Velký průvodce cestováním sama: 11 tipů, na co si dát pozor a jak si cizinu užít na maximum

Velký průvodce cestováním sama: 11 tipů, na co si dát pozor a jak si cizinu užít na maximum

Cestování bez společníka vás posílí. Naučíte se spoléhat jen na sebe, zlepší se vaše komunikační schopnosti, poznáte sama sebe a možná najdete i životní smysl. Nemluvě o nových přátelstvích! Je ale několik zásad, kterých byste se měla držet, abyste z cest vytěžila maximum a cítila se bezpečně. Časopis Cosmopolitan sesumíroval rovnou 11 skvělých tipů!

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 08. 04. 2016 14:24

1. Nešetřete na bezpečí…                                                                                        

Nadšena z extra výhodné ceny za ubytování? Paráda! Po příjezdu na místo však může euforie rychle opadnout… Vyhlédnutý (nebo hůře zaplacený) hostel či jiné zařízení působí nehygienicky, pokoj se nachází v přízemí a nemá mříže na okně, zamykání dveří je pochybné…

Komplikací se může naskytnout spoustu. A šetřit na bezpečnosti se nevyplatí. Zkuste oželet dva týdny nakupování v destinaci nebo pokrmy v luxusních restauracích. Za pocit bezpečí to stojí.

2. … a nevyčítejte si, že utrácíte

ImperativeTravel.com

O investování do bezpečného ubytování jsme psali odstavec výše. Ale ani v otázce zážitků se nemusíte se na sto procent omezovat. Zvlášť pokud jde o sny, které si toužíte dlouhou dobu splnit. Pozemský život se s každou vteřinou krátí a jednoho dne dorazí do cílové čáry.

Na plnění přání tedy nikdy není brzy! Ještě předtím samozřejmě zkontrolujte svůj účet. Pokud byste kvůli tomu měla žebrat na ulici, pár týdnů vydělávání je dobré vydržet.

3. Prozkoumejte dopravu

Nejlepší cestou, jak vybrat dopravu s co nejlepším poměrem cena/bezpečnost, je optat se místních. A ještě lépe známých, kteří v zahraničí žijí, nebo danou zemi navštívili. V některých zemích je zvyklostí nadsazovat cizincům cenu za dopravu vysoko nad lokální standardy.

Ve většině případů je nejlepší možností veřejná hromadná doprava. Leckde získáte navíc studentskou, hromadnou, seniorskou nebo rodinnou slevu. To vám taxikář nedá (pocit maximálního bezpečí nevyjímaje). Pokud jste se ubytovala na hotelu, zeptejte se na bonusy – mnohá zařízení nabízí dopravu na a z letiště, aniž by to zveřejnila.

4. Pátrejte, pátrejte, pátrejte

Ubytování či letenky vyhledávejte pomocí anonymního okna, které otevřete pravým klikem na ikonku (Googlu) ve vašem počítači. Zvolte možnost „Nové anonymní okno“. Proč opatření jako v detektivkách?

Důvod je pádný – v anonymním okně se neukládá historie vyhledávání. Hotely či prodejci letenek tak nezvýší ceny na základě toho, že zbystřili, že jste na jejich stránkách hledala ubytování nebo letenky na konkrétní datum.

Stejně tak buďte pečlivá (nejen) při procházení podmínek ubytování. A čtěte uživatelské recenze! Ty vám mohou prozradit, že se pokoj xy nachází přímo nad klubem. To vám žádný poskytovatel ubytování neřekne.

5. Jeden kufr stačí!          

Do letadla vám bez příplatku stejně víc zavazadel většinou nepovolí. Co je na minimu oblečení nejlepší, že i když si vezmete na sebe tytéž šaty každý den, nikdo o tom nebude vědět!

6. Nezapomínejte na maminku

Smaggle.com

Je to klišé ale… nikdy nevíte, co se šustne. Věnujte mamince nebo přítelkyni itinerář vaší cesty s detailním rozpisem prohlídek a návštěv. Pište jim nebo posílejte fotky co možná nejčastěji. Nejen pro jejich klid.

7. Zapomeňte na selfie

Sociální sítě bez nich nemohou žít, víme. S fotografiemi vás, které pořídil někdo jiný, ale vyhráváte dvakrát. Budou ostřejší i s lepší kompozicí. A díky žádostem o snímek můžete potkat zajímavé lidi. Mnohdy tak vznikají cenná přátelství.

8. Přibalte knihu s rozměry kabelky                                                   

Při stravování v restauracích na vás dolehne samota snad nejvíce. Ne proto, že byste měla mít špatný pocit ze „sólového“ cestování – o fantastických přidaných hodnotách jsme ostatně psali již dříve. Ale nebudete otrávena z pohledů okolí při čekání na jídlo. Knížka se stane vaším nejlepším společníkem.

Jedno doporučení, které se může zdát podivuhodné – zkontrolujte, zda se vám kniha vejde do kabelky, se kterou vyrážíte ven. Jinak budete odkázána na hry v mobilu, což vám mnoho nedá.

9. Buďte na cestování sama hrdá. Ale nechlubte se jím

Cestování o samotě vás posílí, fyzicky jste ale křehčí než v obklopení dalších dobrodruhů. Abyste předešla tomu, že toho někdo zneužije, vyvarujte se zmínek o „sólo“ cestování na sociálních sítích. To ale neznamená, že nemůžete plnit svůj účet nebo blog svými fotografiemi. Jen nezmiňujte, že jste sama.

10. Lžete zvědavcům…

To si pište, že si k vám alespoň jednou přisedne muž, který se bude zajímat o to, co „tu děláte takhle sama“. Jistě, na cestách se utvořilo již nespočet párů. Pokud ale dotyčného nemáte dostatečně prověřeného, o absenci parťáka nemluvte. Vymyslete si, že partner/kamarád/rodiče odpočívají na hotelu, protože je unavilo horko a podobně.

11. … ale nebojte se navazovat přátelství

TravelPolitans.com

Vezmete-li rozum do hrsti, buďte otevřená novým přátelstvím. Nerozdávejte soukromé údaje, jako například název a místo hotelu, telefonní číslo a nejlépe ani kontakt na vaše sociální sítě.

Nezdráhejte se však zapovídat se spolupasažérkou na lodi nebo „sousedkou“ v hotelovém pokoji. Na cestách bez doprovodu jste většinu času jen se svými myšlenkami. A z toho může občas bolet hlava. Nechte je rozptýlit myšlenkami inspirativních nových známých.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články