Jarní prázdniny před vámi? Užijte si dovolenou netradičním způsobem. Na čtyřech kolech po Česku!

Jarní prázdniny před vámi? Užijte si dovolenou netradičním způsobem. Na čtyřech kolech po Česku!
Zdroj: Campiri

Čekají vás s dětmi jarní prázdniny? V tom případě máte skvělou možnost vyzkoušet si cestování v pojízdném hotelu na čtyřech kolech, ve kterém můžete rytmus dovolené přizpůsobit nejmenším účastníkům na palubě. Uvidíte, že zažijete opravdové dobrodružství, k němuž se budete chtít pravidelně vracet!

Redaktor
Redaktor 03. 03. 2023 13:58

Procestovat kus České republiky, a ještě to zvládnout s dětmi, nemusí být tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ideálním řešením je půjčení obytného auta, které vám dá jak neomezené možnosti výletů a aktivit, tak i dostatek zázemí. Člověk se nemusí striktně držet předem naplánovaného programu a může rytmus dovolené přizpůsobit nejmenším cestovatelům, pro které je cesta karavanem dobrodružstvím za poznáním i zábavou.

Jde to i s dětmi!

Možnost kdykoliv zastavit, odpočinout si, klidně na místě i případně přespat si pochvaluje Ondřej Bumbálek, který si dům na kolech pravidelně půjčuje přes internetovou platformu Campiri: „Máme dvě děti, holku a kluka, čtyři a šest let. V obytňáku s nimi cestujeme již od mala. Když cestujeme na jaře nebo v létě, vystačíme si s campervanem nebo vestavbou, jako je Marco Polo, Siesta, Clever nebo Grand California,“ dodává.

Tím že jsou děti během výletů většinou venku, není malý prostor překážkou. Právě naopak. S drobnějším vozem snadno zaparkujete kdekoliv, třeba i v centru města. Jeho řízení je navíc velmi snadné, podobné jako u řízení většího osobního auta. A stačí vám přitom řidičák skupiny B. Z toho důvodu nemusí mít strach ani úplní nováčci. Větší obytka je pak vhodná zejména na delší dovolené, případně na zimní hory, kdy s sebou potřebujeme mít nejen sportovní vybavení, ale i dostatek teplého oblečení.

Campiri

Obytku lze využít po celý rok

Skvělé podmínky pro karavaning nabízí většina kempů, kde najdete veškeré potřebné zázemí i dostatek komfortu na rozdíl od veřejných parkovišť. Vyzkoušet můžete ale i stellplatzy, které disponují pitnou vodou i připojením k elektřině. Svobodné cestování si tak s dětmi můžete užít kdykoliv a kdekoliv. Dokonce i na horách, kde majitelé lyžařských areálů nabízí místa na parkovištích, a to rovnou pod sjezdovkami.

Obytka je skvělá pro jakékoliv počasí. Navíc když je sníh, chodíme bobovat a sáňkovat. Pokud se udělá škaredé počasí nebo nás přestane zimní středisko bavit, jednoduše přejedeme někam jinam,“ popisuje Ondřej Bumbálek.

Campiri

Sbalte jim kus domova

Předností obytky je i to, že si s sebou můžete vzít věci, na které jsou vaše děti zvyklé, od knížky, plyšáka až po oblíbenou dečku na spaní. Oblíbené hračky se pak budou hodit zejména v cílové destinaci. Zkrátí dětem čekání na snídani nebo odpočinkový čas po výletě, kdy budou mít na rozdíl od rodičů ještě přebytek energie. Deskové hry jsou pak skvělým společníkem pro dlouhé večery nebo deštivé dny. Do obytku naložíte kola, lyže nebo brusle. Jen buďte obezřetní na celkovou váhu vozu. Čím je auto těžší, tím je náročnější na ovládání.

V obytce je zároveň poměrně jednoduché vařit. Vše máte po ruce, k dispozici je zde přitom také standardní lednička, sporák a dřez. PřItom není nutné tahat z domova desítky plechovek a konzerv. Pokud cestujete po Čechách nebo Evropě, není problém nakoupit jídlo cestou. Zvlášť když máte rádi lokální suroviny a místní speciality. 

Kam na výlety za poznáním?

A kam vyrazit? Možnosti jsou takřka neomezené, vybrat si tak můžete hory, město, ale i moře. 

Spoustu možností nabízí prstenec okolo Prahy. Pokud s dětmi rádi objevujete historii, pak vás určitě nadchne prohlídka hradu Karlštejn, případně Křivoklátu nebo Českého Šternberku. Na prohlídky zve také zámek Radim, Konopiště nebo Loučeň. Pokud zvolíte právě Radim, nezapomeňte prozkoumat také blízké okolí. Ve vedlejší obci Dobřichov si v kterékoliv roční době můžete projít Stezku Markomanů, u které je také stanoviště s živými hospodářskými zvířaty. Nedaleko jsou lázně Poděbrady, Kolín s Vodním světem nebo Kolínskou řepařskou drážkou. V zimě jsou však možné jen soukromé jízdy.

Campiri

Zajímavé výlety nabízí také Mladoboleslavsko. Vydat se můžete třeba na zříceninu hradu Zvířetice. Přímo v Boleslavi je pak muzeum Škoda, které zaujme hlavně mužskou část vaší výpravy. V nedaleké Dobrovici můžete zajít nejen do muzea, ale pokud máte děti starší šesti let, můžete si objednat také exkurzi do lihovaru.

Kam na výlety do hor?

Pokud si chcete užít ještě vysokohorského sluníčka a čerstvého vzduchu, vyrazte na Šumavu. Najdete tady například skiareál Frymburk, který je ideální pro rodiny s dětmi. Lyžovat se dá však také na Lipně nebo na Kvildě. 

Také Liberecký kraj je v zimě vyhledávaným místem zejména kvůli zimním sportům. Lyžovačku si můžete užít například na Ještědu, Tanvaldském Špičáku, Javorníku nebo třeba v Harrachově. Možností je tu však spoustu. Kromě toho Jizerky nabízí spoustu běžeckých tratí. Dáváte přednost sáňkování? Zkuste přírodní sáňkařskou dráhu na Smržovce. 

Otevřená lyžařská střediska, jako je Špindlerův Mlýn, Ski Resort Černá hora – Pec nebo vrchlabské Herlíkovice, na vás čekají také v Královéhradeckém kraji. Pokud však nebude počasí přát, je tu spousta dalších možností. Nabízí se například koupání a aktivní odpočinek v aquacentrech ve Špindlerově Mlýně nebo Vrchlabí. V krajském městě – Hradci Králové jsou v provozu Městské lázně. Bazén se solnou jeskyní je také například v Jilemnici.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články