky (calaveritas).

Na ukázky oslav mexického svátku můžete zajít např. do pražské Stromovky, Valdštejnské lodžie nebo do Jičína.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články