Nashle na skle: Začíná jedinečná výstava na zámku Ctěnice, vyzkoušet si můžete i sklářské techniky

24. března 2019
archiv MMP
archiv MMP

Pokud máte rádi výrobky ze skla, neměli byste vynechat výstavu představující průřez moderním sklářským designem a řemeslným uměním studentů z Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru, která je doplněna originálními skleněnými instalacemi jejich pedagogů. Tu v Zámeckém areálu Ctěnice pořádá Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Vyšší odbornou školou sklářskou a Střední školou v Novém Boru.

Autor, MgA. Jiří Suchý, výtvarník, sklář a pedagog připravil se svým týmem výstavu, která představuje průřez moderním mladým sklářským designem a řemeslným uměním studentů, doplněný skleněnými instalacemi vytvořenými pedagogy této školy. Výstava je instalována v pěti výstavních sálech v přízemí zámku a v nově zpřístupněném gotickém sklepení.

České sklářské vzdělávání se zrodilo v Novém Boru (tehdy Haidě) již v roce 1763, kdy zde vznikla piaristická škola pro děti místních sklářů a obchodníků se sklem. V roce 1870 bylo pak vyhověno žádosti městského zastupitelstva na ministerstvu obchodu ve Vídni a zřízena škola kreslení a modelování pro sklářské učedníky, tovaryše a mistry. V roce 1882 byla přejmenována na Odbornou školu pro sklářský průmysl a její tradice pokračuje bez přerušení dodnes v podobě současné sklářské školy.

Ta dnes jako jediná v ČR sdružuje všechny tři stupně sklářského vzdělávání: učně, středoškoláky i studenty VOŠ sklářské a vzdělává téměř všechny techniky výroby a zušlechťování skla, klasické i moderní zpracování skla – malování, rytí, broušení, umělecké sklenářství, hutní tvarování, fusing a lehání skla. Výtvarné vzdělání je vedeno pedagogy z řad činných umělců a podepřeno řemeslnou výukou sklářských mistrů. Škola má zároveň bohatou zkušenost s organizací vzdělávacích, rekvalifikačních i sklářských kurzů pro zájemce z celého světa.

Na výstavu navazuje cyklus doprovodných programů, během nichž si mohou návštěvníci vyzkoušet různé sklářské techniky, jako je foukání skla, malba na sklo, rytí skla nebo tvorba skleněných vitráží a odnést si tak nejen zážitek, ale i vlastnoručně vyrobený předmět. Malování gelovými barvami na sklo či práce s různými skleněnými polotovary, korálky se každý víkend nabízí pod vedením lektora v ukázkové sklářské dílně, která je součástí výstavy.

KDY: Muzeum hlavního města Prahy, Zámecký areál Ctěnice
KDE: Bohdanečská 259/1, Praha 9 – Vinoř
OTVÍRACÍ DOBA: duben až říjen – úterý až neděle 10–18 hod.; listopad až březen – úterý až pátek 10–16 hod., sobota–neděle 10–18 hod.
VSTUPNÉ: základní 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 200 Kč

Termíny speciálních akcí:

Zahájení výstavy 23. 3. 2019        malba na sklo

Velikonoční dílna 13. 4. 2019       rytí skleněných vajec a malba

Květinový jarmark 11. 5. 2019      malba a výroba skleněných vitráží

Pražská muzejní noc 8. 6. 2019    foukání skla v mobilní sklářské peci

Jablkobraní 14. 9. 2019                  malba a foukání skla v mobilní sklářské peci

Závěr výstavy 12. 10. 2019             malba a broušení skla